کد خبر: 456760 A

مکی در گفت‌وگو با ایلنا:

موضوع فرگزیت یا به بیان بهتر «خروج فرانسه از اتحادیه اروپا» را باید یک موضوع جدی قلمداد کرد؛ چراکه بعداز برگزیت شاهد ایجاد یک نوع شکاف میان مردم اتحادیه اروپا و به خصوص کشوری مانند فرانسه بودیم.

«مرتضی مکی» کارشناس مسائل اروپا در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا با اشاره به سخنان اخیر «مارین لوپن» رهبر جبهه ملی فرانسه بیان کرد: در روزهای اخیر جبهه ملی فرانسه اقدام به برگزاری کمپین‌های انتخاباتی خود کرده و البته رقابت درون حزبی در آن به چشم نمی‌خورد. چراکه در جبهه ملی فرانسه، لوپن به عنوان تنها فرد حاضر در این اردوگاه به عنوان رهبر اصلی آن اقدام به کنشگری سیاسی کرده است و این نوعی انحصارگری را به تصویر می‌کشد. در کمپین اخیر و در اولین روز سخنرانی وی، شاهد بودیم که سخنرانی نسبتاً طولانی توسط او ارائه شد که محوریت آن در خصوص اسلام ستیزی و اروپا ستیزی بوده است.

وی افزود: از این جهت باید بگوییم با ورود لوپن و برجسته شدن نقش جبهه ملی فرانسه، معادلات سیاسی در انتخابات این کشور به هم خورد و وضعیت از یک «دو قطبی مشخص» به «چند قطبی نامفهوم» تبدیل شد. در انتخابات گذشته و دوره‌های ما قبل آن شاهد بودیم که تمامی احزاب در انتخابات حضور داشتند و نقش فعالی را در این زمینه ایفا می‌کردند اما با توجه به وضعیت فعلی و به میدان آمدن جبهه ملی فرانسه به عنوان یکی از جریان‌های قوی این دوره از انتخابات فرانسه اوضاع تا حدود زیادی تغییر کرده است. لذا باید بگوییم درست است که نظرسنجی‌های بسیار زیادی در خصوص انتخابات فرانسه منتشر شده است اما تمامی آنها غیر قابل پیش‌بینی هستند و تحولات یک ماه گذشته این پیش‌بینی را تا حدودی دستخوش تغییر کرده است.

رسوایی «فرانسوا فیون» نامزد جمهوری‌خواهان فرانسه و همچنین جایگزینی احتمالی ماکرون باعث شد تا یک تحول بزرگ در این بین به وقوع بپیوندند و  این وضعیت موجب شد تا لوپن و ماکرون به دور آخر انتخابات راه پیدا کنند. از این منظر باید بگوییم تحولات فرانسه در مورد انتخابات ریاست جمهوری این کشور همانند انتخابات آمریکا که نهایتاً دونالد ترامپ روی کار آمد، بسیار سخت و دشوار است و حتی می‌توانیم بگوییم که روی کارآمدن لوپن دور از ذهن نیست.

این تحلیلگر مسائل بین‌الملل در در پاسخ به این پرسش که آیا مطرح شدن مساله فرگزیت توسط لوپن می‌تواند به واقعیت بپیوندد یا خیر، گفت: موضوع فرگزیت یا به بیان بهتر «خروج فرانسه از اتحادیه اروپا» را باید یک موضوع جدی قلمداد کرد. چراکه بعداز برگزیت شاهد ایجاد یک نوع شکاف میان مردم اتحادیه اروپا و به خصوص کشوری مانند فرانسه بودیم. به گونه‌ای که هیچ کس فکر نمی‌کرد که ۵۱ درصد از شهروندان بریتانیا به خروج لندن از اتحادیه اروپا رای بدهند اما شاهد بودیم که نهایتاً این امر محقق شد. حتی کار به جایی رسید که «دیوید کامرون» نخست‌وزیر وقت بریتانیا به حاشیه رفت و «ترزا مِی» با آرایش جدید روی کار آمد. از این نظر باید فرگزیت را مساله مهم و جدی ارزیابی کرد و نمی‌توان تنها آن را یک محور انتخاباتی و تبلیغاتی دانست.

وی در پایان یادآور شد: این که مارین لوپن اظهار کرده است خواهان احقاق حقوق فرانسه و اتحادیه اروپا است تا حدودی اظهارات مخدوش به حساب می‌آید. چراکه باید بگوییم محورهای قابل پیگیری از سوی پاریس همچنان مشخص نیست و از نظر دیگر باید دانست که اتحادیه اروپا تا جایی توانسته خروجی خوبی برای کشورهای عضو به ارمغان بیاورد اما لوپن به دلیل دیدگاه جبهه ملی این موضوع را مدل دیگری نمایان می‌کند. از این جهت خروج فرانسه از اتحادیه اروپا بدون تردید می‌تواند چالش‌های زیادی برای اروپا و کشورهای دیگر مانند هلند و آلمان ایجاد کند. اما در مورد انتقاد لوپن از مهاجران و اسلام‌هراسی در فرانسه باید بگوییم که این بحث از سالیان گذشته در فرانسه مطرح بود؛ اما جبهه ملی و شخص لوپن در صدد است تا مهاجران و اسلام را با یکدیگر در یک راستا قرار دهند و تلاش دارد با بزرگ کردن مشکلات اجتماعی و انداختن این موضوع به گردن مسلمانان از زیر بار مشکلات داخلی و حزبی فرانسه خارج شود.

جبهه ملی فرانسه مارین لوپن انتخابات ریاست جمهوری 2017 فرانسه فرانسوا فیون
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر