کد خبر: 520390 A

یادداشتی از حسن لاسجردی؛

نخست‌وزیر فعلی رژم صهیونیستی مانند نخست‌وزیر پیشین و بر اساس فشارهایی که از سوی حزب لیکود به سیستم قضایی اسرائیل وارد می‌شود، پس از پایان دوره فعالیت خود مورد بازخواست قرار می‌گیرد.

«حسن لاسجری» کارشناس مسائل اعراب و اسرائیل طی یادداشتی انحلال دولت فعلی اسرائیل و محاکمه نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی را غیر ممکن دانست که دلایل متعددی برای اثبات آن مطرح کرده است.

مشروح یادداشت به شرح ذیل از نظر می‌گذرد:

آنچه که در چند روز اخیر در تل‌آویو اتفاق افتاد صرفاً بحث فشاد اقتصادی، دور زدن قانون و خیانت در امانت از سوی «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر اسرائیل نیست بلکه در درون این پرونده‌ها اسنادی وجود دارد که نشان می‌دهد «سارا نتانیاهو» همسر نخست‌وزیر به همراه پسر وی هم در این فساد گسترده اقتصادی دست داشته‌اند و از این منظر این موضوع به یک پرونده چند وجهی تبدیل شده است.

در این راستا شاهد هستیم که بسیاری از احزاب داخلی اقدام به اعتراض در قبال عملکرد نتانیاهو کردند ولی نخست‌وزیر اسرائیل سعی دارد تا به هر وسیله‌ای که شده است خود را در ساختار قدرت تثبیت کند. یکی از اعتراضاتی که از سوی مخالفان وی شده است، بحث چشم انداز اقتصادی اسرائیل است؛ چراکه این رژیم باتوجه به مشکلات اقتصادی و تجاری که دارد و منشاء آن هم تا حد زیادی به قطع ارتباط با سوریه، تونس، مراکش، لبنان و سایر کشورهای عربی بعد از بهار عربی بر می‌گردد، نتوانسته است تا حد قابل قبول پاسخگوی مردم باشد.

این روند تا جایی پیش رفت که سال گذشته میلادی بسیاری از اصناف اسرائیل مانند جامعه پرستاران و کارمندان هواپیمایی دست به اعتراضات صنفی زدند و این نشان از ایجاد گسست اقتصادی در تل‌آویو دارد. در این راستا موافقان حزب لیکود و کسانی که در بدنه دولت نتانیاهو حضور دارند رسماً به حاشیه راندن مخالفان و معترضان را در دستور کار قرار داده‌اند؛ اما باید توجه شود که تداوم این اعتراض‌ها می‌تواند نتانیاهو را از مواضع خود دور کند.

یکی دیگر از موضوع‌هایی که باید از خارج از سرزمین‌های اشغالی به آن نگاه شود، بحث حوادث امنیتی و همچنین رخدادهایی است که از خارج یا حداقل حاشیه داخلی اسرائیل به آن وارد شده است. به عنوان نمونه بحث حملات استشهادی و همچنین فشارهای بین‌المللی که همگی در راستای بحث مسجد الاقصی گنجانده شده است. لذا این موضوعات هم تا حد زیادی موجب شده است تا فشارهای داخلی بر نتانیاهو افزایش پیدا کند.

اما با توجه به این موضوع‌ها به نظر نمی‌رسد که شاهد محاکمه و به چالش کشیده شدن جدی نخست‌وزیر اسرائیل در ماه‌ها و روزهای آینده باشیم. نمونه بارز این موضوع را در زمان «ایهود اولمرت» شاهد بودیم. به گونه‌ای که پس از پایان دوره نخست‌وزیر‌ی وی به پرونده فساد او رسیدگی شد و چند هفته پیش از زندان آزاد شد. از این منظر باید بگویم که دادگاه و نظام قاضایی اسرائیل منتظر پایان دوره نخست‌وزیری نتانیاهو خواهند بود تا پس از آن به مفاسد وی رسیدگی شود.            

 

 

بنیامین نتانیاهو اسرائیل حزب لیکود ایهود اولمرت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر