کد خبر: 538847 A

رئیس اقلیم کردستان عراق کنفرانس خبری خود که قرار بود طی آن همه‌پرسی جنجالی جدایی را اعلام کند، به فردا موکول کرده است.

به گزارش ایلنا به نقل از خبرگزاری فرانسه، کنفرانس خبری که قرار بود «مسعود بارزانی» رئیس اقلیم کردستان عراق، صبح امروز- شنبه- درباره همه‌پرسی بحث‌برانگیز مربوط به جدایی این منطقه برگزار کند، به‌تعویق افتاده است.

دفتر رسانه‌ای نخست‌وزیر اقلیم کردستان عراق با اعلام این خبر، افزود، کنفرانس خبری یکشنبه برگزار خواهد شد و زمان و مکان آن بعدا اعلام می‌شود.

دولت مرکزی عراق با برگزاری این همه‌پرسی مخالف است و آن را خلاف قانون اساسی کشور می‌داند. همسایگان عراق از جمله ایران و ترکیه نیز مخالفت خود را با این همه‌پرسی اعلام کرده‌اند.

آمریکا نیز از رهبران کرد خواسته است این همه‌پرسی را لغو کنند چون نگران است که باعث تشدید ناآرامی در سطح منطقه خواهد شد و توجهات را از مبارزه با گروه تروریستی داعش منحرف خواهد کرد.

با این حال، بارزانی در بخشی از سخنرانی خود برای جمعیت وسیعی که در یک ورزشگاه در شهر اربیل اجتماع کرده بودند، گفت: «همه‌پرسی دیگر نه در اختیار من و نه در اختیار احزاب سیاسی بلکه در دست شماست. ما می‌گوییم که برای مذاکرات جدی و با ذهنیتی باز با حکومت مرکزی در بغداد آماده‌ایم، اما بعد از ۲۵ سپتامبر چون اکنون دیگر دیر شده است.»

در همین راستا، کردها می‌گویند پیروزی اردوگاه موافقان در همه‌پرسی، به معنای اعلام استقلال نیست بلکه این امر، مقدمه‌ای برای گفت‌وگو با بغداد درباره اختلافات در زمینه نفت و اقتصاد خواهد بود.

مسعود بارزانی همه‌پرسی استقلال اقلیم کردستان کنفرانس خبری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر