کد خبر: 208993 A

نشست رسانه‌ای جشنواره تئاتر کودک و نوجوان برگزار شد؛

تمامی قوای کشور را در جریان اهمیت توجه به هنر تئاتر در آموزش و فرهنگ‌سازی نسل آینده کشور گذاشته‌ایم و بنا دارم متن گفتگوهای صورت گرفته را با بیت مقام معظم رهبری نیز در میان بگذارم.

نشست رسانه‌ای بیست و یکمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان صبح امروز یکشنبه – ۶مهرماه - در سالن مشاهیر مجموعه تئاترشهر تهران برگزار شد. پیام دهکردی، ‌ دبیر این رویداد ضمن شرم‌آور خواندن بودجه تعیین شده برای برگزاری جشنواره ترجیح داد گلایه‌های خود را پس از برگزاری جشنواره مطرح کند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، دهکردی در این نشست به برگزاری جلسه‌های مشترک با نمایندگان مجلس و وزیر آموزش و پرورش اشاره کرد و گفت: در دیدار با نمایندگان گزارشی از وضعیت تئاتر کشور ارائه دادم و درباره آسیب‌ها، موانع و معضلاتی که گریبان تئاتر کشور را گرفته به تفضیل صحبت شد. همچنین در این جلسه نگرانی‌ خانواده تئاتر در ارتباط با اختصاص بودجه اندک برای این هنر در سطح کلان را نیز مطرح کردم.

وی ادامه داد: به نمایندگان محترم کمیسیون فرهنگی مجلس درباره اهمیت تئاتر کودک و نوجوان در فرهنگ‌سازی برای نسل آینده توضیح دادم و اینکه متاسفانه امروز شاهد هستیم نسل جدید با موسیقی فاخر، ‌ ادبیات، جهان معنوی که سرلوحه فعالیت‌های ما قرار دارد رابطه درستی ندارد و دچار گسست و ضعف زیادی هستیم که خوشبختانه دوستان نیز موافق بودند.

این هنرمند تصریح کرد: بخش سوم صحبت‌های ما به اصل ۴۴ قانون اساسی و اهمیت خصوصی‌سازی در هنرهای نمایشی ارتباط داشت که تاکید کردم باید به این سمت حرکت کنیم و البته این جریان را به دست اهل بسپاریم.

دبیر بیست و یکمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان بر ادامه پی‌گیری‌ها تاکید کرد و اظهار داشت: بر همین اساس دو هفته قبل جلسه‌ای با عزیزان در نهاد ریاست جمهوری برگزار کردیم که پی‌گیری این دوستان برای با خبر شدن از مراحل برگزاری جشنواره قابل تقدیر است. حتی همین امروز صبح قبل از آغاز جلسه هم تماس داشتند و در ارتباط با برنامه‌ها اطلاعاتی دریافت کردند.

این هنرمند ابراز امیدواری کرد وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز توجه ویژه به جشنواره کودک و نوجوان داشته باشد و افزود: امیدوارم هرچه زودتر امکان دیدار مشترک با جناب آقای جنتی، وزیر محترم فرهنگ و ارشاد برایم فراهم شود تا توضیحاتی که برای وزیر آموزش و پرورش و نمایندگان مجلس دادم را با ایشان در میان بگذارم.

وی بر جدیت خود برای پی‌گیری مسائل تئاتر کودک و نوجوان تا عالی‌ترین سطوح مدیریت کشور تاکید کرد و گفت: به این ترتیب تمامی قوای کشور را در جریان اهمیت توجه به هنر تئاتر در آموزش و فرهنگ‌سازی نسل آینده کشور گذاشته‌ایم و بنا دارم متن گفتگوهای صورت گرفته را با بیت مقام معظم رهبری نیز در میان بگذارم. چراکه کل قوا در جریان هستند و بر خود وظیفه می‌دانم شرح وقایع را به مقام عالی کشور اطلاع دهم.

دهکردی در پاسخ به این سوال که چرا تنها ۴ گروه نمایشی بین‌المللی در جشنواره حضور دارند بیان کرد: می‌توانستیم شرایطی فراهم کنیم که میزبان ۱۲ گروه خارجی باشیم اما کیفیت بسیاری از نمایش وافعا پایین بود، طوری که معتقدم هنرمندان ایرانی بسیار بهتر عمل می‌کردند. ترجیح ما حضور گروه‌هایی بود که با اجرای خود پیشنهادی برای تئاتر کودک و نوجوان همراه داشته باشند و تنها ملاک کیفیت باشد.

این هنرمند کاستی‌های مالی را در این تصمیم بی‌تاثیر ندانست و افزود: می‌توانید زمان نگارش گزارش اینطور بنویسید که پیام دهکردی با لبخند اعلام کرد، بودجه بیست و یکمین جشنوراه بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان ۴۱۰ میلیون تومان بیشتر نیست.

وی تصریح کرد: صحبت اندر حکایت بودجه شرم‌آور جشنواره کودک و نوجوان مثنوی هفتاد من است که اگر زمانی لب باز کنم چنان اشکی از گونه‌های شنونده جاری می‌شود که همه را به بیرون از سالن هدایت می‌کند!

دبیر جشنواره تئاتر کودک و نوجوان همچنین در پاسخ به سوالی درباره برگزاری کارگاه‌های آموزشی اظهار داشت: یکی از بخش‌هایی که همواره در جشنواره‌ها به پرستیژ کاذب تبدیل شده و خودنمایی می‌کند، برگزاری کارگاه‌های آموزشی است. همه می‌دانیم برگزاری دو ساعت کارگاه در جریان جشنواره برای هیچ‌کس سودی ندارد و گاهی فقط شرح سرفصل‌ها دو ساعت زمان می‌طلبد، پس چگونه ممکن است در پایان اعلام کنیم ۶۵ کارگاه آموزشی برگزار شد که حاضران در کلاس‌ها بهره بردند؟

دهکردی از برگزاری متفاوت کارگاه‌های آموزشی در این دوره جشنواره خبر داد و گفت: من آدم فرموده نیستم، بلکه به تشخیص عمل می‌کنم. در فکر کاهش کارگاه‌ها بودم که برای بعضی دوستان نگرانی‌هایی ایجاد کرد اما امسال فقط دو کارگاه برگزار می‌کنیم که هر یک به مدت ۴ روز و در جریان برگزاری جشنواره خواهد بود که در انتها به شرکت کنندگان گواهینامه رسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اهدا می‌شود.

وی توضیح داد: از آنجا که علاقه داشتم در این دوره به سمت نگاه نو حرکت کنیم از مدرسانی دعوت شد که قبلا کمتر در جشنواره‌ها حضور داشتند و نیروی تازه نفس محسوب می‌شوند. دکتر کوپال یکی از این مدرسان است که کارگاه کاربرد فانتزی در ابداع روایت دراماتیک، شخصیت پردازی و… را تدریس خواهد کرد. این کارگاه فقط به هنرمندان حاضر در جشنواره اختصاص دارد. همچنین کارگاهی با عنوان «سایه خیال» خواهیم داشت که ویژه کودکان و نوجوانان برگزار می‌شود.

دبیر جشنواره به رویکردهای جدید مسئولان دبیرخانه و برگزاری نیز اشاره کرد و افزود: خانم زاهدی که به عنوان استاد و مشاور بنده در این دوره حضور دارند زمانی بیان کردند که در کشور آلمان جایگاه‌هایی برای مادران و نوزادان در نظر گرفته می‌شود که همراه هم به تماشای اجرای تئاتر بنشینند. به این دلیل که اعتقاد دارند کودک از همان سنین ابتدایی می‌تواند اتفاق هنری را دریافت کند و این تاثیر شگرفی بر نوزاد خواهد داشت.

او تصریح کرد: بر همین اساس تصمیم گرفتیم گام اول در این مسیر را برداریم و فضاهایی را در جشنواره تعریف کنیم که مادران به همراه نوزادان خود نمایش‌ها را تماشا کنند که فعلا یک شروع است. بعضی از نمایش‌های خارجی مانند sleep محصول کشور لهستان با همین رویکرد اجرا می‌شوند.

دهکری همچنین در پاسخ به سوالی مبنی بر ادامه مسیر پایه‌ریزی شده در آینده گفت: به گونه‌ای برنامه‌ریزی کردم که اگر همین امروز کارها را تحویل نفر بعد دهم به راحتی قابل پی‌گیری و ادامه است. مشکلی که وقتی کار را شروع کردم به آن برخوردم و متوجه شدم متن محتوای گفتگوها و رایزنی‌های صورت گرفته در ادوار گذشته وجود ندارد. اما همه اتفاق‌های جشنواره تا امروز را مکتوب کردم و معتقدم ادامه مسیر برای دبیر آینده بسیار ساده‌تر خواهد بود.

فاضل عبادی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان همدان که در این نشست حضور داشت با تاکید بر اینکه پیشینه استان همدان با فرهنگ و هنر اجین است به بیان توضیحاتی درباره برپایی جشنواره کودک و نوجوان در این استان پرداخت و گفت: با پشتیبانی مسئولان فرهنگی و هم‌افزایی که بین مسئولان در استان اتفاق افتاد تلاش کردیم مراسم بزرگ جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان به بهترین شکل در استان همدان برگزار شود. استانی که گذشته درخشانی داشته و امید بسیار به آینده دارد.

وی به برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته برای این دوره اشاره کرد و افزود: تلاش داریم استان همدان را به عنوان قطب فرهنگی کودک و نوجوان معرفی کنیم که در این راستا برنامه‌ریزی‌های ویژه‌ای خواهیم داشت. جشنواره تئاتر کودک و نوجوان یکی از این مجموعه فعالیت‌ها محسوب می‌شود که به همت اداره کل هنرهای نمایشی از ۱۵ تا ۲۱ مهرماه برگزار می‌شود.

این مدیر به ویژگی‌های دوره بیست و یکم اشاره کرد و گفت: گستردگی حضور استان‌های گوناگون در این دوره از جشنواره یکی از ویژگی‌های مهم محسوب می‌شود. همچنین حضور گسترده هنرمندان تئاتر استان همدان را بخش مسابقه شاهد هستیم که یکی دیگر از ویژگی‌های این دوره خواهد بود.

عبادی در پایان ضمن اشاره به بخش‌های ۱۱ گانه این رویداد خاطرنشان کرد: حضور ۳۹ گروه نمایش و اضافه شدن بخش دانش‌آموزی و خردسال. اضافه شدن دو سالن نمایش به سالن‌های میزبان در جشنواره و همچنین اضافه شدن بخش پوستر و عکس از دیگر ویژگی‌های جشنواره بیست و یکن هستند.

جشنواره‌ تئا‌تر کودک و نوجوان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر