کد خبر: 475424 A

رئیس‌جمهوری آمریکا بعد از صدور فرمان حمله موشکی گسترده به مواضع ارتش سوریه، مدعی شد که تردیدی وجود ندارد که دولت سوریه از تسلیحات شیمیایی علیه غیرنظامیان استفاده می‌کند.

به گزارش ایلنا به نقل از رویترز، «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا، شامگاه پنجشنبه اعلام کرد، در واکنش به حمله شیمیایی در «خان شیخون» در استان ادلب، دستور حمله موشکی به یک پایگاه هوایی ارتش سوریه که حمله از آن صورت گرفته بود را صادر کرده است.

وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) گفته است، با شلیک ۵۹ موشک «تاماهاک» از دو ناوشکن ارتش ایالات متحده، پایگاه هوایی «شعیرات» در استان حمص را هدف قرار داده است.

کاخ سفیدپیام ویدئویی دونالد ترامپ در خصوص این حمله را منتشر کرده است. رئیس‌جمهوی آمریکا در این پیام مدعی شده است: «روز سه‌شنبه بشار اسد، دیکتاتور سوریه حمله شیمیایی وحشتناکی علیه غیرنظامیان انجام داد.»

در حملات شیمیایی پیش از ظهر سه‌شنبه در «خان شیخون» در استان ادلب، دست کم ۷۰ نفر که شماری از آنها کودکان بودند، کشته شدند. مقام‌های غربی و رسانه‌های همسو با تروریست‌ها انگشت اتهام را به سمت دولت سوریه گرفته‌اند.

ترامپ گفت: «امشب من دستور حمله نظامی به یک پایگاه هوایی سوریه را دادم که از آن برای حمله شیمیایی (اخیر) انجام شده بود.»

وی اضافه کرده است: «منافع امنیت ملی آمریکا ایجاب می کند تا مانع استفاده ازسلاح شیمیایی و گسترش آنها شد.»

رییس جمهوری آمریکا اظهار داشت: «تردیدی نیست که سوریه از تسلیحات شیمیایی ممنوعه استفاده کرده است، (حکومت سوریه ) تعهدات خود براساس کنوانسیون سلاح‌های شیمیایی را نقض کرده است و در خواست‌های شورای امنیت سازمان ملل را نادیده گرفته است.»

دونالد ترامپ تصریح کرده است: «امشب من از همه ملل متمدن جهان می خواهم که برای پایان دادن به خونریزی و کشتار در سوریه تلاش کنند و به اشکال تروریسم پایان دهند.»

دونالد ترامپ روز پنجشنبه پیش از این حمله در واکنش به حملات شیمیایی در سوریه گفته بود، به نظر اداره اوضاع سوریه با بشار اسد است، پس باید «اتفاقی» رخ دهد.

ارتش سوریه دونالد ترامپ حمله شیمیایی در سوریه پایگاه هوایی الشعیرات
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر