کد خبر: 565247 A

وزیر خارجه سعودی:

وزیر خارجه عربستان سعودی مدعی شد که کشورش هیچ‌گونه ارتباطی با اسرائیل ندارد و ریاض منتظر روند صلح اعراب با اسرائیلی‌هاست.

به گزارش ایلنا به نقل از رویترز، «عادل الجبیر» وزیر خارجه عربستان سعودی، روز گذشته در کنفرانس «گفت‌وگوهای مدیترانه‌ای» در رم، طی اظهاراتی مداخله‌آمیز، از حزب‌الله لبنان خواست خلع سلاح شود و به عنوان یک حزب سیاسی در دولت لبنان مشارکت داشته باشد.

الجبیر مدعی شد: «لبنان تنها در صورت خلع سلاح حزب‌الله، قادر به بقا یا پیشرفت خواهد بود. تا زمانی‌که یک گروه شبه‌نظامی وجود دارد، صلح در لبنان محقق نخواهد شد.»

وزیر خارجه عربستان با تکرار اتهام‌های ثابت‌نشده علیه ایران، مدعی شد ایران سراسر منطقه را به آشوب کشیده است و از این‌رو، ما می‌‌بینیم وضعیت در لبنان «غم انگیز» است.

در حالی‌که مقام‌های صهیونیستی، به‌تازگی روابط با عربستان سعودی را اعلان کرده‌اند و حتی دم از همکاری‌های نظامی دوجانبه می‌زنند، عادل الجبیر در بخش دیگری از سخنان خود مدعی شد که عربستان هیچ‌گونه رابطه‌ای با اسرائیل ندارد و منتظر روند صلح اعراب با اسرائیلی‌ها است.

وی در ادامه به یمن اشاره کرد و گفت که جنبش انصارالله می‌تواند در روند سیاسی در یمن، که با نظارت سازمان ملل متحد انجام می‌شود، مشارکت کنند.

الجبیر گفت: «حوثی‌ها (انصارالله) حق دارند که در روند سیاسی مشارکت کنند نه اینکه کنترل دولت را به دست بگیرند... ما نیاز داریم حوثی‌ها را به پایبندی به قانون متقاعد کنیم.»

عادل الجبیر حزب‌الله لبنان وزیر خارجه سعودی اسرائیل و عربستان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر