کد خبر: 214614 A

سرپرست اداره میراثفرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کاشان از افتتاح نخستین موزه‌ی اسباب‌بازی و عروسک‌های خیمه شب بازی در خانه‌ا‌ی موسوم به «خانه علامه فیضی» در بافت تاریخی کاشان خبر داد.

سرپرست اداره میراثفرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کاشان از افتتاح نخستین موزهٔ اسباب‌بازی و عروسک‌های خیمه شب بازی در خانه ا‌ی موسوم به «خانه علامه فیضی» در بافت تاریخی کاشان خبر داد.

به گزارش خبرنگار ایلنا در کاشان، «مهران سرمدیان» در گفتگو با خبرنگاران با اعلام خبر فوق افزود: نخستین موزهٔ تخصصی اسباب‌بازی و عروسک‌های خیمه شب بازی، روز یکشنبه، ۲۷ مهرماه، با حضور مسئولین شهری و سازمان میراثفرهنگی، صنایع دستی و گردشگری افتتاح می‌شود.

وی با تاکید بر اینکه اسباب‌بازی و عروسک‌های سنتی ایرانی بخشی از فرهنگ این مرز و بوم به شمار می‌روند که می‌توان از بخش‌های مختلف نظیر صنایع دستی و هنر به آن نگاه کرد چرا که این موضوع بخشی از تاریخ نمایش و تاریخ کودکی به شمار می‌رود افزود: طراح و مدیر موزه نخستین اسباب‌بازی و عروسک‌های خیمه شب بازی از سال ۱۳۸۷ طرح پژوهشی خود را دربارهٔ عروسک و اسباب‌بازی‌های مناطق مختلف ایران آغاز کرده است و در طرح پژوهشی که هنوز ادامه دارد، بخشی از عروسک‌ها، اسباب‌بازی‌های کودکان و بزرگ‌سالان و عروسک‌های خیمه‌شب‌بازی را مورد پژوهش قرار داده و نمونه‌هایی از آن‌ها را جمع‌آوری کرده‌ است.

«سرمدیان» با بیان این‌که تا کنون ۱۱۰ عروسک و ۱۰۰ اسباب‌بازی برای نمایش در موزهٔ اسباب‌بازی و عروسک‌های خیمه شب بازی جمع‌آوری و آمادهٔ نمایش شده‌اند، ادامه داد: این اشیا به مناطق مختلف ایران، از جنوب تا خراسان و آذربایجان، کردستان، مناطق مرکزی، گیلان، مازندران و سیستان و بلوچستان تعلق دارد و با توجه به این‌که هنوز این طرح پژوهشی‌ در کل کشور به پایان نرسیده، تعداد آثار قابل نمایش در این موزه افزایش خواهدداشت.

وی با بیان این‌که این موزه با سرمایه‌گذاری شخصی آقای امیر سهرابی افتتاح می‌شود، گفت: سال گذشته، خانهٔ «جعفر علامه فیضی»، روحانی و شاعر اواخر دورهٔ قاجار، توسط امیر سهرابی خریداری شد و مرمت و آماده‌سازی بنای ساختمان با هدف تبدیل‌ به موزه انجام شد.

دبیر ستاد خدمات هماهنگی سفر شهرستان کاشان همچنین از صدور مجوز تاسیس موزهٔ «موزهٔ اسباب‌بازی و عروسک‌های خیمه شب بازی» از سازمان میراثفرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خبر داد و افزود: قدیمی‌ترین اشیای این موزه، عروسک‌های خیمه‌شب‌بازی مربوط به اواسط دورهٔ قاجار هستند که از روستاهای شهرستان «نایین» و وسایل شعبده‌بازی متعلق به اواخر دورهٔ قاجار از شهراصفهان جمع آوری شده‌اند.

«موزهٔ اسباب‌بازی و عروسک‌های خیمه شب بازی» در بافت تاریخی کاشان، روبه‌روی خانهٔ تاریخی طباطبایی‌ها، در کوچه علامه فیضی قرار دارد.

اسباب بازی اسباب بازی های ایران بازی سرمایه گذاری سیستان و بلوچستان صنایع دستی صنایع دستی و گردشگری عروسک موزه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر