کد خبر: 504759 A

وزیران خارجه آمریکا و روسیه درمورد تلاش‌ها و اقدامات برای برپایی آتش‌بس در سوریه تلفنی گفت‌وگو کردند.

به گزارش ایلنا به نقل از روسیاالیوم، وزارت خارجه روسیه در بیانیه‌ای اعلام کرد، «رکس تیلرسون» و «سرگئی لاوروف» وزیران خارجه آمریکا و روسیه، دوشنبه درمورد آتش‌بس در سوریه تلفنی گفت‌وگو کردند.

براین اساس، این گفت‌وگوی تلفنی با مرکزیت جنگ داخلی سوریه پس از دور تازه‌ای از تنش‌ها بین دو کشور صورت می‌گیرد؛ در پایان خرداد ماه نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا، یک جنگنده ارتش سوریه را سرنگون کردند. پیش از این نیز حملاتی در جنوب سوریه به نیروهای دولتی و حامیان بشار اسد صورت گرفته بود که در تمامی موارد آمریکا می‌گوید «پس از هشدار» و در پی حمله یا نزدیک‌شدن به مواضع ائتلاف و یا نیروهای مورد حمایت آن‌ها صورت گرفته‌است.

خواسته سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه، از رکس تیلرسون نیز به این حملات باز می‌گردد. بنا بر بیانیه منتشر شده از سوی وزارت خارجه روسیه، «لاوروف از واشنگتن خواسته‌ است دست به اقدامات لازم بزند تا از وقایع تحریک‌آمیز علیه نیروهای دولتی سوریه که در حال انجام عملیات علیه تروریست‌ها هستند، جلوگیری شود».

وزارت خارجه ایالات متحده هنوز در مورد این گفت‌وگوی تلفنی واکنش نشان نداده‌ است.

طبق بیانیه وزارت خارجه روسیه،لاوروف و تیلرسون، در تماس تلفنی دوشنبه، بر لزوم استحکام‌ بخشیدن به آتش‌بس شکننده فعلی تاکید کرده و «خواستار افزایش نبردها علیه گروه‌های تروریستی و جلوگیری از به‌کارگیری جنگ‌افزارهای شیمیایی شده‌اند».

روسیه سرگئی لاوروف سوریه آمریکا رکس تیلرسون
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر