کد خبر: 136735 A

اجرای مشترک پشت‌کوهی با مجارستان و هند در جشنواره / معرفی نمایش‌های خارجی جشنواره / معرفی شش کارگاه آموزشی بخش بین‌الملل جشنواره و استان‌های ایران به پیشواز جشنواره تئاتر می‌روند.

ایلنا: سی و دومین جشنواره بین المللی تئا‌تر فجر که از ۲۸ دی در تهران کار خود را آغاز می‌کند، از امروز(۲۴ دی) با برپایی مراسم افتتاحیه در کیش شروع اجراهای فجر استانی را جشن می‌گیرد.

به گزارش ایلنا، مراسم افتتاحیه فجر استان‌های این جشنواره عصر امروز۲۴ دیماه به میزبانی منطقه آزاد کیش در این جزیره توریستی برپا می‌شود و بسیاری از چهره‌های هنری و مسئولان و مدیران فرهنگی و هنری کشور در آن حضور خواهند داشت.

وحید لک(دبیر بخش فجر استانی سی‌ودومین جشنواره بین‌المللی تئا‌تر فجر و مدیر افتتاحیه این مراسم) گفت: فجر استانی از ۲۵ دی ماه به مدت یک هفته میزبان علاقه‌مندان به هنرهای نمایشی است. ۵ استان میزبان فجر استانی هستند که علاوه بر پنج استان گلستان، البرز، لرستان، خراسان رضوی و خوزستان، مناطق آزاد کیش و اروند میزبان تئا‌تر فجر امسال هستند.

وی تصریح کرد: مراسم افتتاحیه امروزساعت۱۸ به مدت ۱۲۰ دقیقه در سالن خلیج فارس مرکز همایش‌های بین‌المللی کیش آغاز می‌شود و۹ گروه نمایشی شامل سه گروه در بخش آیینی، سه گروه در بخش صحنه‌ای و سه گروه در بخش می‌دانی با شرکت در این جشنواره هنرنمایی خواهند کرد.

در این دوره از جشنواره آثار کشورهایی نظیر ارمنستان، کانادا، مجارستان و هند می‌ه‌مان بخش فجر استانی جشنواره تئا‌تر فجر حضور دارند و علاوه برآن آثاری از بخش‌های مختلف نظیر مناطق، نسل نو، چشم انداز، مرور و می‌ه‌مان نیز در بخش فجر استانی نمایندگانی خواهند داشت.

هنرمندان شاخص و فعال تئا‌تر در ۵۰ سال گذشته نظیر داوود رشیدی، علی نصیریان، جمشید مشایخی، پری صابری، داریوش مودبیان و… همراه با علی مرادخانی معاون هنری وزیر، حسین طاهری مدیر کل هنرهای نمایشی و معاونان و مشاوران حوزه تئا‌تر در مراسم افتتاحیه جشنواره بین‌المللی تئا‌تر فجر حضور دارند.

اجرای بخشی از نمایش «از استخوان خالی شدم» به نویسندگی و کارگردانی ابراهیم پشت کوهی محصول مشترک مجارستان و اجرای قطعات نمایشی، اجرای موسیقی و پخش تیزر جشنواره از دیگر آیتم‌های این مراسم خواهد بود.

وحید لک در پایان تعامل و همکاری مابین سازمان منطقه آزاد کیش و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را اتفاقی خوب توصیف کرد و گفت: امیدوارم این همکاری ادامه داشته باشد و با حمایت بتوانیم این سازمان‌ها را نیز برای توسعه تئا‌تر تشویق کنیم.

* کارگاه‌های آموزشی بخش بین الملل در جشنواره فجر

کارگاه «کنترل از راه دور تماشاچی، مخاطب و نوازندگان، تئا‌تر مستند، تئا‌تر مداخله» با حضور استفان کائگی از کشور سوییس برگزار می‌شود.

ساتیش آلاکار از کشور هند نیز جلساتی را در معرفی تئا‌تر معاصر هند، تئا‌تر مدرن هند و تئا‌تر محلی این کشور برگزار می‌کند که این جلسات همراه با نمایش فیلم خواهد بود.

در ادامه این کارگاه‌ها، یونی داهر از کشور نروژ کارگاه بازیگری و کارگردانی ویژه خانم‌ها را برپا می‌کند. ضمن اینکه این هنرمند با همراهی آنا هولتون، هلگ رونینگ و متخصصان ایرانی دو کارگاه آموزشی را با موضوع «تاثیر هنریک ایبسن بر تئا‌تر مدرن» برگزار می‌کنند و به بررسی آثار هنریک ایبسن و یون فوسه به عنوان دو نمایش نامه نویس مدرن می‌پردازند.

کارگاه «موسیقی بدن» با حضور ولادمیر استانیفسکی از کشور لهستان دیگرکارگاهی است که در این دوره از جشنواره برگزار می‌شود.

همچنین هنرمندان کره جنوبی نیز با همراهی هنرمندانی از ایران و فرانسه دو کارگاه آموزشی را برپا می‌کنند که خروجی یکی از آن‌ها یک اثر نمایشی با نام «رویای پروانه‌ای» خواهد بود که در این دوره از جشنواره به صحنه خواهد رفت و کارگاه دیگر نیز با موضوع «ساخت ماسک» برگزار می‌شود و تئا‌تر سنتی کره جنوبی را معرفی می‌کند.

* نمایش‌های خارجی جشنواره تئا‌تر فجر

در این دوره از جشنواره، ۵ نمایش به عنوان محصول مشترک میان گروه‌های ایرانی با گروه‌های دیگر کشور‌ها اجرا می‌شوند که اسامی آن‌ها به شرح زیر است:

«بی‌استخوان» کار ابراهیم پشت کوهی کار مشترک ایران، هند و مجارستان، «رویای پروانه‌ای» به کارگردانی جونجو کیم کار مشترک ایران و کره، «p۲» کار سید مرتضی میر منتظمی کار مشترک ایران و ارمنستان، «شطرنج با ماشین قیامت» به کارگردانی شاهین صیادی اثر مشترک ایران و کانادا و «آرش ساد» به کارگردانی محمد رحمانیان به عنوان کار مشترک ایران و کانادا.

همچنین نمایش‌های «آشپزی نانتا» به کارگردانی سونگ سوونگ وان از کشور کره جنوبی، «سرایت درد» به کارگردانی ماتورین بولز از فرانسه، «کافه باله» کار پیرامید محصول فرانسه، «عکس‌های جیهان» کار کلودیا سوراسه از ایتالیا، «فریب» کار اندرو کروز تومئو گومیلا محصول کشور اسپانیا، «پتیان اوراتوریو» کار ولادمیر استانیفسکی از لهستان، «خانه برنارد آلبا» به کارگردانی نیکول کریستین اشنایدر بائور از کشور آلمان، «تن‌ها در میان جمعیت» به کارگردانی آنا دورا دورنو از کشور ایتالیا، «زنان ایبسن» کار یونی داهر از نروژ، «آردلیون» به کارگردانی ژیرایر داداسیان از ارمنستان دیگر آثاری هستند که در بخش بین‌الملل سی و دومین جشنواره تئا‌تر فجر اجرا خواهند داشت.

* اجرای مشترک پشت‌کوهی با مجارستان و هند

پشت کوهی متن این نمایش را براساس افسانه‌های قدیمی هرمزگان نوشته و تنها دیالوگ‌های آن، ترانه‌های قدیمی جنوب ایران، هند و مجارستان است.

«از استخوان خالی شدم» در ادامه دیگرتجربیات پشت کوهی با نگاهی پست مدرن تولید می‌شود. این کارگردان تئا‌تر افسانه‌ها را با تکیه بر زبان بدن بازیگر و ابزار در صحنه روایت می‌کند.

محمد سایبانی، حسین اصیلی و بهروز عباسی بازیگران بندرعباسی این نمایش هستند که در کنار دو بازیگر زن مجارستانی: «کامیلا فاتیول» و «هرمینا فاتیول»، دو بازیگرمرد هندی «سوتهیر» و «ویشپال» دراین نمایش ایفای نقش خواهند کرد.

بهرنگ عباس‌پور آهنگساز این نمایش است که به همراه دو نوازنده هندی: «سانی سابجت» و «سوتهیر» نوازندگی سازهای این نمایش را به عهده دارند.

مسعود میرزایی نیز به عنوان طراح نور با اجرای این نمایش همکاری دارد.

تمرین این نمایش با گروه ایران مدتهاست آغاز شده و پس از یک دوره ۲۰ روزه تمرین در «کورکوشترا» شهر باستانی هند(محل وقوع جنگ مهاباراتا در افسانه هندی)، هم اکنون ادامه تمرینات در بندرعباس دنبال می‌شود تا نمایش به تولید نهایی برسد.

محمد قدس مدیر تولید، دستیار کارگردان و برنامه ریز این نمایش است. کاملیا غزالی مدیر بین الملل و فروغ سجادی مدیر روابط عمومی آن هستند.

* داوران هرچه منصف باشند باز عده‌ای ناراضی‌اند

سعید اسدی، یکی از اعضا؛ هیات بازخوانی بخش‌های نسل نو و چشم انداز گفت: اگر اثر هنرمندان ما در جشنواره‌های بین المللی پذیرفته نشود، اعتراض نمی‌کنند؛ اما همه خودشان را محق می‌دانند تا در جشنواره تئا‌تر فجر شرکت کنند.

وی درباره روند سیاستهای جشنواره در بازخوانی و بازبینی آثار توضیح داد: بازخوان‌ها هیچ اطلاعی از متونی که برای خوانش در اختیارشان قرار می‌گیرد ندارند چون نام و مشخصات نمایشنامه‌ها برداشته شده و هر اثر فقط یک کد دارد. بازخوان‌ها با در نظر گرفتن ملاکهای کیفی هر اثر طبق صحبتهایی که از قبل با یکدیگر داشته‌اند امتیازهایی را برای هر متن بین خودشان به اشتراک می‌گذارند. در ‌‌نهایت با توجه به امتیازهای جمع آوری شده و صحبتهایی که بعد از خوانش متون با هم دارند به یک هماهنگی و اتفاق آرا در انتخاب آثار دست پیدا می‌کنند.

اسدی متذکر شد: امسال در دو بخش نسل نو و چشم انداز هیات انتخاب حدود ۷۰۰ نمایشنامه خواندند که کاری بسیار مشکل بود. هدف از معرفی آثار نهایی در بخش نسل نو این بود که هم کسانی که تا به حال کمتر فرصت تجربه داشتند و هم هنرمندان حرفه‌ای‌تر که متونشان با اهداف جشنواره نزدیکی داشته بتوانند در این رقابت حضور داشته باشند. در بخش چشم انداز نیز همین ملاک‌ها برای انتخاب و معرفی آثار مد نظر قرا داشت و تناسب در آثار ارائه شده چه از نظر مضمونی و کیفی و چه کمی مد نظر قرار گرفت.

این مدرس دانشگاه درباره ملاکهای انتخاب آثار توضیح داد: برای انتخاب آثار در این دو بخش بازخوان‌ها بحثو تبادل نظر بسیاری با یکدیگر داشتند. تلاش شد در انتخاب آثار علاوه بر در نظر گرفتن ارزش‌های فرمی به اندیشه و تفکر پشت هر اثر هم توجه ویژه‌ای شود.

جشنواره بین المللی تئا‌تر فجر روز ۲۸ دی نیز با اجرای ۱۲ نمایش صحنه‌ای و۶نمایش خیابانی کار خود را در تهران آغاز می‌کند.

دراین روز نمایش‌هایی از بخش‌های مرور تئا‌تر ایران، مسابقه تازه‌های تئا‌تر ایران، مسابقه بین الملل، مه‌مان و جشنواره جشنواره‌ها در بخش صحنه‌ای به اجرا در می‌آیند.

اجراهای سی ودومین جشنواره بین المللی تئا‌تر فجر تا ۱۱ بهمن در تهران ادامه دارد.

جشنواره تئا‌تر فجر
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر