کد خبر: 576686 A

تحولات آمریکا در سال ۲۰۱۷؛

سالی که رو به پایان است برای قاره آمریکا به ویژه ایالات متحده با حوادث و اتفاقات مهمی همراه بود. فرمان‌های جنجالی رئیس‌جمهوری آمریکا، حمله داعش در کانادا و تصمیم گواتمالا درباره قدس از جمله مهمترین این رخدادهاست.

به گزارش ایلنا، در ادامه نگاهی داریم به مهمترین حوادث قاره آمریکا در سال ۲۰۱۷ میلادی.

تحلیف و آغاز به کار دونالد ترامپ 

مراسم تحلیف ریاست‌جمهوری «دونالد ترامپ» در در روز جمعه ۲۰ ژانویه ۲۰۱۷ در کاخ سفید برگزار شد. وی به عنوان چهل و پنجمین رئیس‌جمهوری آمریکا سوگند یاد کرد. ترامپ توانست به‌رغم رای کمتری که در انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۱۶ در برابر رقیب خود کسب کرده بود، با کمک رای الکترال بر «هیلاری کلینتون» پیروز شود و به کاخ سفید برود.

فرمان‌های جنجالی ترامپ

ترامپ در یک سال گذشته به عنوان رئیس‌جمهوری آمریکا فرمان‌های جنجال‌برانگیزی را صادر کرد. از جمله این دستورات، خروج آمریکا از پیمان مهم تجاری و سرمایه‌گذاری ترانس-پاسیفیک بود.

وی همچنین در ۲۵ ژانویه ۲۰۱۷ مجموعه‌ای از فرمان‌های اجرایی را امضا کرد و به دولت خود دستور استفاده از بودجه فعلی برای آغاز ساخت دیواری در مرز مکزیک و آمریکا را داد؛ فرمانی که با جنجال بسیاری همراه بود.

ترامپ در تاریخ ۲۷ ژانویه، با امضای یک فرمان اجرایی دستور ممانعت از سفر شهروندان هفت کشور شامل اتباع ایران، عراق، سوریه، لیبی، سومالی، سودان و یمن به آمریکا را صرف‌نظر از نوع روادیدشان، به مدت ۹۰ روز ممنوع کرد.

اوایل ماه فوریه سال ۲۰۱۷  قاضی فدرال در ایالت واشنگتن آمریکا حکم داد که دستور اجرایی رئیس‌جمهوری این کشور برای منع ورود شهروندان هفت کشور موقتاً متوقف شود. این دستور با واکنش تند دولت آمریکا مواجه شد و پس از اعمال اصلاحاتی از سوی دولت ترامپ این قانون وارد مرحله اجرایی شد. در پی اجرا شدن این قانون، اعتراض‌های گسترده‌ای در آمریکا و در مخالفت با این دستور برگزار شد.

ششم دسامبر ۲۰۱۷ رئیس‌جمهوری آمریکا تصمیم جنجالی اتخاذ کرد و رسماً قدس را به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی به رسمیت شناخت. او به وزارت خارجه آمریکا دستور داد تا اقدام‌های لازم برای انتقال سفارت آمریکا از تل‌آویو به قدس را فراهم کنند. این دستور ترامپ نیز با مخالفت گسترده رهبران جهان همراه شد و اعتراض‌های گسترده‌ای در این‌باره در کشورهای مختلف از جمله در آمریکا و فلسطین برگزار شد.

حمله پنتاگون به پایگاه هوایی دولت سوریه

وزارت دفاع آمریکا در تاریخ ۶ آوریل ۲۰۱۷ اعلام کرد که ۵۹ موشک از نوع «تام هاوک» را به ‌سمت پایگاه هوایی «الشعیرات» سوریه در شهر حمص در مرکز سوریه شلیک کرد. این حمله در واکنش به ادعای واشنگتن در عملیات شیمیایی دولت سوریه علیه مخالفان صورت گرفت.

تیراندازی مرگبار در کلوپ شبانه لاس وگاس

اول اکتبر سال ۲۰۱۷ میلادی، در اثر تیراندازی یک فرد از اتاقش در هتلی در لاس وگاس به سمت یک کنسرت روباز ۵۸ نفر کشته شدند، این حادثه مرگبار ترین حادثه تیراندازی در آمریکا بود.

کانادا در سال ۲۰۱۷/ از تحریم ۳۰ شهروند سوری تا حمله داعش

در تاریخ ۲۶ اکتبر سال ۲۰۱۷ میلادی، وزارت امور خارجه کانادا از قرار گرفتن نام ۳۰ شهروند روسی در فهرست تحریم‌های این کشور خبر داد.  کانادا اعلام کرد این ۳۰ نفر با استناد به قانون تازه تصویب شده «عدالت برای قربانیان فساد مقام‌های خارجی» در فهرست تحریم‌ها قرار گرفتند. از سوی دیگر، چهار ماه گذشته  و در تاریخ ۲۰ سپتامبر در اثر حمله یک مهاجم با خودروی ون اجاره‌ای به عابران پیاده بیش از پنج نفر زخمی شدند. داعش مسئولیت این حمله را برعهده گرفت.

ونزوئلا؛ از انتخابات شهرداری‌ها تا بحران اقتصادی

در سالی که رو به پایان است، ونزوئلا بستر بحران‌های گسترده سیاسی، اقتصادی و اجتماعی بود. برهمین اساس احزاب مخالف در ونزوئلا از شرکت در انتخابات شهرداری‌ها در مجلس کناره‌گیری کردند و حزب حاکم این کشور اکثریت کرسی‌ها را در اختیار گرفتند. سقوط ۴۵ درصدی ارزش پول ونزوئلا و افزایش قیمت‌ها از یک سو و از سوی دیگر بحران اعتراض‌های اجتماعی از ونزوئلا کشوری بحران‌زده در سال ۲۰۱۷ ایجاد کرد.

گواتمالا و انتقال سفارت به قدس

در تاریخ ۲۵ دسامبر در پی تصمیم رئیس‌جمهوری آمریکا در به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت اسرائیل، گواتمالا اعلام کرد که سفارت خود را به قدس منتقل خواهد کرد.

آمریکا گواتمالا ترامپ
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر