کد خبر: 508192 A

وزیر خارجه مصر با اشاره به گره خوردن امنیت مصر و عربستان با یکدیگر هیچ راه حلی را برای مذاکره با قطر متصور نمی‌داند.

به گزارش ایلنا به نقل از آناتولی، «سامح شکری» وزیر امور خارجه مصر در گفتگو با یکی از شبکه‌های تلویزیونی خصوصی این کشور، در ارتباط با پاسخ قطر به چهار کشور عربی گفت: "امنیت مصر وعربستان سعودی جدا از هم نبوده و موضوع مذاکرات نمی‌شود؛ به همین دلیل امکان مذاکره و راه حل میانه با قطر دیگر وجود ندارد".

وی در این گفتگوی تلویزیونی همچنین اظهار داشت:

"مذاکره با قطر تنها وقتی میسر خواهد شد که این کشور شروط کشورهای تحریم کننده را پذیرفته و اجرا کند. پاسخ قطر به این شروط بسیار بلند، بدون محتوی و منفی است.

نشست مقامات چهار کشور عربستان سعودی، بحرین، امارات و مصر در مورد قطر در منامه برگزار خواهد شد. پس از این نشست احتمال اتخاذ برخی تدابیر وجود دارد. اخبار برخی رسانه ها در مورد کاهش کشورهای تحریم کننده قطر از ۱۳ به ۶ کشور صحت ندارد".

خبرگزاری‌های کشور مذکور روز گذشته با انتشار گزارشی مشترک اعلام کردند که پاسخ دوحه به درخواست ۱۳ ماده ای دریافت و در یک زمان مناسب به آن پاسخ داده خواهد شد.

عربستان سعودی، مصر، بحرین و امارات متحده عربی یک لیست ۱۳ ماده ای شامل درخواست های متفاوت، از جمله پایان دادن به حضور نظامی ترکیه در قطر، قطع روابط با تهران و تعطیلی شبکه تلویزیونی الجزیره، جهت از سرگیری مجدد روابط با قطر به این کشور ابلاغ کرده اند.

کشورهای عربستان سعودی، بحرین، امارات متحده عربی، یمن و مصر در تاریخ ۵ ژوئیه روابط دیپلماتیک خود را با قطر قطع کردند. این دولت ها با بستن مرز هوایی خود با قطر خواستار ترک دیپلمات های آن از خاک کشورشان ظرف مدت ۴۸ ساعت شده بودند.

عربستان قطر مسالمت آمیز مصر امنیت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر