کد خبر: 138893 A

گفتگوی ایلنا با ایفاگر نقش ۱۲ شخصیت در نمایش «رضا»؛

باتوجه به اینکه کلانتری روی صحنه کار سختی را برعهده دارد و تا امروز موفق شده در جشنواره‌های‌ استانی و منطقه‌ای جوایز بازیگری را از هئیت داوران دریافت کند، باید ببینیم آیا این بازیگر موفق به تکمیل سه‌گانه خود در گام نهایی رویدادهای تئاتری کشور می‌شود یا خیر؟

ایلنا: کمال کلانتری، با ایفای نقش در نمایش «رضا» به کارگردانی جابر رمضانی روی صحنه می‌رود. یکی از ویژگی‌های بارز حضور او در این اثر بازی در نقش ۱۲ کارکتر است که طی مدت زمان ۱۱۰ دقیقه بدون وفقه برای تماشاگران اجرا می‌شود.

به گزارش خبرنگار ایلنا، کلانتری که پیش از حضور در جشنواره بین‌المللی تئا‌تر فجر موفق به دریافت جوایز بازیگری رقابت‌های استانی و منطقه‌ای کشور شده است؛ در ارتباط با تمرین‌ها و ایفای نقش خود گفت: تمرین‌ها را از اواسط مرداد ماه شروع کردیم، من در شهر شیراز و رادیو فارس مشغول به کار بودم که روزی جابر رمضانی تماس گرفت و از قصد خود برای اجرای نمایشی در جشنواره تئا‌تر فجر خبر داد. متن را سال گذشته برای من فرستاده بود که بعد از مطالعه آن علاقه‌مند شدم با گروه همکاری کنم.

وی ادامه داد: ۱۲ کارکتر را در مدت ۱۱۰ دقیقه به صورت مساوی برای مخاطبان ارائه می‌کنم که سی‌ دیماه نیز برای تماشاگران مشهدی اجرا کردیم و با استقبال آن‌ها مواجه شد. البته از ابتدا قرار بود تعداد شخصیت‌ها اضافه شود و جابر رمضانی از احتمال افزایش آن‌ها به ۲۰ یا ۳۰ شخصیت صحبت کرده بود که باتوجه به فرصت کم باقی‌مانده تا ایام برگزاری جشنواره امکان زیادی برای تمرین و رسیدن به شخصیت‌های تازه وجود نداشت.

این هنرمند اظهار داشت: البته طی صحبت‌های صورت گرفته احتمال دارد تعداد شخصیت‌ها برای اجرای عموم نمایش با افزایش مواجه شود. داستان این اثر در یکی از اتاق‌های هتل رضای مشهد اتفاق می‌افتد که برش‌هایی از زندگی مسافران به شهر را روایت می‌کند.

وی با بیان اینکه تنوع رنگ‌آمیزی آدم‌ها و نمود جهان‌بینی آن‌ها در اجرا برای گروه اهمیت زیادی داشت؛ تصریح کرد: قصد این بود کاری را به صحنه ببریم که اقشار مختلف هنگام اجرا نمود داشته باشند و درباره صنف‌های مختلف صحبت کرده باشیم. از سویی به دلیل زمان زیاد اجرا باید به شکلی عمل می‌کردیم که تماشاگر خسته نشود و اتمسفر حاکم بر اپیزود‌ها موجبات آزار مردم را فراهم نکند.

کلانتری همچنین درخصوص تجربه حضور در نمایش «رضا» گفت: حضور در این اثر انرژی زیادی طلب می‌کند و من را به سویی می‌برد که باید توان فیزیکی و روحی خود را برای ۱۱۰ دقیقه تقسیم کنم تا تساوی در همه بخش‌ها رعایت شود و به قول معروف در کار کم نگذارم. تا امروز چنین تجربه‌ای نداشتم و فکر می‌کنم پیشنهاد ایفای نقش در چنین نمایشی می‌تواند ایده‌آل هر بازیگری باشد.

این هنرمند در ارتباط با چالش‌ها هنگام تمرین بیان کرد: درگیری‌های کار را می‌پسندم اما نباید فراموش کنیم که در عین حال همه به نظرات یکدیگر احترام می‌گذاشتند. دست بر قضا از جمله بازیگرانی هستم که معتقدم اختلاف نظر در طول شکل‌گیری اثر خوب است و هنگام تمرین‌های این نمایش، گاهی برای یک اپیزود شاید ۵ ایده مختلف مطرح می‌شد و جابر هم خیلی هوشمندانه نظر خود را مطرح می‌کرد، اما در‌‌نهایت برآیند نظرهای مختلف به اجرا درمی‌آمد.

وی همچنین به تاثیر بازیگر مقابل خود اشاره کرد و گفت: در تمام طول ۱۱۰ دقیقه هر دو نفر ما با یکدیگر ایفای نقش داریم که معتقدم حضور مائده اسدالهی بی‌اندازه در این نمایش تاثیرگذار است و همواره فکر می‌کنم بازی ما روی صحنه تنها به خودمان ارتباط پیدا نمی‌کند، بلکه حضور بازیگران دیگر را نیز تحت تاثیر قرار خواهد داد.

بازیگر نمایش «رضا» که می‌تواند به عنوان یکی از شانس‌های جدی دریافت تندیس بازیگری جشنواره سی و دوم تئا‌تر فجر مطرح باشد در همین ارتباط اظهار داشت: اگر بگویم علاقه ندارم این تندیس را دریافت کنم دروغ گفته‌ام. اما قطعا تمام تمرکز و توان خود را صرف می‌کنم تا وقتی اجرای جشنوار به اتمام رسید به خودم بگویم این صد در صد چیزی بود که امکان ارائه آن را در بازیگری روی صحنه داشتم.

کلانتری در انتها ضمن پاسخ به این سوال که فعالیت‌های تئاتری در شیراز چگونه پیش می‌رود؛ بیان کرد: به هر ترتیب وقتی از تئا‌تر شهرستان‌ها صحبت به میان می‌آید از سوی بچه‌ها با دیالوگ‌های تکراری مانند ممیزی، کاستی‌های مالی و لابی‌های مرسوم برای اجرای آثار مواجه می‌شویم.

وی در پایان با بیان اینکه چنین مسائلی فصل مشترک گفته‌های بچه‌های تمام شهرستان‌ها محسوب می‌شود؛ گفت: به دلیل اینکه علاقه ندارم راه را هر بار از صفر آغاز کنم در شیراز فرد کم‌کاری هستم. پیشنهادهای خوبی هم وجود ندارد و همین عامل موجب شده تا بیشتر فعالیت‌های تئاتری خود را بر اجرای رادیو متمرکز کنم. به هرحال مانند بسیاری از نقاط با ضعف متن، نبود سالن تمرین و کمبود امکانات مواجه هستیم.

نمایش «رضا» نوشته و کارگردانی جابر رمضانی با ایفای نقش کمال کلانتری و مائده اسدالهی فردا، پنجشنبه(۳ بهمن) در نوبت‌های ۱۶:۳۰ و ۱۸:۳۰ میهمان کارگاه نمایش مجموعه تئاترشهر می‌شود. با توجه به اینکه کلانتری روی صحنه کار سختی را برعهده دارد و تا امروز موفق شده در جشنواره‌های‌ استانی و منطقه‌ای جوایز بازیگری را از هئیت داوران دریافت کند، باید تا برگزاری مراسم اختتامیه سی و دومین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر صبر کنیم و ببینیم آیا این بازیگر موفق به تکمیل سه‌گانه خود در گام نهایی رویدادهای تئاتری کشور می‌شود یا خیر؟

جابر رمضانی سی و دومین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر نمایش رضا کمال کلانتری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر