کد خبر: 126218 A

بدون اعلام کتبی و تنها شش‌ماه پس از بستن قرارداد؛

ماموران شهرداری منطقه ۵ اجرای نمایش در ماه محرم را به عنوان بهانه تعطیلی این تماشاخانه مطرح کرده‌اند.

ایلنا: مدیر تماشاخانه پونک از رفتار غیر مسئولانه ماموران شهرداری منطقه ۵ و تعطیلی این محل فرهنگی بدون ارائه هیچ سند و مدرکی خبر داد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، مهدی علی‌محمدی بهره ‌بردار طرف قرارداد شهرداری منظقه ۵ در ارتباط با مشکلات غیر منتظره پیش آمده برای تماشاخانه پونک گفت: این سالن را به صورت سه‌ساله ماهی ۲۰ میلیون تومان از شهرداری منطقه ۵ اجاره کردیم که تنها شش ماه از موعد سپری شده و تا امروز هزینه و تلاش فراوانی برای شناخته شدن این محل بین مردم منطقه و جذب مخاطب صورت گرفته است.

وی ادامه داد: روز گذشته عوامل شهرداری تهران بدون هیچ مکاتبه و اطلاع قبلی وارد تماشاخانه شدند و اعلام کردند که محل باید تعطیل شود. این گروه با لفظ بسیار بدی هنرمندان حاضر در سالن را خطاب قرار دادند و گفتند باید از تماشاخانه خارج شوند؛ سپس چراغ‌ها را خاموش کرده و درب را قفل و محل را ترک کردند.

علی‌محمدی در توضیح اینکه دلیل نمایندگان شهرداری منطقه ۵ برای تعطیل کردن تماشاخانه پونک چه بود بیان کرد: آنچه از سوی این افراد مطرح می‌شود شفاهی است و هیچ سند و مدرکی برای دلیل رفتار خود ارائه نمی‌کنند. آنچه به ما اعلام شد این بود که اجازه نداریم در ماه محرم نمایش روی صحنه ببریم و این درحالی است که اثر به صحنه رفته در زمینه تئاتر کودک است و هیچ مشکلی برای اجرا ندارد.

وی تصریح کرد: به نظرم تمام آنچه شهرداری به عنوان دلیل تعطیل کردن تماشاخانه مطرح کرده بهانه‌ای بیش نیست، چون مجوز اجرای این نمایش توسط مرکزهنرهای نمایشی وزارت ارشاد صادر شده و اصولا صلاحیت اجرای نمایش به شهرداری ارتباط پیدا نمی‌کند که بخواهد به عنوان متولی تئاتر فعالیت کند.

مسئول تماشاخانه پونک به مشکلات پیش آمده پس از تغییر شهردار منطقه توضیح داد و اظهار داشت: تمام این مسائل بلافاصله پس از تغییر شهردار منطقه صورت گرفته و برای نخستین مرتبه هم نیست که چنین چیزی رخ می‌دهد، بلکه در منطقه سه نیز یک سالن نمایش تعطیل شده بود و همچنین تئاتر پردیس قلهک هم در گذشته با مشکلاتی مواجه شده بودند که البته دلایل را نمی‌دانم.

علی‌محمدی درباره نمایش روی صحنه در تماشاخانه پونک گفت: نمایش کودک " کدوی قلقله‌زن " روی صحنه اجرا می‌شد که با استقبال بالای مخاطبان هم همراه بود. به طوری که ما حتی قبل و بعد از ایام تعطیل روزی سه سانس تماشاگر را در سالن‌ میزبانی می‌کردیم. اجاره بهای ماهیانه ۲۰میلیون تومان اجاره کمی نیست و ما سختی کار را به این امید پذیرفتیم که روزی تماشاخانه برای مخاطب جا بیفتد و به سودهی برسد.

وی در پایان با اشاره به پی‌گیری مسئله از طریق احمد مسجد جامعی، ریاست شورای شهر تصریح کرد: این محل در زمان شهردار سابق منطقه ۵ کار خود را بدون مشکل پیش می‌برد اما امروز در شرایطی که مردم شناخت خوبی از این محل فرهنگی پیدا کرده‌‌اند با تعطیلی مواجه شده است. نمایش‌های متعدد از متون کلاسیک و معاصر طی این مدت در تماشاخانه پونک روی صحنه رفت و با استقبال تماشاگران روبرو شد. همچنین قصد داشتیم نمایشی از آنتوان چخوف را آماده اجرا کنیم و هنرمندان مشغول تمرین کار بودند که ماموران شهرداری همه را بیرون کردند و سالن تعطیل شد.

تعطیلی تماشاخانه پونک در شرایطی رخ می‌دهد که تئاتر کشور از ناحیه کمبود سالن‌های نمایشی رنج می‌برد و تراکم تقاضاها در این زمینه عملا مرکزهنرهای نمایشی را برای پاسخ به نیاز جامعه تئاتری در موضع ضعف قرار داده است. در همین راستا باید امیدوار بود مسئولان شهرداری تدبیر را سرلوحه عمل خود قرار دهند و حداقل اگر از علاقه‌مندان به سرمایه‌گذاری خصوصی در این زمینه حمایت نمی‌کنند، همچون مانعی سد راه این افراد نباشند.

شهرداری منطقه 5 تعطیلی تماشاخانه پونک
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر