کد خبر: 226203 A

اجلاس جهانی ITI در ارمنستان افتتاح شد؛

حسین طاهری و سیداشرف طباطبایی در اولین روز کنگره با «واناراس» رئیس انجمن بین‌المللی نمایش و تحقیقات هندوستان، پروفسور «بارونگ» از آکادمی تئاتر شانگهای و رئیس دوره‌ای ITI دیدار و گفت‌وگو کردند.

سی و چهارمین مجمع جهانی ITI با سخنرانی مدربکل این مجمع جهانی در سالن «آنی هال» ایروان «ارمنستان» افتتاح شد.

به گزارش ایلنا، اولین سخنران این کنگره، «راموندو ماجوم دار» مدیر کل ITI بود که ضمن تشکر از همکاری‌های اعضای فعال به معرفی آنان پرداخت و سپس اعضای جدید شرکت کننده ازجمله حسین طاهری مدیرکل هنرهای نمایشی ایران را به حاضرین جلسه معرفی کرد.

وی در انتهای سخنرانی خود فعالیت‌های سال گذشته این نستیتو را بیان. چشم اندازی از فعالیت‌های سال آینده را ترسیم کرد.

سخنران بعدی این روز «قازانچیان» مدیر مرکز تئاتر ارمنستان بود که از انتخاب این کشور به عنوان میزبان تشکر کرد و با خوش آمدگویی به همه اعضاء، اظهار امیدواری کرد که میزبانی این کشور در خور میهمانان باشد.

سپس از سوی «توبیاس بیانکن» رئیس دوره‌ای ITI، معرفی سفرای جهانی ITI، رونمایی از آخرین نشریات و کتب این انستیتو از جمله «دنیای تئاتر»، معرفی آثار برگزیده ITI، معرفی شخصیت‌های بزرگ تئاتر که تا کنون پیام‌های روز جهانی تئاتر را صادر کرده‌اند، بازگویی فعالیت‌های مهم ITI در سال گذشته، معرفی مراکز منطقه‌ای ITI در جهان… عنوان شد.

در پایان نیز لیست اسامی اعضای هیئت مدیره و برنامه‌های مصوب سال آینده به رأی گذشته شد، که در پایان رأی‌گیری برنامه‌های سال آینده تصویب و هیئت مدیره جدید انتخاب شدند.

در حاشیه این کنگره جدیدترین متد آموزش بازیگری توسط دکتر «یوریچ آلچیتز» به عنوان طرح درسی معرفی شد. وی دگرگونی اساسی در نوع آموزش تئاتر را ضروری دانست. آلچیتز فارغ التحصیلی انبوه دانشجویان در رشته‌های مختلف تئاتر را خطرناک و غیر ضروری دانست و افزود: معلم تئاتر، یک کپی‌بردار نیست بلکه باید علاوه بر اطلاعات عمومی در حوزه نمایش، باید خلاقیت و هنرمندی را توأمان به طور کامل دارا باشد.»

گفتنی است که حسین طاهری و سید اشرف طباطبایی در اولین روز این کنگره با «واناراس» رئیس انجمن بین المللی نمایش و تحقیقات هندوستان، پروفسور «بارونگ» از آکادمی تئاتر شانگهای و دکتر توبیاس بیانکن رئیس دوره‌ای ITI دیدار و گفت‌وگو کردند.

در طی این گفت‌وگو‌ها «بارونگ» آمادگی آکادمی تئاتر شانگهای برای پذیرش دانشجوی تئاتر جهت اخذ مدارک عالی زیر نظر ITI را اعلام نمود. سپس به دیدن دو نمایش از «آوانس تومانیان رفت که در انتها مورد استقبال کارگردان و بازیگران این نمایش‌ها قرار گرفتند.


نمایندگی شورای منطقه‌ای تئاتر آسیا «پاسیفیک» به ایران واگذار خواهد شد

با تلاش گروه ایرانی حاضر در اجلاس جهانی ITI، نمایندگی شورای منطقه‌ای آسیا پاسیفیک به کشور ما واگذار خواهد شد.

به گزارش روابط عمومی هنرهای نمایشی، در حاشیه اجلاس جهانی ITI، جلسه فوق العاده شورای منطقه‌ای آسیا پاسیفیک به ریاست «سون شین» مدیر این شورا، برگذار شد. در این جلسه عنوان شد که به دلیل گستردگی قاره آسیا، نیاز است که در این قاره تقسیم بندی منطقه‌ای شده و هر منطقه به یکی از اعضاء واگذار شود.

این تصمیم‌گیری به رأی گذاشته شد که ایران نیز خود را کاندیدای نمایندگی کرد و بعد از سخنرانی و دفاع حسین طاهری مدیر کل هنرهای نمایشی، نتیجه رأی‌گیری به این شکل اعلام شد: اداره آسیای مرکزی و شمال به ایران، اداره بخشی از جنوب و جنوب غربی به بنگلادش و اداره نیم دیگر جنوب و جنوب شرقی به فیلیپین واگذار شود. این مصوبه به شورای مرکز اعلام و مقرر شد توسط این شورا تصویب و اعلام شود.

گفتنی است که برای این انتخاب، نمایندگان کشورهای عربستان، بنگلادش، پاکستان، سریلانکا و مغولستان از ایران دفاع کرده و به کشور ما رأی دادند.

بخش دیگری از اجلاس جهانی ITI به معرفی جشنواره‌های جهانی مورد تأیید ITI اختصاص داشت. پیشنهاد اعضاء برای خلق یک جشنواره معتبر جهانی که همه کشورهای عضو در آن نقش بیشتری داشته باشد از جمله این مباحثبود. نکته تأسف برانگیز در این بخش نبود نام جشنواره‌های بین المللی تئاتر ایران در جداول ITI بود که این امر با اعتراض حسین طاهری روبرو شد، زیرا ۳۰ درصد حاضرین در اجلاس، پیش از این با عناوین مختلف در جشنواره‌های ایرانی شرکت کرده‌اند! اعضای کمیته این اعتراض را پذیرفتند و مقرر شد نمایندگان ایران این جشنواره‌ها را معرفی و از آنها دفاع مجدد کنند.

به گفته مدیر کمیته IFF در سال‌های گذشته در این مورد مکاتباتی با ایران انجام شده که به هیچکدام از نامه‌های ارسالی پاسخی داده نشده است!

سی و چهارمین مجمع جهانی ITI در ایروان ارمنستان در حال برگزاری است.

مجمع جهانی ITI
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر