کد خبر: 502930 A

پادشاه عربستان سعودی در فرمانی ولیعهد را برکنار و پسرش را به عنوان ولیعهد و جانشین خود تعیین کرد.

به گزارش ایلنا به نقل از واس، «سلمان بن‌عبدالعزیز» پادشاه عربستان سعودی در فرمانی، «محمد بن‌نایف» را از ولایت‌عهدی برکنار و «محمد بن‌سلمان» را به عنوان ولیعهد و جانشین خود تعیین کرد.

ملک سلمان همچنین با برکناری محمد بن‌نایف از همه مسؤولیت‌هایش از جمله ریاست شورای وزیران و وزارت کشور، «عبدالعزیز بن‌سعود» را به عنوان وزیر کشور جدید معرفی کرد.

طبق حکم شاه سعودی، بن‌سلمان علاوه بر پست جدید، همچنان تصدی وزارت دفاع را بر عهده خواهد گرفت.

طبق این گزارش، محمد بن‌سلمان، که ٣١ سال دارد، تا کنون سمت وزیر دفاع را در کابینه سعودی در اختیار داشت. در ساختار سیاسی عربستان سعودی، سمت نخست‌وزیر نیز متعلق به پادشاه است و معمولا ولیعهد در مقام نایب اول نخست‌وزیر ریاست دولت را برعهده دارد. محمد بن سلمان همزمان به سمت نایب اول نخست‌وزیر هم منصوب شده است.

بن‌سلمان با آغاز سلطنت پدرش به سمت وزیر دفاع منصوب شد و به عنوان جوان‌ترین وزیر دفاع در جهان شهرت یافت. همزمان، به او عنوان نایب ولیعهد نیز داده شد.

این دومین بار است که ملک سلمان ولیعهد عربستان را تغییر می‌دهد. در ماه آوریل سال ۲۰۱۵ و چند ماه پس از آغاز سلطنت خود، وی امیر محمد بن‌نایف را به جای مقرن بن عبدالعزیز، برادر ناتنی خود به ولیعهدی انتخاب کرد.

تا پیش از این، فرزندان «عبدالعزیز آل‌سعود» بنیانگذار پادشاهی سعودی، به عنوان ولیعهد انتخاب شده و پس از برادران خود به سلطنت رسیده بودند. محمد بن نایف نخستین فرد از نسل سوم خاندان سعودی بود که به ولیعهدی می‌رسید.

در روزهای اخیر، برخی منابع خبری منطقه از احتمال تحولاتی در رده‌های عالی حکومتی عربستان خبر داده بودند. به گفته آنان، ولیعهد سابق به تدریج نفوذ خود در تشکیلات حکومتی را از دست داده بود درحالیکه قدرت محمد بن‌سلمان افزایش می‌یافت. به خصوص حضور نظامی عربستان در یمن و اتخاذ سیاست منطقه‌ای چالشجویانه‌تر این کشور نشانه‌ای به افزایش قدرت محمد بن سلمان و «تیم جدید او» در تشکیلات حکومتی سعودی تعبیر می‌شد.

محمد بن‌سلمان روز ۳۱ ماه اوت در جده متولد شد. او بزرگترین پسر ملک سلمان از همسر سوم اوست. امیر محمد در عربستان سعودی تحصیل و در رشته حقوق از دانشگاه ملک سعود این کشور فارغ التحصیل شده است.

او فعالیت دولتی خود را از سال ۲۰۰۹ و هنگامی که پدرش امیر منطقه ریاض بود در تشکیلات محلی آغاز کرد. در سال ۲۰۱۱، با درگذشت «سلطان بن‌عبدالعزیز» ولیعهد وقت و تعیین «نایف بن عبدالعزیز» به عنوان ولیعهد جدید، سلمان بن عبدالعزیز به سمت نایب ولیعهد و نایب دوم نخست وزیر و وزیر دفاع منصوب شد و فرزند محمد را به عنوان مشاور وارد امور دولت مرکزی کرد.

در سال ۲۰۱۲، نایف بن عبدالعزیز هم درگذشت و کوتاه مدتی پس از ارتقاء امیرسلمان به مقام ولیعهدی و نیابت اول نخستوزیر، محمد بن سلمان به کابینه عربستان سعودی راه یافت.

در ژانویه سال ۲۰۱۵، با درگذشت ملک عبدالله بن عبدالعزیز، پادشاه سعودی، سلمان بنعبدالعزیز به سلطنت رسید و فرزندش محمد سمت وزیر دفاع را به دست آورد. از زمان انتصاب نایف بن محمد به ولیعهدی، محمد بن سلمان عنوان نایب ولیعهد و نایب دوم نخست وزیر را داشته است.

از محمد بن سلمان به عنوان یکی از افراد قدرتمند در تشکیلات سیاسی سعودی نام برده می‌شد و به خصوص در ماه‌های اخیر، او در سفر به کشورهای دیگر با مقامات عالیرتبه این کشورها دیدار داشت. از جمله سفرهای اخیر او می‌توان از دیدار از واشنگتن و مسکو و مذاکره با «دونالد ترامپ» و «ولادیمیر پوتین» رئیسان جمهوری دو کشور نام برد.

ملک سلمان بن‌سلمان ولیعهد عربستان جانشین ولیعهد عربستان بن‌نایف
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر