کد خبر: 115460 A

هیئت داوران ضمن معرفی نامزدهای دریافت جایزه نفرات برگزیده بخش‌‌های مختلف دوره دوازدهم، بیانیه این دوره را نیز منتشر کرد.

ایلنا: نامزدهای دریافت جوایز بخش‌های مختلف دوازدهمین مسابقه مطبوعاتی سالانه انجمن منتقدان و نویسندگان خانه تئاتر معرفی شدند.

به گزارش ایلنا، هیأت داوران دوازدهمین مسابقه مطبوعاتی سالانه انجمن منتقدان و نویسندگان خانه تئاتر پس از بررسی آثار رسیده متقاضیان شرکت درمسابقه یادشده، نامزدهای دریافت جایزه را در گرایش‌های مختلف به شرح زیر اعلام کردند:

در بخش گزارش: سیعد محبی از ماهنامه نمایش، ساسان پیروز از سایت نمایشگر و ندا آل طیب از خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا).

گفتگو: علی رستگار از روزنامه بانی فیلم، مهین صدری از ماهنامه الف و فرزانه ابراهیم‌زاده از روزنامه شرق.

یادداشت: حمیدرضا قنبری با دو اثر از ماهنامه صحنه و روزنامه تهران امروز و علی رستگار از روزنامه بانی فیلم.

نقد: سعید محبی از ماهنامه نمایش، هومن نجفیان از هفته‌نامه هنرمند و میلاد نیک آبادی از ماهنامه نمایش.

مقاله: صادق رشیدی از نشریه فرهنگ ارتباطات، افشین خورشد باختری از سایت نمایشگر و نیایش پور حسن از نشریه همایش حفاظت و مرمت آثار تاریخی.

عکس: اعظم شادپور، سعید اردکانی مقدم و شرمین ولی محمد(در این بخش مسعود پاکدل مشاور هیات داوران بود.)

ترجمه: در این بخش، هیچ اثری به دبیرخانه انجمن ارائه نشد.

در بیانیه هیأت داوران دوازدهمین مسابقه مطبوعاتی سالانه انجمن منتقدان و نویسندگان خانه تئاتر، متشکل از حمیدرضا اردلان(معاون فرهنگی وهنری خانه هنرمندان ایران واستاد دانشگاه در رشته هنر)، حمیدرضا مدقق(منتقد و استاد دانشگاه در رشته روزنامه نگاری) و مجید رضاییان(مشاور رییس و دبیر شورای عالی ارتباطات و اطلاع رسانی دانشگاه آزاد اسلامی واستاد دانشگاه در رشته علوم ارتباطات) آمده است:

یکم: باز، باز شد هوای دم گرفته و نفس ها باز، باز شد تا فرش قرمزی پهن شود برای نمای آزادی تا رسانه و نمایش کم جان ما، نفسی تازه کنند، و فضایی را باز.

راستی! نفس اگر نبود جان آدمی به چه می ارزید؟ و نیک تئاتر و رسانه ی این بوم و بر، اگر شرایط تنفس نیابد، از چه رو برابر جان بی مقدارش، مویه کنیم؟ این دو عرصه را، آزادی اصل اول بایدش. نمایش و مطبوعات، بدون آزادی، مانند برخی از پیشین سال های اخیر، آب در هاون کوبیدن است.

این بار اما، آزادی چون نسیمی در فضای اعتدال وزیدن گرفته و ما خوب قدرش را می دانیم البته!

دوم: باز، باز شد هوای دم گرفته و نفس‌ها باز، باز شد تا اراده‌های در میدان و خانه نشین، پیکر نحیف نمایش و رسانه را قوت بخشند و فضایی را باز.

آری! چه آن‌ها که پرواز کردند و اینک در میان ما نیستند و چه آن‌ها که در خانه‌ها به انتظار نشستند، همه باید به صحنه بیایند، با نو آوری‌ها و خلاقیت هایشان، تا رسانه‌ی نمایش، باز هوای آزادی را تجربه کند و نیک، به روزهای درخشانش بازگردد و ما قد کشیم پا به پای رسانه‌ی نمایش البته!

سوم: باز، باز شد هوای دم گرفته و نفش‌ها باز، باز شد تا نوری ولو معتدل بر قلم‌ها بتابد و ادبیات خاک خورده نمایشی، ورق خورد و فضا و دفتری را کند باز.

نویسندگان عرصه نمایش و رسانه، صاحب قلمانی هستند که ابتدا می‌پویند و بعد می‌نگارند؛ پس، نگار نگاشتن، پویندگی است که تنها با محوریت قلم و پاس داشتن حرمت آن میسر می‌شود.

قلم‌ها می‌شکنند اگر نتوانند نوشتن را. ادیبان نمایش و روزنامه‌نگاران مطبوعات و رسانه، جز در آماده شدن بستر نوشتن، خواهش افزون‌تری ندارند. با قلم است که نمایش قد می‌کشد و مطبوعات قادر خواهند شد این نمای قد کشیده را به نیکو ترین شکل، بازتاب دهند و صحنه‌ای بیافرینند دیگرگون البته!

با این سه نکته تحلیلی از شرایط تئاتر امروزین و رسانه‌های حامی ولی کم رمق آن، به نظر چنین می‌آید که چراغی که ۱۶ سال است با مرارت روشن مانده و گاه کم سو شده، اما همچنان امید به فروغ آن می‌رود؛ آنچه گفتیم اندکی بود از هزاران و بسیاران. اما بزرگان نیک گفته‌اند که؛ مرجع همواره ضمیر خود را می‌یابد.

۱ - با این تحلیل هیات داوران معتقد است؛ آثار رسیده در زمینه خبر و گزارش خبری، همچنان از فقدان سوژه برای جریان سازی محروم بوده اند و صریح تر آنکه، گاه گزارش‌های خبری ارسالی، تنها به جمع بندی‌های خبری مانند بود.

۲ - آثار رسیده در زمینه گزارش، با وجود آنکه در حد انتظار نبود، اما به نظر می‌رسد که زمینه رشد آن محیا شده و به استاندارد‌های حرفه‌ای نزدیک تر شده است. تنها اینکه هیات داوران انتظار دارد تا روزنامه‌نگاران به گزارش‌های تحلیلی و تحقیقی بیش از پیش توجه کنند.

۳ - خوشبختانه آثار رسیده در زمینه نقد و مقاله، باعثشد تا تحسین هیات داوران را به روزنامه نگاران و صاحب قلمان این رشته تقدیم سازد. آثار این رشته جدای از انتخاب سوژه‌های مناسب، از پرداخت مناسب، اطلاعات کافی، ارزیابی‌های اصولی و نگاه نو و خلاقانه برخوردار بودند که می‌تواند در سال‌های پیش رو، رشد افزون‌تری داشته باشد.

۴ - آثار ارسالی در زمینه عکس و استقبال شایسته به نسبت سال‌های پیشین، جای امیدهای تازه را فراهم می‌کند و بر دامنه دلگرمی‌ها می‌افزاید. با این وجود کیفیت آثار متناسب با کمیت آثار نبود. عکس‌ها از خلاقیت‌های لازم در کادر بندی، انتخاب سوژه و رنگ مناسب کمتر برخوردار بود و در همین جا هیات داوران پیشنهاد می‌کند تا عکاسان تئاتری ما نسبت به کیفیت آثار ارسالی حساسیت شایسته‌تری به خرج دهند.

در خاتمه و با امید به افزایش هوای تازه و معتدل، آرزوی بهترین‌ها و بسیار ها را برای اهالی نمایش و مطبوعات از درگاه ایزد منان داریم؛ چنین بادا!

مسابقه مطبوعاتی سالانه انجمن منتقدان و نویسندگان خانه تئاتر براساس شیوه کد گذاری و با حذف اسامی افراد و نشریات صورت می‌پذیرد که امسال دوازدهمین دوره از آن برگزار می‌شود؛ برگزیدگان این مسابقه عصر پنج شنبه ۹ آبان در جریان برگزاری دوازدهمین جشن سالگرد تاسیس انجمن منتقدان و نویسندگان خانه تئاتر معرفی و تقدیر خواهند شد.

دوازدهمین مسابقه مطبوعاتی سالانه انجمن منتقدان و نویسندگان خانه تئاتر
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر