کد خبر: 537266 A

احتمال استقرار تسلیحات اتمی در کره‌جنوبی، حمله‌ خمپاره‌ای به دمشق، تعویق همه‌پرسی در کردستان در صورت آمادگی بغداد برای مذاکره، حمایت بین‌المللی برای حفظ برجام، اخراج سفیر کره‌شمالی از اسپانیا، درخواست رئیس‌جمهوری ترکیه برای اصلاح سازمان ملل، واکنش کره‌شمالی به تحریم‌های جدید علیه خود، اظهارات رئیس‌ رژیم صهیونیستی درباره ایران و انتقاد وزیر خارجه فرانسه از همه‌پرسی استقلال کردستان از مهمترین رویدادهای جهان در ۱۲ ساعت گذشته به شمار می‌رود.

به گزارش ایلنا، «جیمز متیس» وزیر دفاع ایالات متحده آمریکا با بیان اینکه گزینه‌های نظامی بسیاری برای مقابله با کره شمالی وجود دارد، از احتمال استقرار تعدادی تسلیحات هسته‌ای کاربردی به صورت محدود در کره جنوبی خبر داد.

- در حمله خمپاره‌ای تروریست‌ها به محله «دویلعه» دمشق پایتخت سوریه یک نفر کشته و هفت نفر دیگر زخمی شدند.

- دفتر «مسعود بارزانی» رئیس اقلیم کردستان عراق با صدور بیانیه‌ای به نقل از بارزانی اعلام کرد: «تعویق همه پرسی زمانی می‌تواند مطرح شود که بغداد آماده مذاکره در خصوص استقلال کردستان باشد و نتیجه آن را بپذیرد».

- ۷۶ چهره شاخص سیاسی از کشورهای مختلف جهان با صدور یک بیانیه خطاب به آمریکا و دیگر طرف‌های توافق هسته‌ای با ایران، خواستار حفظ این توافق شدند.

- وزارت امورخارجه اسپانیا اعلام کرد، در اعتراض به تداوم برنامه تسلیحات هسته‌ای کره‌شمالی، سفیر این کشور را اخراج کرده است.

- «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهوری ترکیه خواستار اصلاح و تجدید ساختار سازمان ملل متحد شده و تصریح کرد: «این امر برای انطباق این سازمان با شرایط جدید جهانی ضروری است».

- وزارت امورخارجه کره شمالی در واکنش به تحریم های اقتصادی جدید علیه این کشور هشدار داد و این امر را تنها موجب شتاب در برنامه هسته ای و موشکی این کشور دانست.

- «رئوین ریولین» رئیس رژیم صهیونیستی در جمع سفرای کشورهای خارجی با اعتراف به تقویت وجهه ایران در سطح بین‌المللی گفت: «پذیرفتنی نیست که ایران با وجود سر دادن ندای نابودی اسرائیل، مشروعیت بیشتر و بیشتری کسب می‌کند».

- «ژان ایو لودریان» وزیر خارجه فرانسه در سخنرانی خود در حاشیه مجمع عمومی سالانه سازمان ملل متحد در نیویورک، همه‌پرسی جدایی منطقه کردستان عراق را طرحی نامناسب خواند.

مهمترین رویدادهای جهان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر