کد خبر: 450236 A

ایلنا: وزیر فرهنگ کره‌جنوبی به حکم دادستانی این کشور در رابطه با پرونده رسوایی‌های فساد رئیس‌جمهوری استیضاح شده، بازداشت شد.

به گزارش ایلنا به نقل از رویترز، دادستان‌های کره‌جنوبی امروز – شنبه – وزیر فرهنگ این کشور را به اتهام سوء‌استفاده از قدرت برای تهیه فهرست سیاهی از هنرمندان، نویسندگان و بازیگرانی که منتقد «پارک گوئن های»‌رئیس‌جمهوری استیضاح شده این کشور بودند، بازداشت کردند.

بر اساس اعلام تیم دادستانان ویژه، «چو یون سون»‌ وزیر فرهنگ کره‌جنوبی نخستین وزیری است که بازداشت می‌شود. اعضای این تیم افزودند که وی قرار است در بعداز ظهر امروز مورد سوال قرار گیرد.

بر اساس اعلام خبرگزاری یونهاپ، چو که ۵۰ سال سن دارد، گفته است که «هوانگ کیو آهن» نخست‌وزیر کره‌جنوبی که به عنوان جایگزین پارک تا زمان تصمیم‌گیری دادگاه قانون اساسی در رابطه با وی حضور دارد، به سرعت استعفای او را خواهد پذیرفت.

رسوایی فساد مالی که هنوز در حال تحقیق و مورد بررسی است، ماه گذشته میلادی منجر به استیضاح پارک شد. وی نخستین مقام منتخبی است که در صورت تصمیم دادگاه قانون اساسی به پذیرش استیضاح از سمت خود برکنار می‌شود.

بر اساس اعلام دفتر دادستانی ویژه نهاد‌های دولت و ایالتی از این فهرست سیاه به عنوان «راهنمایی» برای تحت فشار قرار دادن هنرمندان و سانسور محتوای آنان استفاده می‌شده است.

دادگاه منطقه‌ای مرکزی سئول امروز – شنبه – در پیامی به خبرنگاران گفت که این وزیر کابینه به دلیل جرایمی که «احراز شده و نگرانی‌ها در رابطه با از میان بردن شواهد» بازداشت شده است.

دفتر دادستانی ویژه در روز چهارشنبه از دادگاه این کشور درخواست کرده بود که برای بازداشت این وزیر و رئیس کارکنان ریاست‌جمهوری پیشین به اتهام سوءاستفاده از قدرت و شهادت دروغ، حکم بازداشت صادر کند.

«کیم کی چون» رئیس‌ پیشین کارکنان کابینه نیز بازداشت شده است.

این افراد در چند روز گذشته نیز در رابطه با تولید این فهرست سیاه مورد سوال قرار گرفته بودند که هر دوی آنها این اتهام را رد کرده‌اند.

 

 

کره‌جنوبی پارک گوئن های
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر