کد خبر: 548210 A

برهم صالح:

نخست‌وزیر پیشین اقلیم کردستان عراق اعلام کرد شهروندان کُرد از نظام سیاسی حاکم در اربیل رضایت ندارند.

به گزارش ایلنا به نقل از المیادین، «برهم صالح» نخست‌وزیر پیشین اقلیم کردستان عراق اعلام کرد مردم اقلیم کردستان از دولت و نظام سیاسی حاکم در اربیل ناراضی هستند و این نظام باید تغییر پیدا کند.

وی که رهبر حزب ائتلاف برای دمکراسی و عدالت است، تصریح کرد که تغییر بزرگی در وضعیت کُردها و همچنین ائتلاف در عرصه سیاسی را شاهد خواهیم بود.

صالح خاطرنشان کرد که اربیل با وجود هشدارهای بین‌المللی، منطقه‌ای و کُردی باز همه‌پرسی استقلال را به انجام رساند.

نخست‌وزیر پیشین اقلیم کردستان عراق تاکید کرد که شهروندان اقلیم به دلیل افزایش مشکلات و نیازهای لازم برای اصلاح زیرساخت‌ها از نظام حاکم بر اربیل ناراضی هستند و از همین رو نظام حاکم بر اقلیم کردستان نیازمند تغییر و دگرگونی است.

وی که معاون «جلال طالبانی» رئیس‌جمهوری سابق عراق در حزب اتحادیه میهنی کردستان نیز بود و به تازگی از این حزب جدا شده است، اضافه کرد که تصمیم برای برگزاری همه‌پرسی نیازمند به بازبینی بوده و برخی از تحلیل‌ها این اقدام را اشتباه تلقی می‌کنند.

برهم صالح افزود ما به دنبال حاکمیت قانون اساسی به منظور مشخص شدن وضعیت مناطق مختلف هستیم.

وی ضمن تاکید بر ضرورت توقف درگیری‌ها اعلام کرد که این منازعات باعث درگیر‌ی‌های خونین و مصیبت‌بار خواهد شد.

صالح تاکید کرد که نباید رویای استقلال کردها را نادیده گرفت اما معتقدم که باید از این همه‌پرسی عبور کرد و به طرح ابتکاری مرجعیت دینی پاسخ داد. اگر بغداد قدرتمند و مستقر نباشد، منطقه کردستان نیز در تنش و نگرانی خواهد بود.

عراق اربیل اقلیم کردستان برهم صالح
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر