کد خبر: 162463 A

مرادخانی در افتتاح اردیبهشت تئاتر در مشهد تاکید کرد؛

حسین طاهری: از بهانه‌های منطقی که در تقویم فرهنگی کشور وجود دارد برای دعوت مردم به فعالیت‌های تئاتری استقبال می‌کنیم. / مرادخانی: تئاتر یکی از کلیدهای حضور ما در جوامع جهانی خواهد بود و تلاش داریم سال آینده، تئا‌تر ایران را به خوبی در عرصه‌های جهانی عرضه و معرفی کنیم.

آیین افتتاح اردیبهشت تئا‌تر ایران عصر شب گذشته پنجشنبه(۴ اردیبهشت) با حضور علی مرداخانی معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و حسین طاهری مدیر کل هنرهای نمایشی به همراه هنرمندان در سالن اصلی تئا‌تر شهر مشهد برگزار شد و هنرمندان فعال و پیشکسوت تقدیر شدند.

به گزارش ایلنا، حسین طاهری در این مراسم ضمن تقدیر از مدیران اداره ارشاد و انجمن هنرهای نمایشی مشهد در خصوص توجه به فعالیت هنرمندان در این عرصه گفت: اردیبهشت تئا‌تر ایران بهانه‌ای است که همه مردم و علاقه‌مندان به هنرهای نمایشی روز جهانی این هنر را به عنوان فرصتی مغتنم برای آغاز سال جدید فعالیتهای خود تلقی کنند.

وی ادامه داد: ما نیز از بهانه‌های منطقی که در تقویم فرهنگی کشور وجود دارد برای دعوت مردم به فعالیت‌های تئاتری استقبال می‌کنیم، چرا که پیشرفت در این عرصه منوط به فعالیت اهالی تئا‌تر و بسترسازی به بهانه‌های مختلف در این عرصه است.

مدیر کل هنرهای نمایشی سپس فرصت باقی مانده سخنرانی خود را به جعفر والی پیشکسوت عرصه هنرهای نمایشی اختصاص داد.

پیشکسوت تئا‌تر کشور در میان تشویق حاضران در سالن تئاتر شهر مشهد روی صحنه رفت و اظهار داشت: اردیبهشت تئا‌تر تیتر زیبایی دارد اما باید بگویم نمایش در ایران زمستان‌های سختی را از سر گذارنده تابه اینجا رسیده‌ است. ولی من امیدوارم روزی اینجا دور هم جمع شویم و از افتخارات بیشتر صحبت کنیم و برای فعالان موفق این عرصه کف بزنیم.

وی افزود: چهل سال قبل وقتی برای بررسی گسترش تئا‌تر در شهرستان‌ها مامور شدم، ابتدا به مشهد آمدم و هیچگاه از خاطر نمی‌برم که مردم وعزیزانی چون استاد پایور چگونه صمیمانه از من میزبانی کردند. محبت این افراد به اندازه‌ای بود که اصلا علاقه‌ای به بازگشت نداشتم. در ‌‌نهایت مشهد اولین منطقه‌ای نام گرفت که هنر تئا‌تر در آن به رسمیت شناخته شد و بودجه مشخص ومستقلی برای فعالیت‌ها تئاتری به این شهر اختصاص پیدا کرد.

والی به کمبود امکانات در گذشته اشاره کرد و گفت: در دوران گذشته دوسالن نمایشی بیشتر در این شهر وجود نداشت که هنرمندان پیشکسوت مشهد مثل آقای انوشیروان ارجمند شهادت می‌دهند آثار نمایشی با سختی‌های فراوان در آن روی صحنه می‌رفت و از امکانات کافی برخوردار نبود.

این کارگردان در پایان صحبت‌های خود بیان کرد: خوشحالم امروز در مشهد سالن تئا‌تری داریم که از امکانات قابل قبولی برخوردار است و همچنین هنرمندان فعال، جوانان پرشور و علاقه‌مندان به تئا‌تر داریم که برای تماشای آثار نمایشی به سالن می‌آیند و امیدوارم در مشهد هر روز اردیبهشت تئا‌تر باشد.

علی مراد خانی معاون امور هنری وزیر ارشاد به شعار نوشته شده بر بنر‌های خوش آمدگویی «خراسان دروازه ورود به اردیبهشت تئا‌تر ایران» اشاره کرد و خطاب به میهمانان گفت: خراسان در مشرق ایران قرار دارد، مشرق به معنایی زلالی، پاکی و بزرگی است. اردیبهشت تئا‌تر ایران از مشرق می‌دمد که این نکته را به فال نیک می‌گیرم و امیدوارم این روند تا انتها با برکت باشد.

وی افزود: به نظر من آنچه درباره اردیبهشت تئا‌تر گفته می‌شود‌‌ همان ترجمه تئا‌تر برای همه است و باید شرایطی فراهم کنیم تا همه استعداد‌ها و افرادی که می‌خواهند در این عرصه حضور داشته باشند بتوانند از این چشمه بهره ببرند. همانطورکه در پیام استاد نصیریان هم آمده بود.

این مدیر هنری با بیان اینکه امسال از چند جهت اهمیت پیدا می کند اظهار داشت: نخستین و مهم‌ترین نکته این است که ما شاهد اولین سال حضور و استقرار دولت یازدهم هستیم که به هر حال باید توقعات اهالی هنر را پاسخ بگوییم. هر چند امکان دارد در این مسیر مشکلاتی فراروی ما باشد اما من اعتقاد دارم با حضور شما و همراهی‌تان موانع برطرف می‌شود.

مرادخانی سپس به مهم‌ترین مشکلاتی که دولت در عرصه تئا‌تر با آن مواجه است اشاره کرد و گفت: بخش عمده مسائل ما زیر ساختی است و اگر می‌بینیم هنرمندان ما گاهی مسائلی را مطرح می‌کنند و نگرانی‌هایی دارند که قطعا درست است اما نباید فراموش کنیم این نگرانی‌ها سالهای سال همراه ما بوده و شاید نشود طی یک سال همه آن‌ها را حل کرد. اما مسئله مهم این است که ببینیم در چه جهت حرکت می‌کنیم.

وی افزود: با توجه به مسائل پیش رو ما دو راه بیشتر نداریم نخست اینکه بودجه اندک اختصاص یافته را صرف نیازهای جاری کنیم ودوم اینکه به امور زیربنایی بپردازیم. به عنوان نمونه در شهر مشهد و استان خراسان چه تعداد سالن «بلک باکس» در اختیار داریم که بتواند برای اجرای آثار به گروههای نمایشی اختصاص پیدا کند؟

این مدیر ضمن تقاضا از استانداران برای کمک به دولت درپیشبرد اهداف خود تصریح کرد: ما بودجه را به امور جاری اختصاص می‌دهیم اما این به معنای بی‌توجهی به مسائل زیرساختی نیست و برای امور زیربنایی پیگیری‌هایی دربخش خصوصی داشتیم تا با همکاری این نهاد‌ها شرایطی فراهم کنیم که پس از چهار سال وقتی اداره امور را به دوستان بعدی می‌سپاریم بگوییم چه امکاناتی در زمینه‌های سخت افزاری به تئا‌تر کشور اضافه شد.

مرادخانی در صحبتهای خود به پیام سال گذشته " داریو فو " هنرمند ایتالیایی و " برت بایلی " هنرمند تئا‌تر آفریقای جنوبی اشاره کرد و اظهار داشت: هر دو هنرمند به بحران‌های مالی و اقتصادی که گریبانگیر اهالی تئا‌تر شده اشاره کردند و آقای بایلی در سال جدید از قدرت‌های نابرابر و دست‌های برتری جویانه که قصد القای برتری نژادی دارند سخن گفت و گلایه کرد.

معاون هنری وزیر ارشاد به دکترین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دولت یازدهم اشاره کرد و افزود: ماباید به صحبت‌های اهل نظر توجه کنیم و بر همین اساس معتقدم تئا‌تر می‌تواند کمک بسیار بزرگی به پیشبرد مبحثدیپلماسی فرهنگی داشته باشد که توسط آقای جنتی در جلسه رای اعتماد در مجلس مطرح شد.

این مدیر تصریح کرد: یکی از هنرهایی که می‌تواند تمدن و فرهنگ مردم ایران را به دیگر کشور‌ها معرفی کند قطعا تئا‌تر است. بنابراین هر چه بتوانیم این حرفه را بهتر معرفی کنیم یکی از کلیدهای حضور ما در جوامع جهانی خواهد بود و تلاش داریم سال آینده، تئا‌تر ایران را به خوبی در عرصه‌های جهانی عرضه و معرفی کنیم.

او ادامه داد: هنرمندان تئا‌تر به عنوان سفیران فرهنگی ایران در دیگر کشور‌ها عمل خواهند کرد و معتقدم حضور آن‌ها یکی از راه‌های دفع القائات دشمنان علیه تمدن و فرهنگ ایرانی خواهد شد.

مرادخانی خاطرنشان کرد: از منظر اجتماعی و فرهنگ عمومی نیز تئا‌تر برای ما اهمیت بسیار زیادی دارد که کشوری به نام ایران بتواند خود را به عنوان دارنده یک امکان فرهنگی وهنری غنی و خاص در جهان مطرح کند. سال‌ها قبل که با آقای منتظری به جشنواره آوینیون سفر کردیم تعدادی از گروههای نمایشی و موسیقی در این محل معرفی شدند که من تاثیر آن اتفاق را تا سال‌ها در جریان فرهنگی مشاهده کردم.

معاون هنری وزیر ارشاد همچنین به تاثیر شگرف فعالیتهای هنری نظیر تئاتر بر اجتماع اشاره کرد و گفت: در زمینه فرهنگ عمومی و ارتقای سطح آگاهی‌ها، همچنین رفع آسیب‌های اجتماعی قصد داریم تئا‌تر را به عنوان یک هنر شایسته در این زمینه معرفی کنیم که با پالایش روح و روان بسیار حائز اهمیت است و من همین جا درخواست می‌کنم همکاران و دوستان در کلیه استان‌ها در این زمینه به جوان‌ها توجه ویژه داشته باشند.

مرادخانی همچنین به نگرانی‌های اهالی تئا‌تر و دیگر عرصه‌های هنر به کاستی‌های مالی وبودجه‌ای اشاره کرد و گفت: ما تلاش کردیم تا بودجه بخش فرهنگ افزایش پیدا کند اما این اتفاق نیافتد. ولی گروه‌های زیادی در بخش خصوصی اعلام آمادگی کردند تا قدم در این عرصه بگذارند به شرط آنکه ما نیز بتوانیم آثاری خلق کنیم که مشتری داشته باشد و موجب شود مردم تئا‌تر را بیش از گذشته در فهرست برنامه‌های خود قرار دهند که اگر چنین اتفاقی بیافتد موفق عمل کرده‌ایم.

وی به فروش بلیت ۴۰۰میلیون تومانی هنرهای نمایشی در جشنواره فجر و فروش یک میلیارد و ۲۰۰میلیون تومانی جشنواره موسیقی اشاره کرد و افزود: این آمار و ارقام به ما نشان می‌دهد ظرفیت قابل اعتنایی در این عرصه‌ها وجود دارد، بنابراین یکی از برنامه‌های ما برقرار کردن شرایط متوازن در میزان هزینه کرد و درآمد گروه‌ها خواهد بود تا با روند معکوس مواجه نباشیم. این حرکت قبلا درحوزه تجسمی شروع شده و نتایج خوبی داشته است ولی امکان آن باید در دیگر حوزه‌ها هم جستجو شود.

مرادخانی در پایان توجه به فروش آثار را مغایر با حرکت به سمت آثار گیشه‌ای دانست و گفت: ما نباید مسئله ایجابی را صلبی کنیم و من معتقدم با ایجاد امکانات زیرساختی و ظرفیت‌هایی که تا امروز فعال نشده می‌توانیم در عرصه اقتصاد هنر موفق باشیم و امیدوارم بتوانیم یک ترجمه صحیح اجرایی از این مبحثدرنظر بگیریم تا آینده تئا‌تر تضمین باشد.

لازم به ذکر است در این مراسم از هنرمندان پیشکسوت و فعالان موفق هنرهای نمایشی یک سال گذشته مشهد در جشنواره‌‌های منطقه‌ای و ملی تقدیر شد.

همچنین سید سعید سرابی – مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی - در این جلسه به ارائه گزارشی از عملکرد موفق هنرمندان این استان در سال گذشته پرداخت و ابراز امیدواری کرد بودجه فعالیت‌های نمایشی در استان خراسان رضوی افزایش پیدا کند.

جعفر والی، فریندخت زاهدی، سیاوش طهمورث، انوشیروان ارجمند، حدیثفولادوند، رامبد شکرابی، معاون هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ ارشاد خراسان رضوی، رئیس اداره هنرهای نمایشی خراسان رضوی، رئیس انجمن هنرهای نمایشی خراسان رضوی و جمعی از فعالان پیشکسوت تئاتر مشهد در این جلسه حضور داشتند.

علی مرادخانی حسین طاهری افتتاح اردیبهشت تئاتر در مشهد
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر