کد خبر: 480694 A

تحقیقات در زمینه تیراندازی پنجشنبه شب در خیابان «شانزه لیزه» پاریس که یک کشته و دو زخمی برجای گذاشت، ادامه دارد و پلیس در جست‌‌وجوی مظنون دومی است که احتمال می‌رود در این حمله دست داشته است.

به گزارش ایلنا به نقل از یورونیوز، «فرانسوا مولن» دادستان پاریس اعلام کرد که هویت مهاجم شناسایی شده و تحقیقات در این باره ادامه دارد.

او در این باره گفت: «تایید می‌کنم که هویت مهاجم مشخص شده است. تحقیقات درباره دست داشتن همدست یا همدستان احتمالی در این حمله آغاز شده است».

پلیس همچنین خانه مهاجم را در منطقه «شلز» واقع در شرق پاریس تفتیش کرد.

این حادثه ساعت ۱۹ پنجشنبه به وقت محلی رخ داد و در جریان آن، مهاجمی مسلح در قلب پاریس به روی سه مامور پلیس آتش گشود. پس از دقایقی مهاجم ۳۹ ساله به ضرب گلوله نیروهای پلیس از پای درآمد.

«فرانسوا اولاند» رئیس‌جمهوری فرانسه هم با «بزدلانه» خواندن این تیراندازی آن را محکوم کرد. او بلافاصله پس از حادثه با «برنارد کازنوو» نخست‌وزیر نشستی اضطراری تشکیل داد. رئیس‌جمهوری فرانسه همچنین شواری دفاع کشورش را برای تشکیل جلسه‌ای اضطراری فراخواند.

مهاجم (کریم سی) برای پلیس و نیروهای امنیتی فرانسه چهره‌ای شناخته شده بود. گفته می‌شود او در سال ۲۰۰۱ هم به سوی نیروهای پلیس شلیک کرده بود و در همین ارتباط در سال ۲۰۰۵ به ۱۵ سال زندان محکوم شد اما در نهایت به دلیل نبود شواهد کافی تبرئه و آزاد شد.

یکی از همسایگان مهاجم درباره او چنین گفت: «آدم خیلی منزوی و تنهایی بود و شیزوفرنی داشت. با هر کسی به شیوه خاصی برخورد می‌کرد. با این کاری که کرده می‌توان گفت عقلش را از دست داده بود».

داعش در خبرگزاری خود موسوم «اعماق»، خبرگزاری وابسته به این گروه، مسئولیت حمله شانزه لیزه را برعهده گرفته است.

این حمله سه روز مانده به دور نخست انتخابات ریاست جمهوری فرانسه روی داد؛ همزمان با آخرین بحث و مناظره تلویزیونی نامزدهای جناح‌های مختلف سیاسی.

 هر ۱۱ نامزد این حمله را محکوم کردند. سه نامزد اصلی «امانوئل ماکرون»، «مارین لوپن» و «فرانسوا فیون» هم برنامه‌های مرتبط با کارزار انتخاباتی خود را در روز جمعه به حالت تعلیق درآورند.

 

 

حمله تروریستی در شانزه لیزه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر