کد خبر: 554115 A

سازمان ملل:

سازمان ملل متحد می‌گوید عراق صلاحیت و امکان برگزاری دادگاه برای رسیدگی به جنایات گروه تروریستی داعش در جریان نبرد موصل را ندارد و برای اجرای عدالت باید راه‌های دیگری مثل دیوان کیفری بین‌المللی را در پیش بگیرد.

به گزارش ایلنا به نقل از رویترز، یک گزارش حقوق بشر سازمان ملل، که روز پنجشنبه منتشر شد می‌گوید عراق صلاحیت و امکان برگزاری دادگاه برای رسیدگی به جنایات گروه داعش در جریان نبرد موصل را ندارد و برای اجرای عدالت باید راه‌های دیگری مثل دیوان کیفری بین‌المللی را در پیش بگیرد.

بر اساس یافته‌های این گزارش، در نبردهای ۹ ماهه شهر موصل حداقل پنج هزار و ۵۲۱ غیرنظامی کشته شده که از این میان ۷۴۱ نفر آنها اعدام شده‌اند. اکثر این افراد بر اثر حملات تروریست‌های داعشی جان خود را از دست داده‌اند.

در این گزارش سازمان ملل متحد موارد آدم‌ربایی و قتل، استفاده از مردم به عنوان سپر انسانی و هدف‌گیری عامدانه غیرنظامیان و خانه‌های آنها توسط عناصر داعش مستند شده است.

در بخشی از گزارش گفته می‌شود داعش تعداد زیادی وسایل منفجره در شهر کار گذاشته بود و از پهپاد برای فروریختن مواد منفجره در شهر موصل استفاده می‌کرد. علاوه بر این چاه‌های نفت و میادین سولفور را نیز به آتش می‌کشید.

در بخش دیگری از این گزارش گفته می‌شود: «دادگاه‌ها و مراجع قضایی عراق صلاحیت رسیدگی به جرایم بین‌المللی (مثل نسل‌کشی، جنایات علیه بشریت و جنایات جنگی) را ندارند. در عین حال پلیس و دادستانی عراق هم امکانات و قابلیت‌های لازم برای تحقیق و اعلام جرم علیه افراد در رابطه با این جرایم را ندارد.»

 

در بخش دیگری از گزارش تاکید شده که درمورد پیامدهای عملیات هوایی ائتلاف به رهبری آمریکا نیز باید تحقیق شود. طبق یافته‌های این گزارش در جریان شدیدترین نبردها برای تصرف نواحی غربی موصل حداقل ۴۶۱ غیرنظامی بر اثر حملات هوایی کشته شده‌اند.

سازمان ملل متحد موصل دیوان کیفری بین‌المللی داعشی‌ها
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر