کد خبر: 209056 A

رایزن فرهنگی ایتالیا: آمادگی همکاری به منظور حضور اساتید و چهره‌های حرفه‌ای تئاتر ایتالیا در این دوره جشنواره تئاتر فجر را داریم.

حسین طاهری مدیرکل هنرهای نمایشی با پروفسور کارلو چرتی رایزن فرهنگی ایتالیا و تیری‌ ویل رایزن فرهنگی فرانسه دیدار کردند.

به گزارش ایلنا، حسین طاهری، مدیرکل هنرهای نمایشی، اردشیر صالح پور دبیر سی و سومین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر و سیداشرف طباطبایی مدیرعامل انجمن هنرهای نمایشی با پروفسور کارلو چرتی رایزن فرهنگی ایتالیا و تیری‌ ویل رایزن فرهنگی فرانسه دیدار کردند.

در این دیدار که در دفتر مدیریت اداره کل هنرهای نمایشی و با محوریت تعامل و همکاری برای برگزاری این دوره از جشنواره تئاتر فجر برگزار شد، طرفین به بحثو تبادل نظر پرداختند.

حسین طاهری بهانه این دیدار خود با تیری ویل را ارتباط فرهنگی میان دو کشور دانست و گفت: نگاه خانواده تئاتر ایران به تئاتر فرانسه نگاه متفاوتی است و بخش مهمی از نسل جوان تئاتر ما شاگردان استادانی از فرانسه بوده اند و به عبارتی به دلیل تحصیلات خانواده تئاتر در سه و چهار دهه اخیر در کشور فرانسه، تئاتر فرانسه تأثیر بسزایی در تئاتر ایران داشته است.

وی با بیان اینکه رویکرد جدید دولت ارتباط جدی‌تر در عرصه فرهنگ با اروپا و دنیای غرب است خاطرنشان کرد: فرصت‌های فرهنگی ایجاد شده می‌تواند زمینه‌ساز فرصت‌های اقتصادی باشند و ما باید با برنامه‌ریزی جامع و حمایت مادی و معنوی از گروه‌های تئاتری، زمینه ارتباطات هر چه بیشتر میان کشورها را فراهم کنیم.

تیری ویل رایزن فرهنگی کشور فرانسه رویکرد سال‌های قبل جشنواره تئاتر فجر در انتخاب آثار و پذیرایی از میهمانان بین‌الملل را بسیار شایسته عنوان کرد و گفت: اولویت ما به عنوان بخش فرهنگی تمایل به خلق آثار مدرن و معاصر است. شناساندن جوانان حرفه‌ای تئاتر فرانسه به مخاطب ایرانی برای ما بسیار حائز اهمیت بوه و خواهد بود.

وی سیاست فرهنگی کشور ایران را بسیار مناسب دانست و خاطرنشان کرد: خلاقیت هنری ایرانیان بسیار قابل تحسین و زندگی در ایران برای من بسیار شگفت‌انگیز و دلچسب است.

اردشیر صالح‌پور دبیر سی و سومین جشنوارها بین‌المللی تئاتر فجر با بیان اینکه این جشنواره نیازمند مشارکت دیگر کشورهاست گفت: فراخوان این دوره از جشنواره را به بسیاری از کمپانی‌ها و مراکز مختلف تئاتری ارسال کردیم و تا کنون استقبال شایسته‌ای از سوی آن‌ها صورت گرفته است.

وی کیفیت آثار شرکت کننده در این دوره از جشنواره را پر اهمیت‌تر دانست و عنوان کرد: ما آمادگی پذیرایی از یک یا دو اثر با کیفیت از فرانسه و ایتالیا را داریم ضمن اینکه در کنار اجراهای تئاتر از برگزاری ورک‌شاپ توسط اساتید و متخصصین این حوزه نیز استقبال خواهیم کرد. همچنین به دنبال این هستیم تا از چهره‌های مطرح و شاخص تئاتر ایتالیا و فرانسه به عنوان داور و میهمان در این دوره از جشنواره دعوت بعمل آوریم.

کارلو چررتی رایزن فرهنگی ایتالیا ارتباطش را با خانواده تئاتر ایران بسیار نزدیک عنوان کرد و خاطر نشان کرد: در چند سال گذشته یک یا دو گروه تئاتر از ایتالیا همواره در جشنواره‌های تئاتر ایران حضور داشته‌اند. همچنین گروه‌هایی از ایران برای شرکت در جشنواره‌های ایتالیا با همکاری و حمایت دو کشور راهی ایتالیا شد‌ه‌اند. ما آمادگی همکاری به منظور حضور اساتید و چهره‌های حرفه‌ای تئاتر ایتالیا در جشنواره فجر در این دوره را داریم.

گفتنی است در پایان مقرر شد تا این جلسات تا حاصل شدن نتیجه، ادامه داشته باشد.

مدیرکل هنرهای نمایشی رایزن فرهنگی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر