کد خبر: 521788 A

یک قاضی فدرال آمریکایی با صدور دستوری از وزارت خارجه این کشور خواسته است تا در خصوص پرونده ایمیل‌های وزیر خارجه اسبق این کشور تحقیق کند.

به گزارش ایلنا به نقل از پولیتیکو، «آمیت مهتا»، قاضی فدرال منطقه کلمبیا با صدور حکمی به وزارت خارجه ایالات متحده آمریکا دستور داد تا در خصوص پرونده ایمیل‌های «هیلاری کلینتون» وزیر خارجه اسبق ایالات متحده و ارتباط آن با حمله عناصر القاعده به کنسولگری آمریکا در بنغازی در سال ۲۰۱۲ که منجر به مرگ چهار آمریکایی از جمله سفیر آمریکا در لیبی شد تحقیق کند. 

وی اعلام کرده است که وزارت خارجه تحقیقات کافی برای بررسی ایمیل‌های کلینتون در خصوص حمله به کنسولگری را انجام نداده است. 

کلینتون در جریان مبارزات انتخاباتی سال گذشته میلادی برای توضیح در خصوص این پرونده در جلسه استماع کنگره آمریکا نیز شرکت کرده بود. 

در یازدهم سپتامبر سال ۲۰۱۲ میلادی برخی از عناصر القاعده با حمله به کنسولگری آمریکا در بنغازی چهار نفر از جمله «کریستوفر استیونز» سفیر آمریکا در لیبی و «شان اسمیت»، مسئول مدیریت اطلاعات سرویس خارجی آمریکا و دو نفر از ماموران سیا کشته شدند. 

این حادثه در زمان دولت «باراک اوباما» و زمانی که «هیلاری کلینتون» وزیر خارجه بود روی داد. 

به رغم موج شدید انتقاداتی که متوجه کلینتون و دولت اوباما شده بود و اثرات بدی بر روی انتخاب مجدد اوباما می‌گذاشت، کلینتون مسئولیت کم‌کاری در خصوص تامین امنیت کنسولگری را برعهده گرفت ولی اوباما بعد از آن در یکی از مناظرات خود در برابر «میت رامنی» نامزد جمهوری‌خواه ریاست‌جمهوری اعلام کرد که مسئولیت دولت آمریکا با وی بوده و کلینتون نیز وزیر خارجه او است. 

پس از اینکه مشخص شد کلینتون از سرور شخصی برای تبادل ایمیل‌های سازمانی استفاده می‌کرده‌است، تحقیقات در خصوص این پرونده نیز آغاز شد که ترامپ نیز در مبارزات انتخاباتی خود از این موضوع استفاده کرد.

 

هیلاری کلینتون بنغازی حمله به کنسولگری آمریکا پرونده ایمیل‌های شخصی هیلاری کلینتون آمیت مهتا قاضی فدرال منطقه کلمبیا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر