کد خبر: 466086 A

ایلنا: ساعاتی پس از اتهام‌زنی رئیس جمهور فعلی آمریکا، به رئیس جمهور پیشین، سخنگوی اوباما رسما اعلام کرد که این اتهام بی‌پایه است و او هرگز دستوری برای شنود شهروندان آمریکا صادر نکرده است.

به گزارش ایلنا به نقل از خبرگزاری فرانسه، ساعاتی پس از اتهام‌زنی «دونالد ترامپ» رئیس جمهور فعلی آمریکا، به «باراک اوباما» رئیس جمهور پیشین، سخنگوی اوباما در بیانیه‌ای کوتاه تکذیب کرد که رئیس جمهور پیشین برای شنود مکالمات دونالد ترامپ دستوری داده است.

«کوین لوئیس» در این بیانیه می‌گوید: «اوباما یا دیگر مقامات کاخ سفید (در زمان او) هرگز دستور شنود شهروندان آمریکا را صادر نکردند.»

روزنامه بریتانیایی گاردین در نکته‌ای اشاره کرده است که در این بیانیه وجود شنود تکذیب نشده، فقط دستور از سوی اوباما برای این کار تکذیب شده است.

رئیس جمهوری آمریکا، بامداد شنبه در چند توییت رئیس جمهور پیش از خود را متهم کرد که در ماه اکتبر ۲۰۱۶ یعنی یک ماه پیش از انتخابات ریاست جمهوری سخنان آقای ترامپ را شنود می‌کرده است.

ترامپ گفت که این امر در اواخر دوره کارزار انتخاباتی او رخ داده، اما شواهد و مدارکی برای اثبات مدعای خود ارائه نکرد. کاخ سفید هنوز هم مدارکی در اثبات این اتهام در اختیار رسانه‌ها نگذاشته است.

دونالد ترامپ در این باره در یکی از چندین پیام توئیتری خود نوشت: «رئیس جمهور اوباما به چه سطحی تنزل کرده که حین روند بسیار مقدس انتخابات تلفن‌های من را شنود می‌کرده است؟ این رسوایی (در مقیاس) نیکسون/واترگیت است. چه آدم بد (یا مریضی)!»

پیش از بیانیه رسمی سخنگوی باراک اوباما، «بن رودز» معاون مشاور امنیت او، نیز در توییتی تند در پاسخ به ترامپ گفته بود: «هیچ رئیس جمهوری قانونا نمی‌تواند دستور شنود صادر کند. این محدودیت‌ها را برای آن گذاشته‌اند که از شهروندان آمریکا در برابر آدم‌هایی مثل تو محافظت کنند.»

«جف سشنز» دادستان کل آمریکا و از نزدیکان و حامیان ترامپ که در کارزار انتخاباتی او هم نقشی مهم داشت، روز پنج‌شنبه، ۱۲ اسفند، پس از انتشار گزارشی در رسانه‌ها مجبور شد که از خود برای نظارت بر تحقیقات درباره «ارتباط ستاد انتخاباتی دونالد ترامپ» با روسیه سلب صلاحیت کند.

 

شنود باراک اوباما دونالد ترامپ
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر