کد خبر: 470386 A

در کنفرانس آستانه۳ اعلام شد؛

جمع‌بندی گفت‌وگوهای سه کشور ضامن روند آتش‌بس سوریه در کنفرانس آستانه۳ توسط معاون وزیر امور خارجه قزاقستان (به عنوان دولت میزبان) در نشست عمومی و پایانی اجلاس آستانه۳ قرائت شد.

به گزارش ایلنا، جمع‌بندی گفت‌وگوهای هیات‌های سه کشور جمهوری اسلامی ایران، فدراسیون روسیه و جمهوری ترکیه در کنفرانس آستانه۳ (۱۵ مارس ۲۰۱۷) به شرح زیر اعلام شد: 

- همکاری‌های خویش و اجرای رژیم آتش‌بس را از جلسه قبلی مورخ ۱۶ فوریه ۲۰۱۷ در شهر آستانه را مورد بررسی قرار دادند. 

- از صدور بیانیه ایران در الحاق رسمی به عنوان کشور ضامن اجرای رژیم آتش‌بس استقبال کردند. 

- بار دیگر بر تعهد خود نسبت به تحکیم و تقویت رژیم آتش‌بس تاکید داشتند. 

- اطلاعات مربوط به گزارش‌های موارد نقض آتش‌بس را با یکدیگر مبادله کرده و بر لزوم کاهش خشونت از طریق افزایش کارآمدی سازوکار نظارت سه‌جانبه تاکید کردند. 

- بر نیاز فوری نسبت به بهبود شرایط موجود از طریق اجرای قوی‌تر رژیم آتش‌بس تاکید کردند. 

- بررسی دقیق درخصوص تصویب نهایی سایر اسناد را ادامه دادند. 

- در این ارتباط، مباحث مربوط به کمک‌های بین‌المللی جهت مین‌زدایی در اماکن میراث فرهنگی سوریه که در یونسکو به ثبت رسیده‌اند، اقدامات اعتمادساز و سایر موضوعات مرتبط با حل و فصل سیاسی و جامع امور در سوریه را آغاز  کردند. 

- بر اهمیت نقش اساسی نشست‌های آستانه در تکمیل و تسهیل فرایند ژنو تاکید کردند. 

- از ادامه گفت‌وگوهای ژنو، که به واسطه پیشرفت در ترک مخاصمات به دلیل اجرای رژیم آتش‌بس از تاریخ ۳۰ دسامبر ۲۰۱۶ و در نتایج نشست‌های قبلی آستانه و به ویژه به واسطه ایجاد سازوکار سه‌جانبه آتش‌بس تسهیل‌یافته، استقبال کردند. بر اساس ارتباط میان فرایندهای ژنو و آستانه، آنها حمایت خود را از تداوم مذاکرات در ژنو در تاریخ ۲۳ مارس ۲۰۱۷ اعلام داشتند. 

- تاکید داشتند که دیدارهای سه‌جانبه آنها در سطح فنی و در سطح بالا ادامه خواهد یافت. از نمایندگان دولت سوریه، معارضین سوری و همچنین سایر طرف‌ها (به عنوان ناظر) می‌توان جهت حضور در این نشست‌ها دعوت به عمل آورد. 

- تصمیم گرفتند نشست آتی در سطح عالی در تاریخ ۱۳ و ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۶ در آستانه و نشست آتی کارشناسی در تاریخ ۲۹ و ۳۰ فروردین ۱۳۹۶ در تهران برگزار شود. 

- از جناب آقای نورسلطان نظربایف، رئیس جمهور قزاقستان و مقامات قزاق به دلیل میزبانی از این نشست‌ها تقدیر و تشکر کردند.

نشست آستانه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر