کد خبر: 514420 A

رئیس فرماندهی عملیات ویژه ارتش آمریکا با اذعان به غیرقانونی بودن مداخله نظامی کشورش در سوریه، متذکر شد که روسیه به‌دلیل قانونی بودن حضورش در سوریه، می‌تواند نیروهای آمریکایی را از این کشور اخراج کند.

به گزارش ایلنا، رئیس فرماندهی عملیات ویژه ارتش آمریکا می‌گوید، قانونی بودن حضور نظامی روسیه در سوریه، که به درخواست «بشار اسد» رئیس‌جمهوری سوریه بوده است، به مسکو نفوذ می‌دهد که حتی می‌تواند نیروهای آمریکایی را از این کشور عربی اخراج کند.

مجله «نیوزویک» آمریکا، شنبه گزارش داد، «ریموند توماس» طی سخنانی در کنفرانسی امنیتی در ایالت کلورادو گفت: «روسیه به نسبت به آمریکا جا پای محکم‌تری را در سوریه به‌دست آورده است؛ به‌گونه‌ای که می‌‌تواند از این نفوذ برای بیرون راندن و خارج کردن نیروهای آمریکایی از آنجا استفاده کند.»

توماس تصریح کرد، در شرایطی‌ که مبارزه با تروریسم اولویت آمریکا است ولی قوانین و منشورهای بین‌المللی می‌تواند این کشور را از ادامه حضور در سوریه منع کرد؛ چرا که مداخله نظامی و حضور آن غیرقانونی است و با موافقت دولت سوریه، که از استقلال و حاکمیت برخوردار است، صورت نگرفته. در حالی‌که روسیه نیز در جنگ ضد داعش و دیگر گروه‌های تندرو در سوریه مشارکت می‌کند ولی مداخله آن به درخواست بشار اسد بوده است، و همین امر در منظر بین‌المللی به مسکو پوشش قانونی می‌دهد و می‌تواند آن از ایالات متحده بخواهد که این کشور جنگ‌زده را ترک کند. «روس‌ها با این برگه بازی می‌کنند در حالی‌که ما هرگز توانایی ماندن در سوریه را نخواهیم داشت.»

 این ژنرال آمریکایی خاطرنشان کرد که وجه مشترک ایالات متحده و روسیه مبارزه با داعش است ولی هر کدام از این دو کشور، طبق دیدگاه‌های خودشان درباره آینده سیاسی سوریه، از گروه‌های مختلف در این کشور حمایت می‌کنند.

سوریه آمریکا ژنرال ریموند توماس قدرت روسیه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر