کد خبر: 518578 A

کاخ‌سفید تایید کرد که رییس‌جمهوری آمریکا متن بیانیه پسرش درباره ارتباط با روسیه را به وی دیکته کرده است.

به گزارش ایلنا به نقل از خبرگزاری فرانسه، «سارا هاکبی سندرز» سخنگوی کاخ‌سفید امروز-سه شنبه- گفت: «دونالد ترامپ مثل هر پدر دیگری، پیشنهاد‌هایی در رابطه با متن نامه به پسرش داده است.»

دخالت «دونالد ترامپ» رییس‌جمهوری آمریکا در نگارش این بیانیه که اولین بار توسط "واشنگتن پست" فاش شد، نشان داد وی از دیدار پسرش با وکیل روس، خیلی هم بی‌اطلاع نبوده است.

این دیدار حدود یک سال پیش و در زمان مبارزات انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا صورت گرفته بود.

بر اساس این بیانیه، «دونالد ترامپ جونیور» و «ناتالیا وسلنیتسکایا» وکیل روسی، در این دیدار عمدتا درباره تقبل سرپرستی کودکان روسی در آمریکا صحبت کرده‌اند.

دونالد ترامپ پسر به نوعی اذعان کرده که این ملاقات را بعد از آن پذیرفته که فهمیده ممکن است بتواند اطلاعات «مخربی» عیله «هیلاری کلینتون» رقیب پدرش به دست آورد.

 

رئیس جمهوری آمریکا همواره اتهامات مربوط به تبانی با روسیه را رد کرده است.

سنا و مجلس نمایندگان آمریکا به کمک یک کمیته ویژه هم اکنون در حال بررسی احتمال «دخالت روسیه در انتخابات ریاست‌جمهوری سال گذشته آمریکا و تضعیف هیلاری کلینتون» هستند؛ اتهاماتی که روسیه آنها را رد کرده است.

گزارش‌های مربوط به بیانیه دونالد ترامپ پسر در حالی منتشر شده که مدیر ارتباطات کاخ سفید درست ۱۰ روز بعد از انتصاب از کار برکنار شد.

 

به گزارش واشنگتن‌پست، مشاوران دونالد ترامپ در ابتدا پذیرفته بودند پسر رئیس‌جمهوری آمریکا بیانیه‌ای را منتشر کند که در صورت فاش شدن همه جزئیات «قابل انکار نباشد.»

اما این تصمیم با بازگشت دونالد ترامپ از اجلاس سران هشت کشور صنعتی جهان که در آلمان برگزار می‌شد( هشتم ژوئیه)، تغییر پیدا کرد.

دونالد ترامپ پسر در بیانیه خود گفته است: «در این دیدار (با وکیل روسی) عمدتا درباره برنامه فرزندخواندگی کودکان روسی بحث شده است.»

او بعدا پذیرفت این دیدار را قبول کرده؛ چون به او گفته شده در این ملاقات اطلاعاتی درباره هیلاری کلینتون به او داده خواهد شد.

نه دونالد ترامپ و نه پسرش هنوز درباره گزارش رسانه‌های آمریکایی واکنشی نشان نداده‌اند.

 

روزنامه واشنگتن‌پست گفته است دخالت دونالد ترامپ در این زمینه ممکن است او و حلقه نزدیکانش را دچار یک دردسر حقوقی کند.

بر اساس آنچه در رسانه‌ها منتشر شده است دونالد ترامپ پسر در آن زمان (تابستان سال گذشته) ایمیلی را از واسطه‌ای به نام «راب گلداستون» که روابط عمومی در صنعت موسیقی بریتانیا بوده،دریافت می‌کند که در آن روسیه وعده مدارکی درباره هیلاری کلینتون را داده بود.

در آن زمان دونالد ترامپ فقط نامزد احتمالی کمپ جمهوری‌خواهان که به مصاف رقیب دموکرات خود  رفته بود.

بر این اساس، این دیدار توسط «آراس آگالاروف» تاجر روسی و پسر او که یک خواننده موسیقی پاپ است ترتیب داده شده بود و مدیریت این کار به راب گلداستون سپرده شده بود.

این رشته ای‌میل‌ها همچنین به «جرد کوشنر» داماد ترامپ و «پاول منافورت» مدیر سابق کارزار انتخاباتی او هم فرستاده شده بود.

هر سه نفر بعدهابا ناتالیا وسلنیتسکایا وکیل روس در برج ترامپ در نیویورک ملاقات کردند.

ترامپ از زمان انتخاب به عنوان رئیس‌جمهور آمریکا با این اتهام روبه‌رو بوده که ستاد انتخاباتی‌اش با دولت روسیه مرتبط بوده و دولت روسیه با مداخله در انتخابات به نفع ترامپ عمل کرده است. هم او و هم روسیه به دفعات این اتهام را رد کرده‌اند.

کاخ‌سفید دونالد ترامپ جونیور
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر