کد خبر: 490210 A

مقام‌های اطلاعاتی و نظامی در عراق اعلام کردند، ارتش این کشور قصد دارد، مسجد النوری را تا پیش از آغاز ماه رمضان آزاد کند.

به گزارش ایلنا به نقل از رویترز، ارتش و نیروهای ویژه این کشور در حال نبرد با عناصر گروه تروریستی داعش در چند منطقه باقی‌مانده از غرب موصل و در تلاش برای آزادسازی کامل شهر تا پیش از آغاز ماه رمضان هستند.

عملیات آزادسازی موصل، مهم‌ترین شهر عراق که در جریان پیش‌روی‌های گسترده داعش در سال ۲۰۱۴ به تصرف تروریست‌ها درآمد، از مهر ماه سال گذشته آغاز شده‌ است.

گزارش‌ منابع میدانی حاکی‌ست، طی دو هفته گذشته و با گشوده‌شدن جبهه‌ای تازه در شمال‌غرب موصل، پیشروی نیروهای ارتش عراق، سرعت بیشتری گرفته‌است. 

طبق این گزارش، انتظار می‌رود عناصر داعش به‌زودی دست به آخرین مقاومت در اطراف مسجد «النوری» بزنند. این مسجد همان‌جایی‌ست که «ابوبکر البغدادی» رهبر این گروه تروریستی در آن ادعای خلافت کرد.

مقام‌های اطلاعاتی و نظامی اعلام کردند، ارتش عراق قصد دارد، مسجد النوری را تا پیش از آغاز ماه رمضان آزاد کند. 

آزادسازی مسجد النوری نه‌تنها یک موفقیت نمادین، بلکه یک پیروزی راهبردی برای ارتش عراق محسوب خواهد شد.

ستوان «نوفل الدهری» از فرماندهان ارتش عراق تصریح کرده است، اگر پیشروی‌ها به‌شکل فعلی ادامه پیدا کند «قادر خواهیم بود تا چند روز آینده عملیات را به پایان برسانیم».

هم‌زمان «برت مک‌گرک» فرستاده ویژه رئیس‌جمهوری آمریکا، می‌گوید نبردها در «آخرین مراحل» هستند: «جهان اکنون می‌بیند که سربازان [عراقی]، داعش را کاملا نابود می‌کنند».

این مقام آمریکایی که در عراق به‌سر می‌برد، نبردها برای بازپس‌گیری موصل را «یکی از سخت‌ترین نبردهای شهری از زمان جنگ دوم جهانی به‌این‌سو» توصیف کرده‌است.

گزارش‌ها حاکی‌ست عناصر باقی‌مانده داعش ، بیش از هر چیز به استفاده از خودروهای بمب‌گذاری‌شده و قرار دادن تک‌تیرانداز در میان صدها هزار غیرنظامی مانده در غرب موصل روی آورده‌اند.

مقام‌های نظامی گفته‌اند شمار تروریست‌ها به‌طور محسوسی کاهش پیدا کرده و باقی‌مانده نیز مهمات و جنگ‌افزار چندانی در اختیار ندارد.

ماه رمضان داعش موصل ارتش عراق مسجد النوری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر