کد خبر: 520736 A

تعدادی از نظامیان ونزوئلا در ویدیویی اعلام کردند که دست به قیامی گروهی علیه رئیس‌جمهوری زدند. منابع دولتی می‌گویند این حمله شکست خورده و کنترل اوضاع تامین شده است.

به گزارش ایلنا به نقل از خبرگزاری آلمان، تعدادی از نظامیان ونزوئلا، یکشنبه در ویدیویی اعلام کردند که در ایالت «کارابوبو» قیامی گروهی را آغاز کرده‌اند. این نظامیان گفتند که هدف از این اقدام بازگرداندن دوباره دمکراسی در ونزوئلا است.

در این حمله که نام «عملیات دیوید» داشته، یک گروه مسلح نظامیان به  پایگاه نظامی «فورته پاراماسای» در شهر «والنسیا» در صد و هفتاد کیلومتری غرب کاراکاس پایتخت ونزوئلا حمله کردند.

هنوز مشخص نیست در این حمله چندنظامی شرکت داشته‌اند. به گزارش نیروهای دولتی، هفت نفر در این حمله بازداشت شده‌اند. شاهدان عینی شب گذشته صدای گلوله‌هایی را در منطقه شنیده و پرواز بالگردهایی را بر فراز این پایگاه دیده‌اند.

گفته می‌شود مهاجمان به رهبری فردی نظامی که در سال ۲۰۱۴ فعالیت مخفی خود را آغاز کرده، کوشیده‌اند به انبار مهمات پایگاه نظامی دسترسی پیدا کنند. این پایگاه اکنون در محاصره کامل نیروهای نظامی است.

این رهبر قیام در ویدیویی در کنار چندین فرد مسلح اعلام کرده که هدف‌اش از این قیام نظامیان و غیرنظامیان ممانعت از «ویرانی کامل کشور» است. او از «نیکلاس مادورو» رئیس جمهوری ونزوئلا، به عنوان ظالمی خونخوار نام برده است.

اوضاع بحرانی این کشور سرشار از نفت در پی  انتخابات تعیین ۵۴۵ عضو مجلس مؤسسان که روز یکشنبه در ونزوئلا برگزار شد، شدت یافت. به رغم اعتراض‌ها و اتهام‌های تقلب، نیکلاس مادورو برنامه خود برای تغییر قانون اساسی که منتقدان آن را راهی برای سقوط کشور به دیکتاتوری خوانده‌اند عملی می‌کند.

مجلس جدید مؤسسان ونزوئلا که از سیاست‌های رییس‌جمهوری پشتیبانی می‌کند، در نخستین جلسه خود در روز شنبه با صدور مصوبه‌ای «لوئیزا اورتگا دیاز» دادستان کل این کشور را که مخالف مادوروست، از مقام خود برکنار کرد.

«دیوسدادو کابیو» معاون رهبر حزب حاکم سوسیالیست ونزوئلا در این‌باره اعلام کرد که به پایگاه نظامی فورته پاراماسای حمله شده است. او گفت «تروریست‌ها» به این مجموعه حمله کرده‌اند. معاون رهبر حزب حاکم سوسیالیست ونزوئلا در ادامه تاکید کرده است که بسیاری از مهاجمان دستگیر شده و کنترل بر اوضاع بار دیگر برقرار شده است.

دیوسدادو کابیو گفت در پایگاه‌های دیگر نظامی ونزوئلا آرامش کامل برقرار است. «نیکلاس مادورو» رئیس جمهوری ونزوئلا نیز این اقدام نظامیان را حرکتی تروریستی خواند.

ونزوئلا ماه‌هاست درگیر ناآرامی‌های سیاسی است. در یک طرف دولت سوسیالیستی به رهبری نیکلاس مادورو، قرار دارد که با تکیه بر ارتش این کشور در مقابل نیروهای اپوزیسیون قرار دارد.

نیکلاس مادورو ونزوئلا نظامیان ونزوئلا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر