کد خبر: 498377 A

دولت محلی کاتالونیا اعلام کرد که این منطقه در ابتدای ماه اکتبر سال جاری میلادی، همه‌پرسی جدایی از اسپانیا را برگزار خواهد کرد.

به گزارش ایلنا به نقل از آی۲۴، «کارلوس پوجدمون ئی کازاماژو» رئیس دولت خودمختار ایالت کاتالونیا امروز –جمعه- اعلام کرد همه پرسی استقلال کاتالونیا از اسپانیا در تاریخ اول ماه اکتبر سال جاری میلادی برگزار خواهد شد.

وی تاکید کرد که بر اساس حقوق اقتصادی، سیاسی و فرهنگی لازم برای استقلال در نزد مردم منطقه کاتالونیا دولت خودمختار این منطقه در اول ماه اکتبر سال جاری میلادی اقدام به برگزاری همه‌پرسی استقلال خواهد کرد.

پیش از این و در سال ۲۰۱۴ میلادی، بیش از ۸۰ درصد مردم منطقه کاتالونیا در یک همه‌پرسی نمادین به جدایی این منطقه از اسپانیا و استقلال آن رأی مثبت داده بودند.

منطقه کاتالونیا یکی از مهمترین ایالت‌های اسپانیا به شمار می رود که در امور مالی، بانکی و امور بندری دارای اهمیت ویژه‌ای بوده و حدود ۲۰ درصد از تولید ناخالص ملی اسپانیا به این ایالت تعلق دارد.

گرایش‌های جدایی‌طلبانه در کاتالونیا طی سال‌های اخیر شدت یافته و جدایی‌خواهان و برخی از اقتصاددانان معتقدند جدایی این ایالت از دولت مرکزی از لحاظ اقتصادی به سود آن خواهد بود.

 

اسپانیا ایالت کاتالونیا همه پرسی استقلال
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر