کد خبر: 456954 A

سفیر تاجیکستان در نشست «دهه بین‌المللی آب برای رشد استوار»:

باید بر این مسئله مهم تاکید کنیم که به علت پا برجا ماندن تعدادی از خطرات و مشکلات موجود، اهداف و وظایف دهه مذکور به طور کامل اجرا نشد و ضرورت اتخاذ تدابیر لازم بیش از پیش احساس می‌شود.

به گزارش خبرنگار ایلنا، «نعمت‌الله امامزاده» سفیر جمهوری تاجیکستان در کشورمان در نشست «دهه بین‌المللی آب برای رشد استوار» اظهار کرد: همانطور که مشخص است طی سال‌های اخیر چندین ابتکار از تاجیکستان در رابطه با مسئله آب مورد استقبال جهانی قرار گرفته است که این مسائل در راه رسیدگی مشکلات موجود و راه‌اندازی همکاری‌های سازنده دراین زمینه گام‌های موثر برداشته است.

امازاده ادامه داد: در این ادامه چنین ابتکارهایی در تاریخ ۲۱ دسامبر ۲۰۱۶ مجمع عمومی سازمان ملل قطعنامه‌ای با عنوان دهه بین‌المللی آب برای رشد استوار که سال‌های ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۸ را مدنظر قرار می‌دهد، را به اتفاق آرا و تایید ۱۷۷ کشور عضو سازمان ملل متحد پذیرفت. لازم به ذکر است که این ابتکار مذکور برای اولین بار از جانب ریاست‌جمهوری تاجیکستان یعنی امامعلی رحمان در هفتمین انجمن جهانی آب در جمهوری کره این طرح ارائه شده بود.

وی افزود: چنانچه مشخص است، ابتکار قبلی تاجیکستان با عنوان دهه بین‌المللی آب برای حیات که در سال های ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۵ تایید شده بود، به نوعی در راه متحد کردن کشورها و تلاش مشترک آنها در سطح منطقه‌ای و بین‌المللی زمینه خوبی را به وجود آورده بود به گونه‌ای که در دایره آن و براساس قطعنامه مجمع عمومی سازمان ملل متحد سال‌های ۲۰۱۰، ۲۰۱۳ و ۲۰۱۵ سه مکالمه فراگیر در مجمع عمومی سازمان ملل برگزار شد. علاوه بر آن همایش‌های بین‌المللی از جانب حکومت تاجیکستان با همکاری سازمان ملل متحد در شهر دوشنبه برگزار شد که می‌توان به کنفرانس بین‌المللی عالی‌ درباره نتایج اجرای دهه بین‌المللی آب برای حیات در ماه ژوئن ۲۰۱۵، کنفرانس بین‌المللی عالی درباره همکاری در بخش آب در ماه آگوست سال ۲۰۱۳ و همچنین کنفرانس عالی درباره نتایج اجرای دهه بین‌المللی آب برای حیات در ماه ژوئن ۲۰۱۶ اشاره کرد.

سفیر جمهوری تاجیکستان با بیان اینکه همچنان بسیاری از تهدیدها و خطرات در زمینه آب جهان را تهدید می‌کند عنوان کرد: باید بر این مسئله مهم تاکید کنیم که به علت پا برجا ماندن تعدادی از خطرات و مشکلات موجود اهداف و وظایف دهه مذکور به طور کامل اجرا نشد و ضرورت اتخاذ تدابیر لازم بیش از پیش احساس می‌شود. بنابراین از این منظر با عنایت به سخنان رئیس‌جمهوری تاجیکستان تذکرات وی و سازمان جهانی آب مبنی بر اینکه بحران‌های مالی و اقتصادی، افزایش جمعیت، تغییر اقلیم، بروز پی‌درپی بلایای آب و هوایی و همچنین افزایش سطح فقر موجب کمبود آب و پایداری این بحران شده است، به نظر می‌رسد که می‌بایست بیش از پیش به مسئله جهانی آب توجه شود که کشور تاجیکستان در این بین توانسته است بسیاری از فعالیت‌های مقدماتی و تدارکاتی را تا حدود زیادی به پیش ببرد.

وی در پایان گفت: به نظر می‌رسد با توجه به قطعنامه مجمع عمومی سازمان ملل و مهم‌ بودن این موضوع و پیگیری آن از سال ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۸ یکی از بحث‌هایی است که می‌بایست به صورت جدی پیگیری شود که طبق قطعنامه مذکور رویدادهای مهمی مانند بررسی مسائل تحکیم یکپارچگی و هماهنگ‌سازی فعالیت سازمان ملل و همچنین ارزیابی روند اجرای دهه مذکور در چارچوب جلسه مجمع عمومی سازمان ملل متحد از مسائلی است که پیگیری خواهد شد و تا پاییز سال ۲۰۱۸ به نتیجه خواهد رسید.

 

 

نعمت‌الله امامزاده دهه بین‌المللی آب برای رشد استوار
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر