کد خبر: 496286 A

تشکیلات خودگردان فلسطین از حکم تعلیق انتقال سفارت آمریکا از تل‌آویو به بیت‌المقدس، استقبال کرد.

به گزارش ایلنا به نقل از خبرگزاری وفا، «نبیل ابوردینه» سخنگوی رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین با تمجید از تعلیق اجرای طرح انتقال سفارت آمریکا از تل آویو به بیت‌المقدس،‌ اظهار داشت که این امر فرصت‌های دستیابی به صلح را تقویت می‌کند.

وی با بیان این که این اقدام، رویکری بسیار مثبت و مهم است، گفت: «کشور ما برای رسیدن به صلح عادل و دائمی، آماده است با ترامپ و دولت آمریکا همکاری کند.»

«دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری ایالات متحده، روز پنجشنبه فرمان تعلیق انتقال سفارت آمریکا در تل‌آویو به قدس اشغالی را امضا کرد.

با این امضای دونالد ترامپ، انتقال سفارت آمریکا از تل‌آویو به قدس اشغال دست‌کم برای شش ماه دیگر با تعویق روبرو شد.

سخنگوی کاخ سفید در این روز اعلام کرد، ترامپ این تصمیم را با هدف «بهبود بخت موفقیت مذاکرات میان اسرائیل و فلسطینی‌ها اتخاذ کرد».

بیانیه کاخ سفید در همین حال می‌گوید، «این اقدام، عقب‌نشینی از پشتیبانی قدرتمند رئیس‌جمهوری از اسرائیل و اتحاد میان آمریکا و اسرائیل نیست.»

کاخ سفید این تصمیم را در راستای توجه به «تعهدات سنگین آمریکا در دفاع از منافع امنیتی» خود توصیف کرده و افزوده است، «رئیس‌جمهوری پیوسته تکرار کرده که مسئله این نیست که آیا سفارت منتقل می‌شود یا نه، بلکه مسئله تنها موعد زمانی آن است.»

اما عملا، از زمان ورود ترامپ به کاخ سفید این نخستین بار است که او فرمان تعلیق سفارت آمریکا به اورشلیم را امضا می‌کند.

آخرین بار «باراک اوباما» یک ماه و نیم پیش از ترک کاخ سفید این فرمان را امضا کرده بود.

بدین ترتیب، دونالد ترامپ رویه‌ای را تکرار کرده که پیش از او، باراک اوباما، «جرج بوش» و «بیل کلینتون» از سال ۱۹۹۵ انجام داده‌اند.

مصوبه کنگره آمریکا از سال ۱۹۹۵، در زمان ریاست‌جمهوری بیل کلینتون، دولت آمریکا را به انتقال سفارت به اورشلیم موظف می‌کند.

اما تمامی روسای‌جمهوری آمریکا، با استفاده از بندی در مصوبه یاد شده، هر شش ماه یک بار اجرای این مصوبه را به حالت تعلیق در آورده‌اند.

دونالد ترامپ در کارزار انتخاباتی خود بارها تکرار کرده بود که با رسیدن به ریاست‌جمهوری، بلافاصله سفارت آمریکا را از تل‌آویو به بیت‌المقدس منتقل می‌کند.

تشکیلات خودگردان فلسطین تعلیق انتقال سفارت آمریکا به بیت‌المقدس نبیل ابوردینه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر