کد خبر: 111830 A

به مناسبت ۴۸سالگی تاسیس تماشاخانه قدیمی تهران؛

نمایش‌نامه «یزدگردشاه» با ایفای نقش مهدی میامی، سیاوش چراغی‌پور، بهزاد فراهانی و با گویندگی نسرین صالح آبادی به مناسبت مراسم چهل و هشتمین سالگرد تاسیس تماشاخانهٔ سنگلج به نفع بنیاد خیریه یاران برکت اجرا می‌شود.

ایلنا: نمایش‌نامه «یزدگرد شاه» نوشته بهزاد فراهانی به کارگردانی این هنرمند روز جمعه(۱۹مهرماه) ساعت ۱۶ به مناسبت چهل و هشتمین سالگرد تاسیس تماشاخانه سنگلج و به نفع بنیاد خیریه یاران برکت در این مجموعه قدیمی تئاتر کشور خوانش می‌شود.

به گزارش خبرنگار ایلنا، فراهانی با بیان اینکه متن نمایش‌نامه ۴۶سال قبل نوشته شده؛ اظهار کرد: آن زمان نمی‌توانستیم این متن را روی صحنه اجرا کنیم چون اثری ضدشاه محسوب می‌شد. اما هنگامی که در کشور فرانسه مشغول تحصیل بودم گروه «کوچ» موفق به اجرای کار شد.

وی توضیح داد: نمایش‌نامه «یزدگرد شاه» حاصل تحقیقی طولانی در تاریخ ایران است و دلایل انقراض حاکمیت ساسانی و اصولا هر حکومت دیگری را مورد بررسی قرار می‌دهد.

این هنرمند در ارتباط با اینکه چرا تا امروز این متن را به صحنه نیاورده است، بیان کرد: نمایش‌نامه کوتاه است و حدودا ۴۵دقیقه طول می‌کشد، اما از زبانی سنگین و ثقیل بهره می‌گیرد که به نظرم بیشتر می‌تواند مورد توجه دانشجویان و فعالان تئا‌تر در دانشگاه قرار بگیرد.

وی تصریح کرد: هنچنان هم نمی‌دانم رویکرد مخاطب در مواجه با این متن چه خواهد بود و از این نظر برایم تجربه‌ مشاهده رفتار تماشاگران را دربرخواهد داشت.

فرهانی در ارتباط با شخصیت‌های نمایش‌نامه گفت: این اثر سه شخصیت دارد که یکی ستوربان و دربان شاهی است و بیشتر نمادی نسل نو محسوب می‌شود. دیگری آسیابان به نمایندگی از مردم زخم خورده و کینه ورز نسبت به نظام و در ‌‌نهایت یزدگرد به عنوان سمبل دوران سپری شده در نمایش حضور دارند.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر شباهت‌های ظاهری توضیحات نمایش‌نامه «یزدگرد شاه» با «مرگ یزدگرد» نوشته بهرام بیضایی اظهار داشت: این متن چندسال پیش از نوشته شدن نمایش‌نامه «مرگ یزدگرد» توسط بهرام بیضایی به نگارش درآمده است.

فرهانی که چندی دیگر نمایش «خون و گل سرخ» را در تالار حافظ به روی صحنه می‌برد، در ارتباط با فراهم شدن شرایط اجرای نمایش «یزدگرد شاه» روی صحنه گفت: این تصمیم به نگاه مسئولان جدید نسبت به تئا‌تر بستگی دارد. اگر نگاه تاجر منشانه فعلی به گیشه و فروش همچنان پابرجا باشد تلاشی برای اجرا نخواهم کرد، اما اگر شرایط به سمتی برود که تئا‌تر به بستر شریف خود بیفتد هستند کارگردان‌هایی که مایل به اجرای صحنه‌ای این متن هستند.

نمایش‌نامه «یزدگردشاه» با ایفای نقش مهدی میامی، سیاوش چراغی‌پور، بهزاد فراهانی و با گویندگی نسرین صالح آبادی به مناسبت مراسم چهل و هشتمین سالگرد تاسیس تماشاخانهٔ سنگلج به نفع بنیاد خیریه یاران برکت اجرا می‌شود.

بهزاد فراهانی تماشاخانه سنگلج یزدگرد شاه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر