کد خبر: 519320 A

ترامپ:

رئیس‌جمهوری ایالات متحده گفت که مناسبات آمریکا و روسیه به «خطرناکترین سطح خود در همه دوران‌ها» رسیده است و کنگره را در بروز این وضعیت مقصر دانست.

به گزارش ایلنا به نقل از خبرگزاری فرانسه، کنگره آمریکا هفته گذشته به اتفاق آراء تحریم‌های تازه علیه روسیه را تصویب کرد و چاره‌ای جز امضای آن پیش روی «دونالد ترامپ» نگذاشت. این تحریم‌ها در حالی تصویب شد که رئیس‌جمهوری آمریکا بارها خواستار بهبود مناسبات با روسیه شده بود.

ترامپ، چهارشنبه با وجود امضای طرح تحریم‌ها، شدیدا از آن انتقاد کرد. او با شکایت از اینکه کنگره دست او را برای کاهش تحریم‌های مسکو در آینده بسته است، چنین طرحی را مانع اعمال اختیارات ریاست‌جمهوری در امور سیاست خارجی دانست.

مسکو این تحریم‌ها را یک «جنگ تجاری تمام عیار» خوانده و اینکه امیدها برای روابط بهتر با دولت ترامپ را بر باد داده است.

رییس‌جمهوری آمریکا، پنجشنبه در توئیتی نوشت:‌ «مناسبات ما با روسیه به خطرناک‌ترین سطح در همه دوران‌ها رسیده است.»

وی افزوده است: «برای این کار باید از کنگره تشکر کرد، همان آدم‌هایی که حتی نمی‌توانند طرح خدمات درمانی را تصویب کنند!» اشاره ترامپ به رد لایحه خدمات درمانی در سنای آمریکا است که ۵۱ به ۴۹ رد شد. اکثریت هر دو مجلس نمایندگان و سنا در اختیار جمهوریخواهان است.

خواست رئیس‌جمهوری آمریکا برای روابط بهتر با روسیه به دلیل گزارش سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا درباره دخالت مسکو در انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۱۶ ایالات متحده با مانع روبه‌رو شده است. کمیته‌های مختلف کنگره آمریکا و یک بازرس ویژه در حال تحقیق پیرامون این مسئله هستند.

مسکو هرگونه دخالت در روند انتخابات آمریکا را رد کرده و دونالد ترامپ نیز هرگونه تماس با روس‌ها در این زمینه را تکذیب کرده است.

کنگره آمریکا تحریم‌های روسیه را برای مجازات مسکو به دلیل دخالت در انتخابات و همچنین الحاق شبه‌جزیره کریمه به خاک خود در سال ۲۰۱۴ وضع کرده است.

جمهوریخواهان و دموکرات‌ها که در بسیاری از مسائل با هم اختلاف دارند هر دو به اتفاق آراء از این تحریم‌ها حمایت کردند.

روسیه آمریکا دونالد ترامپ
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر