کد خبر: 498365 A

رهبر حزب محافظه‌کار بریتانیا به‌رغم از دست دادن اکثریت پارلمانی قصد تشکیل دولت را دارد.

به گزارش ایلنا به نقل از بی‌بی‌سی، «ترزا می» رهبر حزب کارگر و نخست‌وزیر بریتانیا به رغم از دست دادن تعدادی از کرسی‌های پارلمان بریتانیا قصد استعفا و کناره‌گیری از قدرت را ندارد.

منابع خبری اعلام کرده‌اند، ترزا می که توانسته است به رغم از دست‌دادن برخی از کرسی‌ها همچنان اکثریت پارلمانی را حفظ کند، قصد تشکیل دولت جدید را دارد.

همچنین «جان مک دانل» سخنگوی مالی حزب کارگر انگلیس نیز با بی‌اثر خواندن تلاش‌های ترزا می اعلام کرد که وارد ائتلاف با محافظه‌کاران نمی‌شود و قصد تشکیل یک دولت اقلیت را دارد.

نخست‌وزیر بریتانیا پیش از این نیز تاکید کرده‌ بود که فارغ از نتیجه انتخابات، حزب محافظه‌کار وی برای ایجاد ثبات در کشور تلاش خواهد کرد.

 می همچنین به دنبال کسب اجازه از ملکه بریتانیا برای تشکیل دولت، به‌رغم از دست دادن اکثریت مطلق پارلمانی است. وی قرار است برای گفت‌وگو در این خصوص به کاخ باکینگهام برود.

حزب حاکم محافظه‌کار بریتانیا از ۶۵۰ کرسی پارلمان، ۳۰۹ کرسی و حزب کارگر ۲۵۸ کرسی را به خود اختصاص داده‌اند.

بقیه کرسی‌ها نیز میان دیگر احزاب تقسیم شد.

در این انتخابات حزب محافظه‌کار نتوانست به اکثریت مطلق دست یابد و شش وزیر دولت، کرسی‌های خود را در پارلمان از دست دادند.

با توجه به این که هیچ حزبی نتوانسته اکثریت لازم برای تشکیل دولت را به دست آورد، در بریتانیا پارلمان معلق تشکیل خواهد شد.

مجلس عوام بریتانیا که هسته اصلی قانون‌گذاری‌ است، ۶۵۰ کرسی دارد و اکثریت باید دست‌کم ۳۲۶ کرسی را در اختیار داشته باشد.

در انتخابات پیشین در سال ۲۰۱۵، محافظه‌کاران ۳۳۰ کرسی به دست آورده بودند، حزب کارگر ۲۳۲ کرسی داشت و ملی‌گرایان اسکاتلند با ۵۶ کرسی در جایگاه سوم بودند.

 

حزب کارگر انگلیس ترزا می‌ نخست وزیر بریتانیا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر