کد خبر: 480826 A

ترامپ:

رئیس‌جمهوری آمریکا می‌گوید، تیراندازی به نیروهای پلیس در پاریس به موقعیت رهبر حزب راست‌گرای جبهه ملی، در انتخابات ریاست‌جمهوری فرانسه کمک می کند.

به گزارش ایلنا، «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا، روز جمعه در یک مصاحبه اختصاصی با خبرگزاری آسوشیتدپرس تصریح کرده است، به رغم این که به طور علنی از «مارین لوپن» در انتخابات روز یکشنبه فرانسه حمایت نکرده است، اما حمله شب گذشته پاریس موقعیت رهبر حزب راست‌گرای جبهه ملی را تقویت خواهد کرد.

مردی ۳۹ ساله شامگاه پنج‌شنبه در خیابان شانزه‌لیزه پاریس به سوی نیروی پلیس تیراندازی کرد. در این تیراندازی یک پلیس کشته و دو نفر دیگر زخمی شدند. فرد مهاجم نیز به ضرب گلوله پلیس کشته شد و در نهایت گروه داعش مسئولیت این حمله را برعهده گرفت.

دونالد ترامپ گفت: «او (خانم لوپن) در موضوع کنترل مرزها قویترین (نامزد است)، و او همچنین در مورد آنچه در فرانسه در جریان است از همه قویتر است.»

وی افزود: «هر نامزدی که در مساله تروریسم افراطی اسلامی موضع شدیدتری داشته باشد و هر کسی که در موضوع کنترل مرزها موضع سرسخت تری داشته باشد در انتخابات بهتر عمل خواهد کرد.»

انتخابات ریاست جمهوری فرانسه، فردا برگزار می شود و در صورتی که هیچ یک از نامزدهای این انتخابات نتوانند ۵۰ درصد آرا را کسب کنند مرحله دوم بین دو نامزدی که بیشترین آرا را دارند در هفتم ماه مه برگزار خواهد شد.

دونالد ترامپ پیشتر درپیام‌های توییتری خود به حمله «تروریستی» پنجشنبه شب در شانزلیزه پاریس واکنش نشان داده و گفته بود ، این حمله اثر بزرگی بر انتخابات روز یکشنبه فرانسه خواهد داشت.

نظر سنجی‌های درباره انتخابات ریاست‌جمهوری فرانسه از پیشتازی «امانوئل مکرون» چهره میانه‌رو حکایت دارد.

این در حالی است کهمارین لوپن در این نظرسنجی‌هادر جایگاه دوم قرار دارد. لوپن در برنامه‌های انتخاباتی خود خواهان سخت‌گیری‌های شدید در پذیرش مهاجران و همچنین خروج فرانسه از اتحادیه اروپا شده است.

دونالد ترامپ مارین لوپن انتخابات فرانسه حمله شانزلیزه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر