کد خبر: 497516 A

وزیر خارجه آلمان نسبت به مناقشه کشورهای عربی با قطر موضع‌گیری کرد و هشدار داد که عربستان با «ترامپیزه» کردن منطقه، وضعیت را وخیم‌تر می‌کند.

به گزارش ایلنا به نقل از رویترز، «ریگمار گابریل» وزیر خارجه آلمان اندکی پیش از ملاقات با همتای سعودی خود، عربستان را متهم به «ترامپیزه» کردن منطقه کرد. او گفت چنین اقدامی در منطقه‌ای که غرق در بحران است، بسیار خطرناک است.

وی نسبت به مناقشه کشورهای عربی با قطر موضع‌گیری کرد.

این سیاستمدار سوسیال دموکرات، سه‌شنبه‌شب به روزنامه «هاندلس‌بلات» گفت، از قرار معلوم می‌خواهند قطر را منزوی و به موجودیت آن آسیب وارد آورند.

گابریل با اشاره غیرمستقیم به رویکردهای مناقشه‌برانگیز «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا، هشدار داد: «یک چنین ترامپیزه کردن رفتار با یکدیگر، آنهم در منطقه‌ای که به خودی خود بحران‌زده است، بسیار خطرناک است.»

از نظر گابریل، چنین رویکردهایی به هیچ‌کس کمک نمی‌کند.

وزیر خارجه آلمان قرار است روز چهارشنبه ۷ ژوئن با همتای سعودی خود، «عادل الجبیر» در برلین دیدار کند. گابریل در عین حال خریدهای تسلیحاتی هنگفت عربستان از آمریکا را مورد انتقاد قرار داد.

گابریل گفت: «معامله تسلیحاتی عظیم رئیس‌جمهور آمریکا ترامپ با خاندان‌های سلطنتی خلیج‌فارس، ریسک دور جدیدی از مسابقه تسلیحاتی در منطقه را تشدید خواهد کرد. این سیاستی کاملا غلط است و به طور حتم سیاست آلمان نخواهد بود.»

وزیر خارجه آلمان افزود که آلمان و متحدانش با توافق هسته‌ای که با ایران منعقد کردند، مانع از پویایی مسابقه تسلیحاتی در منطقه شدند. او افزود، رویکرد برلین این است که به زودی این امکان وجود دارد تا بتوان مناقشه‌ها را با گفت‌وگو حل کرد.

آلمان قطر ترامپیزه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر