کد خبر: 147668 A

پایان اجرای نمایش «فریدون» با آموزه‌های زنده‌یاد محمود استاد محمد؛

اگر درد هنرمند شدن، بودن را به جان خریده باشید کار هنرمندانه خواهید کرد وگرنه بیهودگی است. دروغ به خود است و نتیجه‌اش کراهت، مثل اغلب این هنرمندان هنر نشناس.

ایلنا: اجرای نمایش «فریدون» شب گذشته، جمعه(دوم اسفندماه) درحالی به پایان رسید که محمدمهدی رضایی، کارگردان این اثر دست نوشته‌ای از زنده‌یاد محمود استاد محمد را برای حاضران خواند. متنی که موجب شد تماشاگران حاضر در سالن خسرو شکیبایی تماشاخانه سه نقطه چند لحظه‌ای به تامل درباره هنر و هنرمند بپردازند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، بسیاری از علاقه‌مندان به ادبیات دراماتیک معاصر ایران و هنر نمایش، زنده یاد محمود استاد محمد را با خاطره‌های بی‌پایان از تئاتر ایران، توجه به جوانان و پیشنهادهای دوستانه‌‌ای به خاطر دارند که گرچه تند و تیز همچون شراره‌ی آتش از سینه او بیرون می‌آمد اما مثل نسیمی خوش بر دل می‌نشست.

نصیحت‌های دلسوزانه درخصوص زندگی هنرمندانه به جوان‌ترها و تعریف‌های مشفقانه او از هنر حقیقی و هنرمند واقعی؛ جایگاه هنر و تعریف هنرمند تنها بخشی از آموزه‌هایی بود که در اندک زمانی هم‌نشینی با این معلم مهربان فرامی‌گرفتید.

این هنرمند سال ۸۹ به تماشای اجرای نمایش «شب بیست و یکم» نشست که توسط گروه " کلک خزان " روی صحنه رفت و به گفته عوامل آنچه دید را یکی از بهترین اجراهای این متن سخت ادبیات نمایشی ایران دانست.

زنده‌یاد محمود استاد محمد همان سال و پس از پایان آخرین اجرای نمایش " شب بیست و یکم " متنی را برای گروه نوشت که مطالعه‌ی آن برای هر هنرمند و مخاطب هنری خالی از لطف نیست. چند خطی که تاییدی بر گفتار بالا و ادامه آموزهای‌ یک استاد بزرگ همیشه زنده است که به صورت اختصاصی در اختیار ایلنا قرار گرفت.

داشتیم از هنر حرف می‌زدیم، برای هنر دو سه سال تلاش کردیم، اما آیا کار هنرمندانه کردید؟ این اصل قضیه است. به هنر نمی‌توان دروغ گفت، گول نمی‌خورد. اگر درد هنرمند شدن، بودن را به جان خریده باشید کار هنرمندانه خواهید کرد وگرنه بیهودگی است. دروغ به خود است و نتیجه‌اش کراهت، مثل اغلب این هنرمندان هنر نشناس.

من و اصغر دشتی و همه بچه‌های " شب بیست و یکم " اینجا نشسته‌ایم. سی‌سال پیش با " شب بیست و یکم " جمع شدیم، امشب هم جمع شدیم… آن سال با خسرو و بهروز و امروز و امشب با تک تک شما که امید دارم به گروه‌تان بیش از " شب بیست و یکم " اهمیت بدهید. اگر گروه را حفظ کنید به شب هزارم هم می‌رسید… امشب، شب بیست و یکم… محمود استاد محمد، کافه گندم، ۲۴ شهریور ۸۹… بعد از آخرین اجرای «شب بیست و یکم».

محمود استاد محمد نمایش فریدون
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر