کد خبر: 141282 A

روز سیزده جشنواره تئاتر فجر!

به این ترتیب جدی‌ترین جشنواره تئاتر کشور در حالی وارد روز پایانی اجرای آثاری نمایشی شد که مدیران سینمایی با طرح «سلام سینما» به استقبال افتتاحیه جشنواره فیلم فجر رفتند و شاهد استقبال خیره‌ کننده مخاطبان از اکران آثار بودند.

ایلنا: سیزدهمین روز برگزاری جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر در حالی سپری شد که مخاطبان اتفاق‌‌های جالبی همچون، گم شدن کارگردان اسپانیایی در پایتخت، به سرقت رفتن دکور نمایش «به مناسبت ورود اشکان» و قهر کردن بازیگران خارجی نمایش «بی‌استخوان» را شاهد بودند.

اجرای نمایش «بی‌استخوان» یا «از استخوان خالی شدن» کار ابراهیم پشت‌کوهی از جمله آثار خبرساز سیزدهمین روز برگزاری جشنواره بود. این اثر نمایشی کار مشترک گروه تئاتر «تی‌تووک» بندرعباس با هنرمندانی از کشورهای هندوستان و مجارستان است که روز گذشته اظهار کردند بدون دریافت دستمزد خود روی صحنه نخواهند رفت.

همین عامل موجب شد تا گروه نسبت به اجرای نوبت اول اجرای خود اطمینان نداشته باشد و ابراهیم پشت‌کوهی اظهار کرد که احتمال دارد تنها یک اجرا در جشنواره داشته باشند. اما این مسئله در نهایت پس از پادرمیانی اتابک نادری، مدیر مجموعه تئاتر شهر و گفتگو با بازیگران برطرف شد.

گم شدن کارگردان اسپانیایی نمایش «فریب» در تهران! یکی دیگر از رویدادهای جالب سیزدهمین روز برگزاری جشنواره تئاتر فجر بود. این کارگردان تئاتر اصرار داشت که بدون همراه داشتن مترجم برای خرید اکسسوار صحنه نمایش خود به بازار برود اما در اختیار نداشتن نشانی درست او را برای بازگشت به مجموعه تئاترشهر دچار مشکل کرد.

اما این مسئله موجب ایجاد تاخیر چندانی در آغاز کار نشد و نمایش «فریب» به موقع روی صحنه رفت، اما کیفیت این اثر چندان رضایت بخش نبود و عده‌ای اعتقاد داشتند در صورتیکه مسئولان برای ارائه مجوز به صحنه رفتن چنین آثاری مشکل ایجاد نکنند بسیاری از هنرمندان جوان ایرانی و دانشجویان تئاتر ما نمایش‌های با کیفیت به مراتب بالاتر اجرا می‌کنند.

اما روز گذشته تماشاگرانی که برای تماشای سانس نخست نمایش «به مناسبت ورود اشکان» پشت درب ورودی انتظار می‌کشیدند، پس از بروز وقفه در اجرا مطلع شدند که دکور این اثر نمایشی شب قبل از اجرا به سرقت رفته است!

پشت درب ماند عده‌ی زیادی از علاقه‌مندان به تماشای اثر تازه محمد رحمانیان نیز از دیگر اتفاقات روز گذشته جشنواره تئاتر فجر بود. نمایش «آرش / ساد» روز گذشته در تالار «حافظ» به صحنه رفت اما در اولین اجرا، مسولان تالار ناچار شدند حدود ۵۰ تماشاگر را که بلیت نداشتند به خانه بفرستند. این درحالی بود که چنین روخدادی قابل پیش‌بینی بود، چراکه فروش اینترنتی بلیت اجرای این اثر از هفته‌ها قبل توسط گروه آغاز شده بود.

اما نکته قابل توجه اینکه بیشتر تماشاگران پس از دیدن اثر راضی از سالن خارج شدند و لذت آن‌ها از تماشای ایفای نقش بازیگران و کارگردانی به اندازه‌ای بود که تا رسیدن به مجموعه تئاترشهر همچنان با یکدیگر درباره نمایشی که دیده بودند گفتگو می‌کردند. اتفاقی که مدتی است از یادها رفته و آثار نمایشی موجب گفتگوی چندانی میان مخطبان نمی‌شوند، اگر چنین اتفاقی هم رخ دهد معمولا به علت ضعف‌های موجود و کیفیت پایین اثر به صحنه رفته رخ می‌دهد.

به این ترتیب جدی‌ترین جشنواره تئاتر کشور در حالی وارد روز پایانی اجرای آثاری نمایشی شد که مدیران سینمایی با طرح سلام سینما به استقبال افتتاحیه جشنواره بین‌المللی فیلم فجر رفتند و شاهد استقبال خیره‌ کننده مخاطبان از اکران آثار بودند.

تئاتر فجر سی و دومین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر