کد خبر: 452910 A

ایلنا: روسای جمهوری آمریکا و مکزیک در پی اختلافات به‌وجود آمده در موضوع ساخت دیوار مرزی میان دو کشور، تلفنی گفت‌وگو کردند.

به گزارش ایلنا به نقل از خبرگزاری فرانسه، «انریکه پنا نیه‌تو» و «دونالد ترامپ» روسای‌جمهوری مکزیک و آمریکا، روز جمعه تلفنی گفت‌وگو کردند.

گفت‌وگوی تلفنی روسای جمهوری آمریکا و مکزیک در پی تشدید تنش‌های دیپلماتیک در پی تصمیم ترامپ برای ساخت دیوار بین این دو کشور، انجام شد.

یک مقام مسئول در دفتر رئیس‌جمهوری مکزیک که نخواست نامش فاش شود، با اعلام این خبر، گفت: «می‌توانم تأکید کنم که آنها گفت‌وگو کردند.»

وی به جزئیات این گفت‌وگو اشاره‌ای نکرد.

همزمان کاخ سفید در بیانیه‌ای با اشاره به گفت‌وگوی ترامپ و پنا نیه‌تو، تصریح کرد، این دو رئیس‌جمهوری توافق کردند که اختلافات موجود در موضوع ساخت دیوار را در چارچوب مذاکرات دوجانبه حل و فصل کنند و جزئیات آن در رسانه‌ها منتشر نشود.

قرار بود رئیس‌جمهوری مکزیک، سه‌شنبه هفته جاری به واشنگتن برود ولی پس از آن که دونالد ترامپ دستور ساختن دیوار مرزی را صادر و پافشاری کرد که مکزیک باید هزینه آن را بپردازد، این سفر لغو شد.

ترامپ، روز گذشته انتقادهای خود علیه مکزیک را تشدید و این کشور را متهم کرد که «مدت‌های طولانی از آمریکا استفاده می‌کند.»

از سوی دیگر، ترامپ، روز پنجشنبه دستور اعمال ۲۰ درصد مالیات بر کالاهای وارداتی مکزیک صادر کرد تا بدین ترتیب هزینه ساخت این دیوار مرزی، از این محل تامین شود.

 

رئیس‌جمهوری مکزیک مکزیک و ترامپ
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر