کد خبر: 209066 A

دبیرخانه جشنواره تئاتر شهر اعلام کرد؛

هیات داوران بخش پوستر متشکل از قباد شیوا، امیر اسمی و علی اصغر دشتی ۳۰ قطعه پوستر از ۱۰ گرافیست و طراح تئاتر را برای حضور در نمایشگاه سومین جشنواره تئاتر شهر معرفی کردند.

تولید و اجرای شش اثر نمایشی در بخش‌های نمایشنامه خوانی و جنبی محصول روند ۴ ماهه بخش گارگاه‌های آموزشی و معرفی راه یافتگان به بخش پوستر سومین جشنواره تئاتر شهر از جمله اخبار مهم امروز این رویداد فرهنگی هستند.

به گزارش ایلنا، محمدی درباره شکل‌گیری این کارگاه‌ها گفت: برای برگزاری کارگاه‌ها با استادان مختلفی گفت و گو شد و آن ها شرح درس‌هایی را ارایه دادند که از سطح بالایی نیز برخوردار بودند ولی به دلیل تداخل زمانی با برنامه ها امکان همکاری با همه این استادان را نداشتیم. در نتیجه، از میان همه شرح درس هایی که از هنرمندان و استادان مختلف دریافت کرده بودیم ۶ کلاس آموزشی و یا کارگاه به مرحله اجرا رسیدند.

وی با بیان این که بحثمخاطب شناسی و نیاز دانشجویان و هنرجویان تئاتر دراین کارگاه ها مورد توجه بود، ادامه داد: برای انتخاب موضوعات جلاسات متعددی با دبیرجشنواره و دبیراجرایی داشتیم و نسبت به مخاطب شناسی که درباره هر فرهنگسرا و نیازسنجی که از هنرجویان تئاتر و دانشجویان هنرهای نمایشی داشتیم کارگاه ها را انتخاب کردیم. آموزش کامل یعنی رودرویی مستقیم هنرجویان با یک نمایش و آشنا شدن از پایه تا اجرا، نوشتن طرح، نمایش نامه و بازیگری تا آماده کردن یک نمایش برای اجرا هدف کلی کارگاه های آموزشی قرار گرفته و بر همین سیاق به اجرا در آمد.

مسوول بخش کارگاه‌های آموزشی با اشاره به پروسه ۴ ماهه کارگاه‌ها اظهار داشت: کارگاه «از متن تا اجرا» با حضور داریوش مودبیان را از ۱۲ تیر آغاز کردیم که تا ۲۹ شهریور ادامه داشت، کارگاه «نمایش‌نامه نویسی» محمد چرمشیر هم که از ۱۴ مرداد آغاز شده تا ۸ مهر ادامه دارد. کارگاه «بازیگر و دغدغه‌ها» فرهاد تجویدی از ۲ مرداد تا ۳۰ شهریور برگزار شد، کارگاه آموزشی «تئاتر ماسک کامل» غلامرضا شهبازی به مدت ۳ روز از ۲۳ تا ۲۷ شهریور بود، کارگاه «تئاتر و محیط» احسان فلاحت پیشه هم از ۱۱ مرداد تا ۳۱ شهریور ادامه داشت و کارگاه «طراحی و تولید نمایش بیمارستانی» با حضور آرش صادقیان حقیقی، در جدول کارگاه‌های آموزشی جشنواره جا گرفت و در حال برگزاری است.

محمدی با بیان این که خوشبختانه شاهد استقبال مخاطبان در این دوره از کارگاه‌ها بودیم، گفت: کارگاه استاد چرمشیر با حضور ۶۰ دانشجو در حال برگزاری است و با توجه به درخواست هنرجویان این کارگاه به مدت یک ترم دیگر در فصل پاییز به کار خود ادامه می‌دهد که در صورت قطعی شدن به اطلاع دوستان خواهد رسید.

وی ادامه داد: کارگاه «از متن تا اجرا» که با حضور داریوش مودبیان در حال برپایی است در ایام جشنواره سه اجرای نمایش‌نامه خوانی دارد. در این کارگاه دانشجویان از طرح تا نمایش‌نامه نویسی و در نهایت اجرای نمایش‌نامه خوانی را یاد خواهند گرفت.
به گفته محمدی، بازیگری و دغدغه های آن یکی از سیاست های کاری فرهاد تجویدی است که با حضور ۳۷ نفر علاقه مند و دانش آموخته نوجوان و جوان تئاتر در حال برگزاری است. این کارگاه یک اجرا در بخش جنبی جشنواره دارد.

با این توضیح که کارگاه «تئاتر و محیط» که آقای فلاحت پیشه آن را هدایت می‌کند نیز منجر به یک اجرا خواهد شد که در بخش جنبی جشنواره به روی صحنه می‌رود، افزود: کارگاه «طراحی و تولید نمایش بیمارستانی» نیز در طول برگزاری جشنواره در چند بیمارستان تهران اجرا می کند. گروه «نمایش مفید» چند سال است که نمایش های برای اجرا در بیمارستان ها تولید می کند و این بار این اتفاق هنری با همکاری جشنواره «تئاترشهر» قرار است به سرانجام برسد.

وی همچنین اضافه کرد: جشنواره فضای مناسبی برای تکمیل داشته‌های علاقه‌مندان هنر تئاتر است. جشنواره «تئاتر شهر» اگرچه جوان است ولی در حال برگزاری سومین دوره آن هستیم که با استقبال گروه‌های مختلف نمایشی روبرو بوده. این جشنواره حامی نیروهای جوان، کوشا و با استعداد است و چه خوب که بتوان از این موقعیت به خوبی استفاده کرد.

اجراهای سومین جشنواره تئاتر شهر توسط سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران ۱۱ مهرماه ۱۳۹۳ در مراکز فرهنگی و هنری شهر تهران برگزار می شود.

راه یافتگان به بخش پوستر سومین جشنواره تئاتر شهر

هیات داوران بخش پوستر متشکل از قباد شیوا، امیر اسمی و علی اصغر دشتی ۳۰ قطعه پوستر از ۱۰ گرافیست و طراح تئاتر را برای حضور در نمایشگاه سومین جشنواره تئاتر شهر معرفی کردند.

در این فهرست آثاری از کمال کچوئیان، محمد افشار، ساغر رادنژاد، میثم خاوری، مازیار(اسداله) قنبری، هادی معزی، منصوره قره داغی، ایلیا جهانیان، شکوه احمدی وجواد آتشباری دیده می‌شوند.

بخش پوستر سومین جشنواره تئاتر شهر مجموعه ای از پوسترهای تئاتر از سال ۱۳۸۳ تا ۱۳۹۳ را در بر می‌گیرد.

برگزیدگان این بخش در مراسم اختتامیه سومین جشنواره تئاتر شهر که روز ۱۸ مهرماه برگزار خواهد شد معرفی می‌شوند.

سومین جشنواره تئاتر شهر
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر