کد خبر: 506175 A

عربستان سعودی با گشودن حریم هوایی خود به روی هواپیمای امیر قطر خودداری کرده است.

به گزارش ایلنا به نقل از الیوم‌السابع، منابع برجسته عربی در حوزه خلیج‌فارس اعلام کردند که عربستان سعودی درخواست کاخ امیر قطر از طریق واسطه‌ها برای گشوده شدن آسمان عربستان به روی هواپیمای اختصاصی «تمیم بن‌حمد آل‌ثانی» را رد کرده است.

طبق اعلام این منابع، امیر قطر برای تماس تلفنی با «سلمان بن‌عبدالعزیز» پاشاه عربستان سعودی تلاش کرد ولی درخواست وی با مخالفت روبه‌رو شد و به وی گفته شد که ممنوع بودن پرواز همچنین شامل حال هواپیمای وی نیز می‌شود.

چهار کشور عربستان، امارات متحده عربی و بحرین، به همراه مصر ماه گذشته روابط سیاسی و اقتصادی خود را با قطر قطع کردند. این کشورها شروط سیزده‌گانه‌ای برای ازسرگیری روابط و پایان دادن به تحریم علیه قطر مطرح کرده‌اند. قطع روابط دیپلماتیک با ایران، برچیدن پایگاه نظامی ترکیه و بستن شبکه الجزیره از جمله این شروط است.

«محمد بن عبدالرحمن آل‌ثانی» وزیر خارجه قطر، روز گذشته گفت که کشورش فهرست درخواست‌ها و شروط عربستان و متحدانش را رد می‌کند.

با این حال وزیر خارجه قطر آمادگی این کشور را برای انجام گفت‌وگو در شرایط مناسب اعلام کرد.

این در حالی است که امشب مهلت ده روزه تعیین شده برای پذیرش درخواست‌های عربستان و متحدان این کشور برای از سرگیری روابط با قطر به پایان می‌رسد.

امارات متحده عربی ایران ترکیه عربستان قطر
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر