کد خبر: 468060 A

دیدار روسای جمهوری ارمنستان و فرانسه، انتقاد از اسپانیا به دلیل فروش سلاح به عربستان، شلیک دو موشک از غزه به شهرک اسرائیلی، رای دادگاه قانون اساسی کره جنوبی به برکناری رئیس‌جمهوری این کشور، تیراندازی در شهر بازل سوئیس، حمله مهاجمان به یک ایستگاه قطار در آلمان، حمله موشکی یمنی‌ها به مواضع نیروهای وابسته به عربستان سعودی، اعزام سربازان آمریکایی به سوریه، هشدار روسیه به آمریکا در خصوص استقرار سامانه «تاد» در کره‌جنوبی، کاهش تولید نفت امارات، احضار کاردار سفارت آمریکا در سودان، انتخاب مجدد نخست‌وزیر اسبق لهستان به ریاست شورای اروپا و بازداشت دو عضو مظنون به همکاری با داعش از مهمترین رویدادهای جهان در ۱۲ ساعت گذشته به شمار می‌رود.

به گزارش ایلنا، «سرژ سرکیسیان» رئیس‌جمهوری ارمنستان با «فرانسوا اولاند» همتای فرانسوی خود دیدار و در خصوص مسائل مهم دوجانبه بحث و تبادل نظر کردند.

- سازمان عفو بین‌الملل در دیداری با دو وزیر دولت اسپانیا، از این کشور به دلیل فروش تسلیحات به عربستان سعودی انتقاد کرد.

- جنبش فتح انتفاضه فلسطین اعلام کرد که دو فروند راکت از باریکه غزه به شهرک صیهونیست‌نشین «اشکول» در فلسطین اشغالی شلیک کرده است.

- دادگاه قانون اساسی کره‌جنوبی رای به برکناری «پارک گئون های» رئیس‌جمهوری استیضاح شده این کشور داد.

- دو مهاجم مسلح با تیراندازی در کافه ای در مرکز شهر «بازل» سوئیس دو نفر را کشتند و یک نفر دیگر را زخمی کردند.

- دو مهاجم با تبر به یک ایسگاه قطار در «دوسلدورف» در غرب آلمان حمله و دست کم پنج نفر را زخمی کردند.

- هشت نیروی وابسته به عربستان سعودی در حمله موشکی نیروهای یمنی به شهر «الغیل» در استان «الجوف» کشته و پنج نفر دیگر زخمی شدند.

- ارتش آمریکا اعلام کرد واشنگتن قصد دارد ۴۰۰ سرباز جدید به سوریه برای پشتیبانی از حمله به شهر «الرقه»، پایتخت خودخوانده  داعش، اعزام کند .

- مسکو نسبت به عواقب استقرار سامانه پدافند موشکی تاد در کره جنوبی به واشنگتن هشدار داد.

- «سهیل المزروعی» وزیر نفت امارات متحده عربی اعلام کرد کشورش تولید نفت خود را بیش از ۱۳۹هزار بشکه در روز کاهش می‌دهد.

- وزارت خارجه سودان در اعتراض به فرمان اجرایی جدید «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا درخصوص ممنوعیت سفر اتباع شش کشور اسلامی از جمله سودان به آمریکا، کاردار سفارت این کشور را احضار کرد.

- سران کشورهای عضو اتحادیه اروپا روز پنجشنبه در جریان نشست بروکسل، به‌رغم مخالفت لهستان، بار دیگر «دونالد تاسک» را به عنوان رئیس شورای اروپا انتخاب کردند.

- وزارت کشور مراکش از دستگیری دو عضو مظنون گروه تروریستی داعش در این کشور خبر داد.

 

مهمترین رویدادهای جهان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر