کد خبر: 528326 A

سفیر روسیه در ترکیه با انگیزه حضور روسیه در سوریه به قتل رسید، در خصوص مرگ نماینده روسیه در نیویورک در آپارتمانش اطلاع دقیقی ارائه نشد و در همین حال نماینده روسیه در سازمان ملل متحد و رابط رئیس‌جمهوری آمریکا که یک مامور سابق سرویس امنیتی روسیه بود نیز به طور مشکوکی تسلیم مرگ شدند؛ اما باز هم گزارش دقیقی از علت‌های آنها منتشر نشد.

هوادران تئوری توطئه در داستان‌های روسی چندان زیاد نیستند، زمانی که ادبیات مدرن روسیه در روزگار پساشوروی را می‌خوانیم، عمدتا شخصیت‌های اصلی افرادی اخلاق‌گرا و متعهد هستند که شاید کمتر اتفاقات ناهنجار و رعدگونه مسیر آنها را تغییر دهد. در روسیه مفهوم پایبندی به آرمان‌ها و ایده‌ها فارغ از آنچه در غرب به آن توجه می‌شود، اهمیت دارد به همین دلیل اکنون که ۹ مامور رده‌بالای دولتی آن هم در بیرون مرزهای روسیه برای وطن (آرمان شهر) جان خود را از دست داده‌اند، سوال برانگیز است. معنای این مرگ‌های مشکوک در زمانی کوتاه چیست و صفحه تحولات بین‌المللی چگونه برای روسیه در حال تغییر است که دیپلمات‌های این کشور بهای این تغییر جایگاه را می‌پردازند؟ باید کمی با تئوی توطئه فاصله گرفت و باز هم به زندگی رومزه روس‌ها پیوند خورد، از نظر سلامت آن طور که وزارت بهداشت فدراسیون روسیه اعلام کرده است، مردان روس با متوسط عمر ۶۶ سال حیات خود را ادامه می‌دهند که مسائلی چون دخانیات، عادت‌های رفتاری و شرایط جوی این موضوع را تشدید یا در برخی نقاط منجر به تخفیف آن می‌شود. در همین حال نباید از نظر دور داشت که ۴۷ درصد مردان روس با مسائلی چون عارضه‌های متنوع دست و پنجه نرم می کنند. این مهم حتی به استفاده بیش از حد دخانیات و توتون و تنباکو برای پیپ هم منجر می‌شود که سابقه مرگ در ۴۰ سالگی را نیز به دنبال خود داشته است. بر خلاف آنچه در آمریکا و رسانه‌ها با محور ایالات متحده تلاش می‌کنند بر طبل آن بکوبند، مرگ ۹ دیپلمات روس در آمریکا، قزاقستان، ترکیه، یونان، اوکراین، هند و بالاخره روسیه شاید بیش از آنکه به انتخاب ترامپ و انتقام مرتبط باشد، یک بازی فراتر از نمایش «جنایت و مکافات» داستایفسکی باشد.

در میان دیپلمات‌های روس که طی نوامبر ۲۰۱۶ تاکنون درگذشته‌اند، شاید ویتالی چورکین نماینده روسیه در سازمان ملل متحد برجسته‌ترین آنها باشد که پیش از مراسم تولدش در ۲۰ فوریه ۲۰۱۷ به علت بیماری قلبی جان خود را از دست داد. نگاهی اجمالی به سرنوشت این ۹ دیپلمات این مساله را بیش از گذشته واضح می‌کند که علت مرگ آنها عملا ارتباط معنایی با یکدیگر ندارد. سفیر روسیه در ترکیه با انگیزه حضور روسیه در سوریه به قتل رسید، در خصوص مرگ نماینده روسیه در نیویورک در آپارتمانش اطلاع دقیقی ارائه نشد و در همین حال نماینده روسیه در سازمان ملل متحد و رابط ترامپ که یک مامور سابق سرویس امنیتی روسیه بود نیز به طور مشکوکی تسلیم مرگ شدند. اما باز هم گزارش دقیقی از علت‌های آنها منتشر نشد. آنچه رسانه‌های غربی سعی در القای آن دارند، انتقام دخالت‌های روسیه در انتخابات آمریکا با مرگ دیپلمات‌هایش است. این مساله را نمی‌توان چندان دقیق ارزیابی کرد و مانند بسیاری از تحولات بین‌الملل، شاید برای همیشه غامض و مبهم بماند.

سید بهزاد اخلاقی

کارشناس مسائل بین الملل

 

 

 

دومینوی مرگ دیپلمات‌های روسیه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر