کد خبر: 565455 A

منابع آگاه خبر دادند؛

منابع آگاه در دولت لبنان عنوان کردند که نخست‌وزیر این کشور به دنبال ایجاد تغییر در کابینه است.

به گزارش ایلنا به نقل از تلویزیون الجدید لبنان، منابعی در دولت لبنان در گفت‌وگو با روزنامه الجمهوری با بیان اینکه ایده تغییر در میان وزرای این کشور همچنان وجود دارد، عنوان کردند که این تغییر جزئی است و به شکل گسترده نیست.

به گفته این منابع، پس از اعتراض‌های جدی نسبت به این‌که این طرح با هدف خروج نیروهای سیاسی مشخص از حکومت لبنان مطرح شده است که تهدیدی برای نیروهای سیاسی است و کشور را در مشکل جدی قرار خواهد داد، این تغییرات به صورت جزئی صورت خواهد گرفت.

یک مقام در دفتر ریاست‌جمهوری لبنان گمانه‌زنی‌ها درباره تعدیل وزرای دولت لبنان را اظهارنظرهای حزبی خواند که به مرتبه بحث جدی نرسیده است. وی تاکید کرد که این موضوع پیشتر و در زمان دیگری مطرح شده بود که به دلیل اختلافات در روابط میان الحریری و حزب المستقبل و دیگر نیروهای سیاسی لبنان مطرح شده است.

سعد الحریری ماه گذشته میلادی با قرائت یک بیانیه تلویزیونی در ریاض، از سمت خود به عنوان نخست‌وزیر لبنان استعفا کرد. این اقدام الحریری منجر به بحران سیاسی در لبنان شد و بار دیگر موجب شد که بیروت به قلب بحران منطقه‌ای میان ریاض و تهران تبدیل شود.

مسئولان لبنانی بر این باور هستند که مقام‌های عربستان سعودی، الحریری را به استعفا از سمتش مجبور  کرده و مدتی وی را در بازداشت نگه داشتند و در نهایت با دخالت فرانسه اجازه بازگشت وی به لبنان داده شده است. عربستان سعودی این اتهام‌ها را رد می‌کند.  

الحریری از متحدان قدیمی عربستان به شمار می‌رود که تابعیت سعودی و فرانسوی دارد.

الحریری پس از سه هفته، در نهایت به لبنان بازگشت و پس از گفت‌وگو با «میشل عون» رئیس‌جمهوری لبنان پذیرفت که استعفایش را تعلیق کند.  نخست‌وزیر لبنان  پیش از این در ادعایی، دخالت‌های ایران در منطقه را علت استعفایش اعلام کرده بود.

سعد حریری لبنان کابینه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر