کد خبر: 452607 A

نخست‌وزیر انگلیس:

ایلنا: نخست‌وزیر انگلیس در جمع اعضای حزب جمهوری‌خواه آمریکا از توافق هسته‌ای با ایران، (برجام) دفاع کرد و در عین حال گفت که اولویت انگلیس در خاورمیانه مقابله با گسترش نفوذ ایران در منطقه است.

به گزارش ایلنا به نقل از خبرگزاری فرانسه، «ترزا می» نخست‌وزیر انگلیس در جمع اعضای حزب جمهوری‌خواه آمریکا از توافق هسته‌ای با ایران، (برجام) دفاع کرد و مدعی شد که برجام دستیابی ایران به سلاح  هسته‌ای را به تعویق انداخته است، ولی باید ضمن مواظبت از این توافق با نقض آن فوری و قاطع برخورد کرد.

طبق این گزارش، ترزا می در نشست حزب جمهوریخواه در «فیلادلفیا» گفت: «توافق هسته‌ای ایران جنجالی بود. اما این توافق احتمال دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای را برای یک دهه به تعویق انداخته است.»

وی اضافه کرد: «ایران ۱۳ هزار سانتریفیوژ خود به همراه تاسیسات مرتبط را برداشته است و ۲۰ درصدذخیره اورانیوم خود را از دست داده است. این برای امنیت منطقه حیاتی است. اما می‌بایست به طور بسیار دقیق بر آن نظارت جدی داشت و باهرگونه نقض آن به طور قاطعانه و فوری برخورد کرد.»

در حالی نخست وزیر از توافق هسته‌ای با ایران در جمع جمهوریخواهان در آمریکا دفاع کرده است که «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا در جریان مبارزات تبلیغات انتخاباتی خود گفته بود که برجام «بدترین توافقی است که در عمر خود دیده است» و در صورت به قدرت رسیدن بار دیگر آن را مورد مذاکره قرار خواهد داد.

ترزا می در بخش دیگری از سخنرانی خود گفته است که اولویت انگلیس در خاورمیانه مقابله با گسترش نفوذ ایران در منطقه است.

وی مدعی شد: «این اولویت سیاست بریتانیا نیز است که از متحدانمان یعنی کشورهای حوزه خلیج فارس حمایت کرده و با تلاش‌های خصمانه ایران برای گسترش نفوذ خود از تهران تا دریای مدیترانه مقابله کنیم.»

انگلیس و برجام می و برجام
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر