کد خبر: 468227 A

سازمان ملل:

ایلنا: سازمان ملل متحد نیروهای ترکیه را متهم به نقض جدی موازین ناظر بر حفاظت از غیرنظامیان در جریان ناآرامی ها در جنوب شرق این کشور کرده و گفته است که این درگیری‌ها طی ۱۸ ماه نزدیک به ۲ هزار کشته برجای گذاشته است.

به گزارش ایلنا به نقل از دویچه‌وله،  سازمان ملل متحد می‌گوید، از ژوئیه ۲۰۱۵ تا کنون نیروهای امنیتی ترکیه در عملیات علیه کردهای حزب کارگران کردستان (پ‌ک‌ک) و گرو‌های نزدیک به آن دست به «تخریب گسترده، کشتار و دیگر موارد شدید نقض حقوق بشر» زده‌اند.

سازمان ملل خواستار تحقیق در مورد کشتار وسیع و دیگر موارد نقض حقوق بشر در جنوب شرقی ترکیه از سوی دولت این کشور شده است.

در گزارش «زید رعد الحسین» کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل آمده است، حدود دوهزار نفر کشته شده‌‌اند و تمامی منطقه ویران شده است. شکنجه و خشونت علیه زنان اعمال شده است. بین ۳۳۵ تا ۵۰۰هزار نفر که اکثرشان کرد هستند آواره شده‌اند. به علاوه، در تصاویر ماهواره‌ای دیده می‌شود که خانه‌ها در حملات ویران شده‌اند.

سازمان ملل متحد از آن جا که اجازه نیافته مأموران تحقیق خود را به منطقه بفرستد باید برای ارزیابی خود به منابع مختلف و تصاویر ویدئویی تکیه کند.

در این گزارش از سایر رویکردهای نیروهای امنیتی ترکیه نیز سخن به میان آمده است. طبق این گزارش، در اوایل سال ۲۰۱۶ در شهر جزیره حدود ۱۹۰ نفر بدون غذا و دارو در زیرزمین‌های خود محبوس شدند، قبل از آن که در درگیری‌ها کشته شوند.

همزمان ارتش ترکیه اعلام کرد که ۷۱ شبه‌نظامی کرد وابسته به گروه یگان‌های مدافع خلق را در هفته گذشته در عملیات «سپر فرات» در سوریه کشته است.

 

ترکیه کردهای ترکیه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر