کد خبر: 504761 A

رئیس کمیته روابط خارجی سنای آمریکا گفته است که از موافقت با طرح فروش تسلیحات به کشورهای عرب خلیج‌فارس تا زمانی‌که راهی برای حل بحران قطر پیدا نشده، خودداری خواهد کرد.

به گزارش ایلنا به نقل از آسوشیتدپرس، «باب کورکر» رئیس کمیته روابط خارجی سنای آمریکا، دوشنبه اعلام کرد که از موافقت با طرح فروش تسلیحات به کشورهای عرب خلیج‌فارس تا زمانی‌که راهی برای حل بحران قطر پیدا نشده خودداری خواهد کرد.

کورکر هشدار داد که این بحران به تلاش ها برای نبرد با گروه داعش و «مقابله با ایران» ضربه می‌زند.

عربستان سعودی، امارات متحده عربی، بحرین و مصر روابط زمینی، هوایی و دریایی با قطر را سه هفته پیش قطع کردند.

این کشورها قطر را به حمایت از گروه‌های تروریستی و ایران متهم می‌کنند؛ اتهاماتی که قطر رد کرده است.

آنها روز جمعه تقاضانامه ۱۳ ماده‌ای خود برای پایان بحران را به قطر عرضه کردند که شامل تعطیلی شبکه خبری الجزیره، قطع روابط با گروه اخوان‌المسلمین و محدود کردن مناسبات با ایران است.

«دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا ابتدا حمایت خود از این اقدامات را اعلام کرد که علیرغم حضور یک پایگاه بزرگ نظامی آمریکا در قطر است. این بزرگ‌ترین پایگاه آمریکا در خاورمیانه است.

اما «رکس تیلرسون» وزیر خارجه آمریکا، یکشنبه اذعان کرد که برآورده کردن بعضی از تقاضاهای مطرح شده توسط همسایگان قطر «خیلی دشوار خواهد بود» و خواستار «گفت‌وگو برای حل مساله» شد.

طبق این گزارش، کورکر، دوشنبه در نامه‌ای به تیلرسون نوشت که او برداشت مثبتی از سفر اخیر ترامپ به عربستان و شرکت در اجلاس شورای همکاری خلیج‌فارس (جی‌سی‌سی) دارد.

او خاطرنشان کرد که رئیس‌جمهور با شش عضو «جی‌سی‌سی» از جمله قطر موافقت کرده بود که «مناقشه‌های منطقه‌ای را تخفیف دهند» و «همکاری امنیتی عمیق‌تری» برقرار کنند.

کورکر افزود: «متاسفانه جی‌سی‌سی از آن اجلاس بهره نگرفت و در عوض تصمیم گرفت وارد نزاع شود.»

او گفت: «همه کشورهای منطقه باید برای مقابله با تروریسم بیشتر تلاش کنند، اما اختلافات اخیر میان اعضای جی‌سی‌سی فقط به تلاش ها برای نبرد با داعش و مقابله با ایران ضربه می‌زند.»

رئیس کمیته روابط خارجی سنای آمریکا اظهار داشت که به این ترتیب پیش از باز کردن راه فروش تسلیحات مرگبار نظامی به جی‌سی‌سی، «ما باید درک بهتری از مسیری که برای حل مناقشه جاری و ایجاد اتحاد در میان اعضای جی‌سی‌سی در پیش گرفته می‌شود، داشته باشیم.»

براساس قوانین آمریکا، دولت باید ۳۰ روز پیش از فروش هرگونه تسلیحات به دولت‌های خارجی رسما کنگره را مطلع کند. کنگره در این فاصله آن را بررسی و در صورت مخالفت آن را مسدود خواهد کرد.

ماه پیش قطعنامه‌ای در سنا برای متوقف کردن فروش حدود ۵۰۰ میلیون دلار مهمات هدایت شونده به عربستان سعودی برای استفاده در جنگ یمن - که بخشی از معامله ترامپ با ریاض بود - با اختلاف کم آرا شکست خورد.

باب کورکر بحران قطر رئیس کمیته روابط خارجی سنای آمریک فروش تسلیحات به کشورهای عربی جی‌سی‌سی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر