کد خبر: 232131 A

محمدعلی کشاورز:

جمعی از هنرمندان و مسئولان برگزاری نخستین جشنواره نمایشی «خمسه» صبح امروز با محمدعلی کشاورز، هنرمند پیشکسوت تئاتر، سینما و تلویزیون دیدار کردند.

تندیس نخستین سوگواره نمایشی و آیین های مذهبی خمسه صبح امروز - ۱۸ آذر ماه - با حضور دبیر این سوگواره و جمعی از هنرمندان به محمد علی کشاورز اهدا شد.

به گزارش ایلنا، محمد علی کشاورز در این دیدار گفت: «اهالی تئاتر باید در درجه اول بفهمند که در کدام مملکت زندگی می‌کنند و در آن مملکت چه چیز هایی وجود دارد، این‌ها باعثنشان دادن بسیاری از ارزش‌ها به مردم می‌شود و چیز‌هایی مثل جرم را از بین می‌برد.»

وی خطاب به هنرمندان یادآورشد: «اگر تئاتر نقش‌های خوب داشته باشد، تمام مردم شهر می‌آیند و آن را می‌بینند.»

بازیگر پیشکسوت تئاتر کشور تاکید کرد: ‌ «در تهران شهرداری نیز می‌تواند نقش مؤثری داشته باشد؛ زیرا فرهنگسراهای مختلف زیر‌نظر شهرداری هستند. این ارگان می‌تواند می‌تواند بچه‌ها را از سن پایین، تشویق به تئاتر دیدن و اجرا و نوشتن کند. تا ببینند چه چیزهایی را نوشته‌اند و این‌که آیا آن نوشته‌ها به درد ما می‌خورد یا نمی‌خورد و مهم‌تر از همه این‌که شهرداری می‌تواند بچه‌ها را تشویق کند تا تئاتر کار کنند و نه تلویزیون و سینما.»

کشاورز در سخنانش بارها تکرار کرد: «اثری که کار تئاتر روی مردم دارد؛ سینما و تلویزیون ندارد و فقط تئاتر است که تاثیرگذار است و الا برای تلویزیون و سینما پول داده می‌شود در حالی‌که وقتی تمام می‌شود همه چیز از میان می‌رود.»

بازیگر تئاتر " بازی استریندبرگ " تأکید کرد: «مسوولان نباید از بچه‌های تئاتر بخواهند فقط یک مسئله را در جامعه مطرح کنند. در ایران عزیز که نمونه‌اش را در دنیا نداریم همه نوع تئاتری روی صحنه می‌رود. مسئولان باید بچه‌ها را راهنمایی کنند تا از مذهب برای رفتن به سوی پیشرفت استفاده کنند و دولت هم به اندازه توان خود به این‌ها کمک کند برای این‌که کار، بی‌مایه فطیر است و راه به جایی نمی‌برد.»

کشاورز با تأکید براین‌که تئاتر باید با کمک وزارت فرهنگ و هنر وشهرداری در مکان‌هایی چون فرهنگسراها اجرا شود تصریح کرد: «در تمام دنیا می‌بینیم که شهرداری به تئاتر کمک می‌کند و مردم از آن استفاده می‌کنند و این به خاطر اثری است که تنها در تئاتر وجود دارد.»

این هنرمند پیشکسوت خطاب به جوانان فعال تئاتری گفت: «باید ببینید و مذهبتان را بشناسید اگر جوانان مذهب را نشناسند؛ در نمایش‌های دینی روی تماشاگر تاثیر نمی‌گذارند.»

وی خطاب به جوانان ایران اظهار کرد: «امیدوارم جوانان همیشه سالم و پیروز باشند من آرزوی سلامت دارم این آرزو را برای اهالی خوب تئاتر نیز می‌کنم.»

این هنرمند بارها در سخنانش به عیادت کنندگان گفت: «شما جوان هستید، فقط به فکر سلامتی و پیشرفت مملکتتان باشید، شما برای این مملکت مفید هستید و این مملکت به شما احتیاج دارد باید مذهبتان را بشناسید و نه این که از مذهب سوء استفاده کنید شما می‌توانید این مسائل را مطرح کنید و مطمئن باشید که مردم می‌آیند و یاد می‌گیرند.

بازیگر پیشکسوت سینما و تئاتر با بیان این‌که جوانان آینده سازان مملکت هستند اظهار کرد: «ما گذشتیم و از سن ما گذشت ولی شما جوانان این مملکت هستید، برای مردم کار می‌کنید پس بدانید کسی که برای مذهب کار می‌کند حتما موفق خواهد بود و مریض نمی‌شود.»

تندیس نخستین سوگواره خمسه توسط مجید رفیعی دبیر سوگواره، شهرام کرمی مدیر مرکز هنرهای نمایشی سازمان فرهنگی هنری شهرداری، اسماعیل خلج و امیر‌حسین شفیعی قائم مقام سوگرواره به محمد علی کشاورز تقدیم شد.

امیر حسین شفیعی در هنگام اهدا این لوح محمدعلی کشاورز را به عنوان نخستین برگزیده این سوگواره معرفی کرد. در پایان نیز محمد علی کشاورز با خواندن قطعاتی شعر عیادت کنندگانش را بدرقه کرد.

سیروس همتی، مجید گیاه چی، اسماعیل خلج، شکر خدا گودرزی، از جمله هنرمندانی بودند که امروز با محمد علی کشاورز دیدار کردند.

محمدعلی کشاورز
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر